statystyki

Spór o wyspy Senkaku. Chiny zbudowały przystań dla okrętów wojennych

19 sierpnia 2016, 08:04 | Aktualizacja: 19.08.2016, 08:08
Źródło:PAP
Wyspy Senkaku. Fot. Beh Beh

Wyspy Senkaku. Fot. Beh Behźródło: Wikimedia Commons

Chiny zbudowały nową przystań dla okrętów wojennych w pobliżu administrowanych przez Japonię wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała w piątek japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na źródło bliskie sprawie.

Reklama

Reklama

Według Kyodo Chiny rozbudowały port Wenzhou na wyspach Nandżi, znajdujących się niedaleko Senkaku, które Chińczycy nazywają Diaoyu.

Przystań ma długość ok. 80 metrów i cumowało tam już kilka okrętów wojennych - podkreśla źródło. Na wyspie znajduje się także infrastruktura radarowa oraz lądowisko dla śmigłowców. W planach jest budowa lotniska dla samolotów wojskowych, jednak na razie prace nie ruszyły - zaznacza rozmówca japońskiej agencji.

Zdaniem Kyodo Chińczycy pracują też nad rozszerzeniem strefy obrony powietrznej nad akwenem, ogłoszonej w 2013 roku. Do tej pory ani Japonia, ani Stany Zjednoczone nie uznały tych roszczeń.

Zarówno Tokio, jak i Pekin roszczą sobie prawa do wysp Senkaku (Diaoyu). Stosunki japońsko-chińskie pogorszyły się we wrześniu 2012 roku, gdy władze w Tokio kupiły od prywatnego właściciela trzy z pięciu niezamieszkanych wysepek. W Chinach wywołało to falę antyjapońskich protestów. Prawa do wysp rości sobie także Tajwan.

>>> Czytaj też: Konflikt o wyspy Senkaku narasta. Japonia ostrzega Chiny

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze