statystyki

Morawski: Spokojnie, to tylko ryzyko katastrofy [FELIETON]

22 sierpnia 2016, 07:48 | Aktualizacja: 22.08.2016, 07:50
Kula ziemska

Kula ziemskaźródło: ShutterStock

„Kiedy się świat tak naprawdę podobał ludziom? (...) Upadek, można powiedzieć, to stan naturalny świata”. To słowa bohatera książki „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego, jednej z moich ulubionych pozycji polskiej literatury współczesnej. Długo wertowałem tę książkę kilka dni temu, by ten cytat dokładnie odtworzyć. Wiedziałem już dawno, że kiedyś się przyda, i oto nadszedł ten moment.

Obserwuję wielką kumulację opinii, najczęściej pisanych w alarmistycznym tonie, że oto jesteśmy w momencie dla świata – zarówno w polityce, jak i gospodarce – wyjątkowym. Terroryzm, rosnące na sile populizmy (Trump, Le Pen i inni), załamanie porządku geopolitycznego (Rosja), rozpad Unii Europejskiej (Brexit), narastające bez przerwy zadłużenie, tendencje protekcjonistyczne w handlu, rozwarstwiające się dochody ludności, stagnacja produktywności. Nie mam narzędzia do agregowania ludzkich emocji, ale nie pomylę się za bardzo, twierdząc, że narasta strach o to, w jakim kierunku zmierza świat. Philip Stephens, publicysta „Financial Times”, pisał niedawno, w kontekście Brexitu i rosnącej popularności Donalda Trumpa, że choć „nie żyjemy jeszcze w hobbesowskim świecie, ale w takim kierunku zmierzamy”. Hobbesowski, czyli bez reguł, świat, gdzie spory rozstrzyga się siłą – czyli wojną.

W sferze finansowej namacalnym dowodem wszechogarniającego strachu jest ujemne oprocentowanie obligacji rządowych takich krajów jak Niemcy, Szwajcaria czy Japonia. Inwestorzy dopłacają rządom za przetrzymywanie ich pieniędzy, ponieważ boją się jakichkolwiek bardziej ryzykownych aktywów i są przekonani, że świat będzie tkwił w stagnacji (niski wzrost gospodarczy, brak inflacji). Jak ktoś ma grubszy pieniądz, to trzymanie gotówki w skarbcu nie wchodzi w grę, depozyt bankowy nie jest objęty gwarancją, zostaje więc pożyczenie stabilnemu rządowi na ujemny procent. Znajomy przedsiębiorca z jednej z branż przemysłowych mówił mi ostatnio, że w głowach menedżerów wciąż jest kryzys gospodarczy: boją się podejmować odważne decyzje.


Pozostało jeszcze 67% treści

Pełny tekst artykułu dostępny w wydaniu
cyfrowym Dziennika Gazety Prawnej.

Miesiąc już od 33 zł.
Kup dostęp.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze