"Nie ma co walczyć z tematem Natura 2000, (...) ochrona naszego dziedzictwa przyrodniczego jest bardzo ważna w regionie. Trzeba szukać takich sposobów, które pomogą przedsiębiorcom w tej przestrzeni się rozwijać" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Duża część tego regionu, to obszary cenne przyrodniczo. Jak przypomniał Żywno, jedna trzecia powierzchni województwa należy do Natura 2000. W trzech gminach: Białowieża, Płaska i Sztabin - 100 proc. ich powierzchni należy do tej sieci obszarów chronionych.

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność lub chcą ją założyć w podlaskich gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, których rozwój uwarunkowany jest siecią Natura 2000, i w których udział powierzchni obszarów Natura 2000 w powierzchni całkowitej gminy jest wyższy od średniej unijnej, czyli przekracza 18,12 proc.

Takich gmin w regionie jest w sumie blisko 50. Wnioski na dofinansowanie będzie można składać od 19 września do 24 października. Wspierane będą takie pomysły na działalność mikro i małych (dofinansowanie do 70 proc. wydatków) oraz średnich (dofinansowanie do 60 proc.) przedsiębiorstw, które wpisują się w koncepcję tzw. zielonej gospodarki i będą tworzyły nowe miejsca pracy.

Do podziału na dotacje do takich projektów będzie 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

"Chcemy pokazać, że jesteśmy województwem które stawia na ekologię i które w tej naszej przyrodzie widzi potencjał (...) i może to być również związane z nowoczesnymi technologiami" - dodał wicemarszałek Żywno.