statystyki

MSWiA: nowy taryfikator punktów karnych dla kierowców

17 sierpnia 2016, 16:23 | Aktualizacja: 17.08.2016, 16:58
Źródło:PAP

Nowy taryfikator mandatów będzie racjonalizował system punktów karnych, ale nie będzie zwiększał kar w ogólności - poinformował w środę wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, pytany o szczegóły projektowanych zmian, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

Reklama

Reklama

stłuczka

stłuczka

źródło: ShutterStock

Projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie "sposobu punktowania i liczby punktów odpowiadających naruszeniu przepisów ruchu drogowego" jest w uzgodnieniach międzyresortowych.

Przewiduje on m.in. aby na kierowców nakładać pięć punktów karnych za jazdę po chodniku i pasach oraz za wyprzedzanie z niewłaściwej strony. Do tej pory w tych przypadkach nie karano punktami.

Za nielegalne parkowanie na "kopercie" obecnie kierowca dostaje pięć punktów karnych. Po zmianach ma być ich siedem a za spowodowanie stłuczki na drodze wewnętrznej – sześć. Projekt przewiduje większe kary taże za: niezapięcie pasów bezpieczeństwa (jest 2, będzie 4), brak kasku (jest 2, będzie 4), niezatrzymanie się przed znakiem „Stop” (jest 1, będzie 2).

Wiceminister Zieliński pytany o szczegóły projektu zapewnił, że resort nie ma zamiaru zwiększania liczby punktów karnych za poszczególne wykroczenia.

"To nie jest projekt rozporządzenia represyjnego. Ono raczej będzie racjonalizowało pewne obszary jeżeli chodzi o karanie punktami karnymi za poszczególne wykroczenia, ale nie będzie zwiększało kar w ogólności. Nie jest jego założeniem to żeby kary były większe" - powiedział dziennikarzom Zieliński.

Poinformował, że w niektórych kategoriach, za mniej groźne wykroczenia, punkty karne nie będą sumowane. "Nie ma tutaj zamysłu związanego z większą represyjnością, raczej z racjonalizacją tego systemu" - dodał.

Wiceminister przyznał, że pojawił się pomysł zaostrzający kary za wykroczenia, ale - jak dodał - został on odrzucony. "Owszem, pojawił się pewien pomysł w jakiejś przeszłości nieodległej żeby podjąć pracę nad zaostrzeniem tego systemu punktowych kar. Ja to odrzuciłem" - powiedział Zieliński.(PAP)

gdyj/ bos/

Reklama

Reklama

 • Qwerty(2016-08-17 20:29) Odpowiedz 75

  A kiedy wyższe kwoty mandatów? Max 500zł przy dzisiejszych pensjach jest śmieszne.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • peter(2016-08-17 19:33) Odpowiedz 47

  Wiceszef WSWiA uprawia nowomowę. Jest inaczej ale nic się nie zmieniło. Dobra zmiana, dobra. Jeszcze tylko 3 lata.

 • filip(2016-08-17 21:24) Odpowiedz 33

  PODNIEŚCIE MANDATY - ZA KAŻDY KILOMETR POWYŻEJ 10GO 50ZŁ *********** W BMK-ACH SIĘ USPOKOJĄ.

 • ikrus 18.08.2016(2016-08-18 08:16) Odpowiedz 21

  Byli złodzieje przyszli jeszcze więksi złodzieje, i nic mądrego nie wymyślą tylko kary, to sa te "wartości" europejskie, czy ktoś mi z rządzących wytłumaczy co to daje, takie maltretowanie społeczeństwa.

 • romek(2016-08-18 09:41) Odpowiedz 21

  Karać, karać i jeszcze raz karać! Za wszystko karać, zwiększać podatki, ścigać za posiadanie radia i telewizora beż opłaty, podsłuchiwać i karać. Kto wprowadził tak przyjazny system na początku XX wieku w Europie jako pierwszy? Aby nie łamać sobie łba, przypomnę: Lenin z Dzierżyńskim, Stalinem, Berią, i pozostałymi Jeżowami Tyle że po kilku latach wymordowali się sami. Władza traci zmysły i zaczyna mieć coś na wzór stanu po dopalaczowego.

 • jacezar(2016-08-17 20:06) Odpowiedz 21

  4 punkty za brak zapietych pasów a za stłuczkę 5 czy niezatrzymanie się przed STOP też 5. Za pasy???

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze