statystyki

Zabrze: Coraz więcej turystów w industrialnych atrakcjach turystycznych

18 sierpnia 2016, 16:53 | Aktualizacja: 18.08.2016, 16:57
Źródło:PAP

Ponad 23 tys. osób odwiedziły w lipcu br. zabrzańskie atrakcje turystyczne – zabytkową Kopalnię Guido i Park 12C Sztolni Królowa Luiza. To o ponad 40 proc. lepszy wynik, niż dotychczasowy miesięczny rekord w tych obiektach.

Reklama

Reklama

Zabytkowe kopalnie węgla w Zabrzu to jedne z największych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Turystów powinno być tam coraz więcej; w przyszłym roku udostępniona ma zostać główna, podziemna część Luizy, wykorzystująca unikatową XIX-wieczną sztolnię transportowo-odwadniającą.

Zabytkową kopalnię Guido, pokazującą na dwóch poziomach (170 i 320 m pod ziemią) pracę w górnictwie węglowym w XIX i XX w. od kilku lat rocznie odwiedza ponad 100 tys. gości z kraju i zagranicy. W adaptowanej od kilku lat dla turystów kopalni Królowa Luiza w czerwcu br. otwarto pierwszą z trzech planowanych do udostępnienia części - podziemny skansen wraz z naziemnym parkiem edukacyjno-rozrywkowym.

Jak przekazał w czwartek Andrzej Mitek z Muzeum Górnictwa Węglowego, którego częścią są obie zabrzańskie kopalnie, do lipcowego rekordu przyczyniło się kilka czynników.

„Przede wszystkim dużą popularnością cieszy się nasz nowy obiekt: Park 12C i trasa podziemna po kopalni Królowa Luiza. Ponadto ugościliśmy ponad dwa tysiące turystów-pielgrzymów z okazji Światowych Dni Młodzieży. Pozytywnie zaskoczył nas także dzień otwarty w Parku Techniki Wojskowej, 16 lipca, kiedy mimo niesprzyjającej pogody odwiedziły nas trzy tysiące osób” - wyjaśnił Mitek.

Prócz tego Muzeum wprowadziło w swoich obiektach promocyjne zniżki na bilety dla rodzin z dziećmi, a także atrakcje dla najmłodszych: m.in. warsztaty Górniczego Miasta Dzieci. Stałą popularnością cieszą się najczęściej wybierana przez turystów trasa 170+320 czy propozycja dla aktywnych dorosłych - górnicza Szychta na poziomie 355 w Guido.

Trasa na poziomie 355 w Guido to najtrudniejsze do przejścia wyrobiska tej kopalni – turyści pokonują ją w górniczym ekwipunku i wykonują prostsze prace górnicze. Do tej atrakcji nawiązuje organizowana w każdą środę sierpnia BajtelSzychta w Królowej Luizie - górnicza szychta z zadaniami dla najmłodszych.

W Parku 12C Sztolni Królowa Luiza turyści zwiedzają podziemny skansen prezentujący górnictwo z lat 70. ub. wieku przy pomocy multimediów oraz działających maszyn górniczych: struga ścianowego, wrębiarki, ładowarki zasięrzutnej, kombajnu ścianowego i chodnikowego. Częścią zwiedzania jest też przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik trasą poprowadzoną płytkimi przekopami

Trasę w podziemiach skansenu uzupełnia Park 12C, czyli rozbudowana strefa naziemna, w której dzieci i młodzież mogą przez zabawę poznawać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie.

Atrakcją dla dzieci (po śląsku - bajtli) jest tam praca w zabawkowej mini-kopalni (kopalnia - gruba), czyli BajtelGrubie. To podziemno-naziemna instalacja z ruchomymi urządzeniami obsługiwanymi przez najmłodszych. Odtwarza ona proces wydobycia - od ładowania urobku (kamyczków) łopatami, przez transportowanie go przenośnikami do szybu, gdzie dzięki napędzanemu siłą mięśni urządzeniu wyciągowemu wyjeżdża na powierzchnię i jest przejmowany przez brygadę naziemną, komunikującą się z poziomem wydobywczym telefonami akustycznymi.

Park 12C i podziemny skansen maszyn to pierwsza część przygotowywanego kompleksu Sztolnia Królowa Luiza. Teraz zwiedzający to miejsce nie wchodzą jeszcze do historycznej sztolni z XIX w., która będzie tam główną atrakcją. Pierwszy jej odcinek - wraz z chodnikiem łączącym ją z Parkiem 12C - powinien być dostępny przed końcem br. Otwarcie całej udrażnianej sztolni, z odcinkiem wodnym do wylotu w centrum Zabrza, przewidywane jest na pierwszą połowę 2017 r.

W Guido najwięcej turystów wędruje przez dwa główne poziomy kopalni: 170 i 320 m. Płytszy poświęcony jest m.in. dziewiętnastowiecznej tradycji górniczej oraz związanemu z nią kultowi św. Barbary. W głębszym wytyczona jest licząca ponad 2 km trasa z autentycznym i działającym wyposażeniem górniczym. W ostatnich latach dodatkowo m.in. przebudowano tam kilka komór, tworząc strefę kultury, biznesu i rozrywki "K8" - z pubem i salami kinową, wystawową oraz koncertową.

We wrześniu odbędzie się tam część wydarzeń kolejnej, czwartej już edycji Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego. Plenerowy koncert finałowy w Luizie ma poprowadzić osobiście patron festiwalu. Szczegóły tego wydarzenia znajdują się na stronie penderecki320.com.

Zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego to wspólna instytucja samorządów Zabrza oraz woj. śląskiego.

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze