statystyki

Pracodawca oszczędza pieniądze, pracownik czas

20 sierpnia 2016, 06:31
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Zatrudnienie pracujących zazwyczaj w domu w 2015 r..jpg

Zatrudnienie pracujących zazwyczaj w domu w 2015 r..jpgźródło: DGP

Już 5,6 proc. zatrudnionych Polaków pracuje w domu. To wskaźnik wyższy od średniej w Unii Europejskiej

Reklama

Reklama

Praca w domu cieszy się coraz większą popularnością. W ubiegłym roku w ten sposób zarabiało 5,6 proc. rodaków w wieku 15–64 lata – wynika z danych Eurostatu. To o 1 pkt proc. więcej niż w roku poprzednim i ponad dwa razy więcej niż przed dziesięcioma laty. Natomiast odsetek osób pracujących w domu w 28 krajach UE wyniósł w 2015 r. średnio 4,7 proc. Był więc o 0,9 pkt proc. niższy niż w Polsce. Są jednak kraje, gdzie wskaźnik ten jest zdecydowanie większy – np. w Holandii wyniósł 13,6 proc., w Finlandii – 12 proc., a w Austrii 10,2 proc. Polska jest w tym rankingu na jedenastej pozycji.

Pracę zdalną wykonują przedstawiciele różnych zawodów – m.in. prawnicy, tłumacze, inżynierowie, architekci, programiści, graficy komputerowi, telemarketerzy, księgowi, doradcy podatkowi i dziennikarze.

Wykonywanie pracy w domu wiąże się obecnie głównie z telepracą możliwą dzięki upowszechnieniu się komputerów, internetu i telefonii komórkowej. Efekty trafiają do pracodawcy za pomocą tych urządzeń. Zdalnie można jednak pracować też fizycznie, np. składając z dostarczonych części proste urządzenia czy sprzęty. W obydwu przypadkach chodzi przede wszystkim o zmniejszenie kosztów pracodawcy. Redukuje on w ten sposób koszty działalności firmy, bo nie musi wynajmować na przykład dużego biura czy pomieszczenia, aby móc zatrudnić wielu pracowników.

Oszczędza też na zużyciu energii czy wody. – Te zalety wykonywania pracy przez pracownika w domu sprawiają, że przejście na pracę zdalną inicjują najczęściej pracodawcy – tłumaczy prof. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zastrzega jednak, że w wielu przypadkach taką pracę preferują zatrudnieni. Dotyczy to między innymi kobiet z małymi dziećmi i osób, którym dojazd do siedziby firmy zajmuje dużo czasu. Są też pracownicy, którzy preferują elastyczny czas pracy, który często łączy się z tą formą zatrudnienia.

Nadal jednak część praco- dawców, którzy mogliby zorganizować np. telepracę nie godzi się na zatrudnienie pracownika w jego domu, ponieważ obawia się, że nie będzie on rzetelnie wykonywał powierzonych mu obowiązków bez stałego, bezpośredniego i ścisłego nadzoru.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

  • Antonio(2016-08-20 20:14) Odpowiedz 80

    Hmm, jak by to powiedzieć... "Źle mówicie, Hipolicie", że tak sparafrazuje tekst z popularnego filmu. Pracodawcy i managerowie boją się e-pracy jak zarazy ! Wolą trzymać w biurze symulantów przez 8 godzin i mieć złudzenie kontroli niż pozwolić na twórczą pracę poza zasięgiem ich wzroku.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze