Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,12 proc. i wyniósł 18.573,94 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,19 proc. i wyniósł 2.182,22 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,03 proc. do 5.228,66 pkt.

W środę na rynkach w centrum uwagi znalazła się publikacja zapisu z lipcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Z raportu Fed wynika, że amerykańscy bankierzy centralni w trakcie poprzedniego posiedzenia byli podzieleni w ocenach tego, czy w najbliższym czasie stopy procentowe w USA powinny zostać podniesione.

Reakcja rynków akcji na publikację "minutes" była neutralna. Notowania indeksów po krótkotrwałym zawahaniu powróciły w okolice zera, gdzie też znajdowały się przed upublicznieniem raportu Fed.

Niedużej zmianie uległy również notowania kontraktów terminowych na stopy procentowe Fed. Po publikacji "minutes" wskazują one, że wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo podwyżki na kolejnym posiedzeniu we wrześniu wynosi obecnie 20 proc. Prawdopodobieństwo podwyżki do końca roku wyceniane jest na nieco ponad 48 proc.

Ze spółek notowanych na Wall Street traciły w trakcie sesji kursy sieci detalicznych Lowe’s oraz Target. Obie te spółki podały w środę wyniki kwartalne. Rezultat Lowe’s był słabszy od oczekiwań na poziomie zysku jak i przychodów. Lepszy od oczekiwań był zysk kwartalny Target, ta spółka rozczarowała jednak rynek obniżeniem prognozy zysku na ten rok.

Silnie na wartości traciły akcje sieci sklepów z wyposażeniem biur Staples. Kurs akcji spółki przeceną zareagował na publikację przez Staples prognozy zysku, która okazała się niższa od oczekiwań.

Wyraźnymi spadkami zakończyły sesję giełdy w Europie. Euro Stoxx 50 stracił 1,2 proc.

Była to już trzecia spadkowa sesja na europejskich giełdach z rzędu. Pod koniec ubiegłego tygodnia indeks Euro Stoxx 50 znalazł się na najwyższym poziomie od stycznia. Spadkom w Europie przewodziła niemiecka giełda. DAX stracił 1,3 proc., niemiecki indeks giełdowy pod koniec ubiegłego tygodnia wzrósł do najwyższego poziomu od grudnia ubiegłego roku.

Na rynku walutowym w reakcji na publikację minutek Fed osłabił się dolar. Kurs EUR/USD ponownie zbliżył się w pobliżu poziomu 1,13. Na tym poziomie kurs EUR/USD znalazł się już we wtorek po publikacji eseju przewodniczącego oddziału Fed z San Francisco Johna Williamsa, w którym wezwał on Fed do przemyślenia polityki monetarnej, w tym zaapelował o zastanowienie się nad podwyższeniem celu inflacyjnego.

Nieco później dolara chwilowo umocniły nieco wypowiedzi szefów oddziałów Fed z Nowego Jorku Williama Dudleya oraz Atlanty Dennisa Lockharta, którzy wskazali na duże, ich zdaniem, prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku.

Wzrosty kontynuowała w środę ropa naftowa. Ceny Brent znalazły się w pobliżu poziomu 50 dolarów za baryłkę po tym jak rynek poznał dane na temat zapasów surowca w USA. Zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 2,5 mln baryłek - wynika z szacunków Departamentu Energii USA.

FED PODZIELONY W SPRAWIE KONIECZNOŚCI PODWYŻKI STÓP PROCENTOWYCH W USA W NAJBLIŻSZYM CZASIE - MINUTKI FED

Amerykańscy bankierzy centralni w trakcie lipcowego posiedzenia byli podzieleni w swoich opiniach co do tego czy w najbliższym czasie wskazana będzie podwyżka stop procentowych w USA - wynika z raportu z poprzedniego posiedzenia Fed. Z minutek wynika, że członkowie Fed nie byli zgodni w ocenie kondycji rynku pracy i tego czy sytuacja na nim będzie się dalej poprawiała w obecnym tempie. Jednocześnie wskazano, że nie ma obecnie ryzyka wyraźnego wzrostu inflacji w USA.

„Członkowie Fed generalnie zgodzili się co do tego, że zanim po raz kolejny zmniejszona zostanie akomodacja monetarna, należy zebrać więcej danych, aby ocenić kondycję rynku pracy oraz poziom aktywności gospodarczej” – napisano w raporcie Fed.

Jednocześnie w minutkach Fed napisano, że niektórzy członkowie Fed byli zdania, że warunki w gospodarce USA niedługo będą uzasadniały podwyżkę stóp procentowych w USA.

FED MOŻE PODNIEŚĆ STOPY WE WRZEŚNIU - DUDLEY

Prezes Fed z Nowego Jorku William Dudley ocenił, że amerykańska Rezerwa Federalna może potencjalnie podwyższyć stopy procentowe już w przyszłym miesiącu i ostrzegł inwestorów, że nie doceniają prawdopodobieństwa wzrostu kosztów pożyczania. Dudley wskazał również, że postępuje poprawa na rynku pracy w USA oraz ocenił, że gospodarka tego kraju czyni postęp w kierunku osiągniecia 2 proc. celu inflacyjnego.

PRZYNAJMNIEJ JEDNA PODWYŻKA STÓP PROCENTOWYCH W TYM ROKU W USA - LOCKHART

Prezes Fed z Atlanty Dennis Lockhart stwierdził, że jest przekonany co do tego, iż przyspieszenie wzrostu w amerykańskiej gospodarce będzie na tyle mocne, że jeszcze w 2016 roku możliwa będzie co najmniej jedna podwyżka stóp procentowych. Lockhart uważa, że poprawia się sytuacja na rynku pracy w USA, inflacja zmierza natomiast w „zdrowym” kierunku.

ZAPASY ROPY W USA SPADŁY O 2,5 MLN BARYŁEK - DOE

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 2,5 mln baryłek, czyli 0,5 proc., do 521,1 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 1,94 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,72 mln baryłek.

LEPSZE OD OCZEKIWAŃ DANE Z BRYTYJSKIEGO RYNKU PRACY

Stopa bezrobocia w Wielkiej pozostała zgodnie z oczekiwaniami bez zmian w drugim kwartale i wyniosła 4,9 proc. Niższa od szacunków okazała się jednak liczba osób ubiegających się o zasiłek w lipcu, a wiec już po decyzji w sprawie Brexitu. Wyniosła ona 8,6 tys., podczas gdy rynek spodziewał się wyniku na poziomie 9,5 tys.

W USA INDEKS WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY MBA SPADŁ O 4,0 PROC.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował w tygodniu zakończonym 12 sierpnia o 4,0 proc. - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA). Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 7,1 proc. Wskaźnik jest teraz o 30,9 proc. powyżej wartości sprzed roku.

WYŻSZY OD OCZEKIWAŃ ZYSK TARGET

Amerykańska sieć detaliczna Target zanotowała w drugim kwartale tego roku zysk na akcję w wysokości 1,23 dolarów na akcję. Konsensus rynkowy zakładał, że spółka wykaże zysk na akcję w wysokości 1,13 dolarów. Zgodne z oczekiwaniami były przychody kwartalne spółki, które wyniosły 16,7 mld dolarów.

WYNIKI KWARTALNE LOWE’S PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Wyniki kwartalne amerykańskiej sieci detalicznej Lowe’s okazały się niższe od oczekiwań zarówno na poziomie zysku netto, jak i przychodów. Zysk netto na akcję wyniósł 1,37 dolarów, podczas gdy spodziewano się 1,42 dolarów na akcję. Przychody spółki sięgnęły 18,26 mld dolarów wobec zakładanych 18,44 mld dolarów. Dodatkowo spółka obniżyła całoroczną prognozę finansową.

CARLSBERG ROZCZAROWAŁ WYNIKAMI ZA I PÓŁROCZE

Duński koncern browarniczy Carlsberg rozczarował wynikami za pierwsze półrocze 2016 roku. EBIT Carlsberga w pierwszym półroczu 2016 roku wyniósł 3,45 miliarda duńskich koron, czyli 522 milionów dolarów. Tymczasem analitycy spodziewali się zysku tego koncernu w I połowie roku na poziomie 3,54 miliarda koron. Sprzedaż netto Carlsberga w tym czasie wyniosła 31,2 miliarda koron duńskich wobec prognozowanych na rynkach 31,5 mld koron.

Władze Carlsberga spodziewają się powolniejszego wzrostu zysku w drugiej połowie 2016 r., bo inflacja wpłynie na wzrost kosztów dla tego koncernu w Rosji, gdzie Duńczycy sprzedają 1/3 produkowanego przez Carlsberga piwa.