Korea Północna poinformowała w środę, że wznowiła produkcję plutonu oraz że produkowany jest wysoko wzbogacony uran wykorzystywany do broni nuklearnej i w energetyce. Nie ma planów wstrzymania prób nuklearnych, póki utrzymuje się zagrożenie ze strony USA - podano.

Pokazuje to, że pomimo międzynarodowych sankcji Pjongjang dalej zamierza rozwijać swój arsenał nuklearny.

"Ponownie przetworzyliśmy zużyte pręty paliwowe usunięte z reaktora grafitowego" - poinformował Instytut Energii Atomowej, który nadzoruje pracę głównych obiektów jądrowych w Korei Północnej w kompleksie Jongbjon. Instytut udzielił pisemnej odpowiedzi na pytania japońskiej agencji Kyodo.

Jest to pierwsza taka odpowiedź dla zagranicznych mediów - podkreśla Kyodo.

W 2013 roku Korea Północna zapowiedziała ponowne otwarcie swoich wszystkich obiektów jądrowych, łącznie z głównym reaktorem w Jongbjon, wyłączonym w 2007 roku w ramach międzynarodowego programu "rozbrojenie za żywność". W październiku 2013 roku wywiad południowokoreański powiadomił, że Korea Północna ponownie uruchomiła reaktor w Jongbjon, mogący dostarczać do 6 kg plutonu rocznie; taka ilość wystarcza do budowy jednej lub dwóch bomb atomowych.

Reklama

We wrześniu 2015 roku Pjongjang ogłosił, że reaktor w Jongbjon osiągnął pełną moc operacyjną, dzięki czemu państwo może pracować nad poprawą "jakościową i ilościową" arsenału nuklearnego. W styczniu br. Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę nuklearną.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), która nie ma dostępu do Korei Północnej, monitoruje tamtejszą sytuację korzystając głównie ze zdjęć satelitarnych. W zeszłym roku MAEA informowała o oznakach wznowienia działalności w Jongbjon.

W reakcji na kolejny północnokoreański test z bronią nuklearną ze stycznia br. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w marcu rezolucję zdecydowanie zaostrzającą sankcje wobec Pjongjangu.

W kwietniu amerykański ośrodek monitorujący działania Korei Płn., 38 North, informował, że w tym kraju prawdopodobnie prowadzone są przygotowania do produkcji plutonu na terenie ośrodka nuklearnego Jongbjon. W czerwcu wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu USA informował, że Korea Północna wznowiła produkcję plutonu.

>>> Czytaj też: Chiny zacieśniają współpracę wojskową z Syrią. Jaki cel ma Pekin?