statystyki

Turcja: Nakazy aresztowania 146 wykładowców podejrzanych o związki z Gulenem

19 sierpnia 2016, 15:00 | Aktualizacja: 19.08.2016, 15:32
Źródło:PAP

Turecka prokuratura wydała nakazy aresztowania 146 pracowników naukowych, głównie w miastach Stambuł i Konya, za domniemane powiązania z muzułmańskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, mieszkającym w USA - poinformowały w piątek lokalne media.

Reklama

Reklama

Nakazami objęto 84 wykładowców na uniwersytecie w Konyi, w południowo-środkowej części kraju, i 62 wykładowców uniwersytetu stambulskiego. W ramach operacji przeprowadzonej w 17 prowincjach kraju zatrzymano już 44 pracowników uniwersytetu w Stambule i 29 w Konyi - sprecyzowały agencje Anatolia i Dogan.

Wśród osób objętych nakazem jest były rektor Uniwersytetu Seldżuckiego w Konyi, konserwatywnym mieście będącym bastionem rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), profesor Hakki Gokbel.

Po próbie puczu 15 lipca tureckie władze przystąpiły do czystek mających na celu, jak argumentują władze w Ankarze, wyeliminowanie sympatyków Gulena z administracji publicznej, armii, sądownictwa, szkolnictwa czy gospodarki.

75-letni Gulen, który od 1999 roku mieszka w USA, zaprzecza, by był zamieszany w spisek. Turcja żąda od USA jego ekstradycji.

Turecki premier Binali Yildirim mówił w tym tygodniu, że 80 tys. osób zawieszono dotychczas w pełnionych obowiązkach. 20 tys. osób usłyszało zarzuty.

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze