statystyki

Dawni sojusznicy znowu razem? Turcja i Izrael normalizują stosunki

17 sierpnia 2016, 14:45 | Aktualizacja: 17.08.2016, 14:51
Źródło:PAP

Turecki rząd złożył w środę w parlamencie porozumienie o normalizacji stosunków dyplomatycznych z Izraelem; głosowanie w tej sprawie jest przewidziane w ciągu najbliższych dni - poinformowały w środę źródła parlamentarne.

Reklama

Reklama

Zgodnie z porozumieniem o normalizacji stosunków między dwoma krajami, zawartym pod koniec czerwca po sześciu latach napiętych relacji, Izrael przekaże 20 mln dolarów odszkodowania Turcji.

Ankara z kolei odstąpi od ścigania byłych dowódców izraelskiej armii w związku z atakiem komandosów z tego kraju na flotyllę statków płynących do Strefy Gazy w 2010 roku. Zginęło wówczas dziesięciu tureckich obywateli płynących na jednym ze statków z pomocą żywnościową i lekami dla Palestyńczyków.

W 2014 roku sąd w Stambule w związku z tą sprawą nakazał aresztowanie czterech byłych izraelskich wojskowych, w tym byłego szefa sztabu generalnego Gabiego Aszkenazego. Od 2012 roku byli oni sądzeni w Turcji zaocznie.

Niedawno turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu informował, że po ratyfikacji porozumienia w parlamencie nastąpi natychmiast wymiana ambasadorów.

Złożenie dokumentu w parlamencie zostało opóźnione przez próbę zamachu stanu w Turcji z 15 lipca.

Normalizacja stosunków między dwoma państwami, które do 2010 roku były bliskimi regionalnymi sojusznikami, ma duże znaczenie ekonomiczne i strategiczne.

Reklama

Tagi:Izrael

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze