statystyki

Putin proponuje Erdoganowi zacieśnienie wspólnej walki z terroryzmem

21 sierpnia 2016, 20:13 | Aktualizacja: 21.08.2016, 21:22
Źródło:PAP
Prezydent Rosji Władimir Putin w przesłanym w niedzielę telegramie do tureckiego prezydenta Rcepa Tayyipa Erdogana potępił sobotni zamach na kurydyjskie wesele w południowo-wschodniej Turcji i wyraził wolę zacieśnienia współpracy z Ankarą w zwalczaniu terroryzmu.

Reklama

Reklama

"Prezydent Rosji zapewnił, że to, co się wydarzyło, raz jeszcze wskazuje na potrzebę realnego wzmocnienia wysiłków całej wspólnoty międzynarodowej w walce z terroryzmem" - poinformowała służba prasowa Kremla.

Jak przekazała, Putin "podkreślił gotowość do wszechstronnego zacieśnienia współpracy antyterrorystycznej z tureckim partnerem w ramach porozumień zawartych niedawno w Petersburgu".

Putin i Erdogan dokonali 9 sierpnia w Petersburgu aktu pojednania po przeszło półrocznym kryzysie, który nastąpił we wzajemnych stosunkach po zestrzeleniu przez turecki myśliwiec rosyjskiego samolotu bombowego nad granicą turecko-syryjską.

Po tym incydencie Putin oskarżył Erdogana o wspieranie w Syrii dżihadystów. W Petersburgu przywódcy Rosji i Turcji postanowili jednak wznowić współpracę w walce z Państwem Islamskim (IS) i innymi ugrupowaniami dżihadystycznymi.

Ankara uważa milicję kurdyjską w Syrii za organizację terrorystyczną. Natomiast Rosja popiera kurdyjskie milicje w Iraku i Syrii. Broń dostarcza jednak tylko tej pierwszej.

W sobotnim samobójczym zamachu bombowym na przyjęciu weselnym w Gaziantep na południu Turcji śmierć poniosło 51 osób, a 69 zostało rannych, przy czym 17 doznało ciężkich obrażeń. Erdogan oświadczył, że podejrzenia o przeprowadzenie ataku padają na Państwo Islamskie.(PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze