statystyki

Rosyjska zagadka – recesja bez bezrobocia

23 sierpnia 2016, 05:54
Źródło:Bloomberg
PKB i stopa bezrobocia w Rosji

PKB i stopa bezrobocia w Rosjiźródło: Bloomberg

W przeszłości decydenci w Stanach Zjednoczonych i w Europie zirytowani byli zjawiskiem znanym jako “jobless recovery”, czyli ożywienia gospodarczego, które nie tworzyło nowych miejsc pracy, przez co bezrobocie utrzymywało się na wysokim poziomie. Obecnie Rosja doświadcza może mniej irytującego, ale nie mniej zagadkowego zjawiska – recesji bez bezrobocia.

Reklama

Reklama

Pomimo recesji trwającej od początku 2015 roku, bezrobocie w Rosji nie rośnie. Mało tego, w ostatnich trzech miesiącach wskaźnik bezrobocia spadł do prawie najniższego poziomu w roku. Jednym z powodów takiego dość zaskakującego zjawiska może być fakt, że firmy starając się przeciwdziałać zwolnieniom pracowników, zatrudniają ich w niepełnym wymiarze godzin i wysyłają na zaległe urlopy oraz urlopy bezpłatne.

W poszukiwaniu wskazówek pomocnych w wytłumaczeniu tego nadzwyczajnego zjawiska – recesji bez bezrobocia – analitycy Capital Economics sięgają po informacje spoza oficjalnych danych statystycznych.

W ich ocenie, osoby zatrudnione nieformalnie w szarej strefie zostały przedstawione w statystykach jako te, które utraciły miejsca pracy, a wielu z nich nie zostało w ogóle ujętych w zestawieniach .

Jak twierdzi Capital Economics, oficjalne statystyki przygotowywane przez państwowe urzędy nie pokazują pełnego zakresu zatrudnienia w szarej strefie. Mimo to, liczba zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, które w większości wydawane są pracownikom z byłych republik radzieckich, spadła o około 1 milion od roku 2014. Zgodnie z danymi Federalnej Służby Statystyki Państwowej w Rosji, liczba pracowników to niecałe 77 mln.

W rzeczywistości firmy będąc w trudniej sytuacji mogły szybko pozbyć się nadmiaru pracowników, ponieważ działania te nie był uwzględnianie w statystykach, a to dlatego, że duża ich część była zatrudniona nieformalnie.

William Jackson, analityk Capital Economics w Londynie twierdzi, że w obecnej sytuacji największy ciężar spowolnienia gospodarczego w Rosji ponoszą właśnie nieformalnie zatrudnieni obcokrajowcy. W ich przypadku utrata pracy lub skrócenie czasu pracy, a co za tym idzie obniżenie wynagrodzenia, nie są rejestrowane w oficjalnych danych z rynku pracy.

Jak ma wpłynąć ukrywanie bezrobocia na rosyjską gospodarkę? Ukrywanie w oficjalnych statystykach pogarszającej się sytuacji na rynku pracy może pomóc bankowi centralnemu w kolejnych obniżkach stóp procentowych – uważa Capital Economics.

Według ekonomistów, tuszowanie bezrobocia oznacza, że szybkie ożywienie gospodarcze w Rosji wynikające ze wzrostu płac oraz cen jest mało prawdopodobne. "Potwierdza to nasz pogląd, że inflacja spadnie w przyszłym roku, dzięki czemu stopy procentowe będą obniżone o więcej niż rynki obecnie oczekują." – powiedział Jackson.

Reklama

Reklama

 • Andy(2016-08-23 07:26) Odpowiedz 184

  A to by sie zgadzalo,przeciez kilkadziesiat moze ze 150 tysiecy ruskich jest na urlopach w Donbasie,Krymie i Syrii. Dorabiajac do postojowek. Towarzysz Putin ma jednak leb,lata w KGB zrobily swoje.Szacun.

 • OXO(2016-08-23 09:47) Odpowiedz 50

  Nie wazne jest bezrobocie, tylko "robocie". Nie ilu ludzi zarejestrowało się w odpowiednim urzędzie, tylko ilu ludzi pracuje w pełnym wymiarze z płaconymi regularnie wynagrodzeniami i składkami W Rosji wszyscy idą na emerytury dużo wczesniej niż reszta świata. Ot.

 • wizzt 23.08.2016(2016-08-23 09:42) Odpowiedz 411

  Myśl, skąd wziąć 60 miliardów w budżecie na 2017 r., a nie pisze idiotyzmy odnośnie Rosji.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • ertywa(2016-08-23 16:52) Odpowiedz 189

  A,m na Teneryfie mnóstwo Rosjan z dziećmi kasy mają jak lodu a nie jak Polacy liczą kazde euro kupują domy w,Hiszpanii i dostają ddokumenty wPolsce,ludzie emigrowalie Urzędy wyrejestrowuja z byle jakich powodów mi w 2011";roku oferowano praceza,294,zł netto umowa zlecenie a bilet miesiecznyvy ponad100 zł inna miejdcowosc,moja komezsbkacoracowala,za 100zl i jeszcze,musiala się prosic o to 100 zł nie przyjnmesz wykreslaja tak spadało bezrobocie na zachodzie popracujesz dwa dni nie nadajesz sie znowu u nas,nie masz zasiłku nie obchodzi z czego żyć ważne tylko TK a czy obchodzi on szarego człowieka Tak to były cuda Tuska byliśmy niby zielona wyspa a prawda była iinna

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze