Po 'minutkach' FOMC dolar umacnia się tylko nieznacznie, złoty kontynuuje spadkiWarszawa, 18.08.2016 (ISBnews/ CMC Markets) - Protokół FOMC sygnalizuje, że stopy procentowe w USA mogą jednak zostać obniżone jeszcze w tym roku. Reakcja kursu USD wskazuje jednak, że inwestorzy oceniają ryzyko takiego zdarzenia jako niewielkie. Tymczasem PLN kontynuuje dziś ruch spadkowy, wynikający z odwrotu inwestorów od bardziej ryzykownych aktywów.

Wzrost awersji do ryzyka to pochodna niektórych "jastrzębich" wypowiedzi członków Fed oraz wczorajszej, wieczornej publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Wynika z niego, iż jego członkowie są podzieleni w kwestii podwyżki stóp procentowych w USA, jednak część z nich nie wyklucza takiego ruchu już we wrześniu, a decyzja zależna będzie między innymi od danych spływających z amerykańskiej gospodarki w najbliższych tygodniach. Dotychczas większość uczestników rynku zakładała, że jakakolwiek modyfikacja polityki monetarnej USA nie powinna nastąpić przed końcem roku.

Zaskakująca publikacja nie wpłynęła na znaczące umocnienie się dolara, choć na wykresie kontraktów CFD na indeks dolara, reprezentującego jego siłę wobec sześciu najważniejszych światowych walut, można doszukać się wstępnych oznak odwrócenia utrzymującego się od niemal miesiąca trendu spadkowego.

Również na parze EUR/USD można zauważyć, że ruch wzrostowy traci impet, a strona popytowa i podażowa niemalże się zrównały – choć dzienna zmienność wyniosła wczoraj ok. 10%, kwotowania tej pary pod koniec dnia nie różniły się znacząco od tych obserwowanych rano, oscylujących w okolicach poziomu 1,1290. Analizując pozycje inwestorów przeprowadzających transakcje na rynku Forex za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets, można zauważyć, że 63% wartości wszystkich otwartych pozycji na EUR/USD stanowią pozycje krótkie (na spadek euro), zatem większość oczekuje w najbliższym czasie zakończenia ruchu wzrostowego lub korekty.

Zaangażowanie w pary złotowe nie pozostawia natomiast żadnych złudzeń, co do oczekiwań inwestorów – osłabienia rodzimej waluty spodziewa się 79% inwestorów posiadających otwarte w CMC Markets pozycje na parze EUR/PLN, a w przypadku USD/PLN wartość ta wynosi 80%. Z perspektywy analizy technicznej oczekiwania te mogą być uzasadnione – USD/PLN znajduje się bowiem w okolicy istotnego wsparcia na poziomie 3,7900, który na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy był przez rynek testowany pięciokrotnie.

Pomimo, iż kluczowe dla kursów walut pozostaną globalne nastroje, warto zwrócić uwagę na kilka publikowanych dziś danych ekonomicznych. Pierwsze to prezentowane przez GUS informacje na temat lipcowej dynamiki produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w Polsce. Dla szerszego rynku istotniejsze będą dane zza oceanu, dotyczące zatrudnienia w USA. Biorąc pod uwagę zapiski z ostatniego posiedzenia Fed, to właśnie te dane i kolejne, dotyczące rynku pracy, mogą być kluczowe dla decyzji o zmianie polityki monetarnej, a tym samym wpływać na notowania dolara i ogólną atmosferę na rynkach.

Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)