statystyki

Największy kontrakt w historii sił zbrojnych Litwy. Wojsko kupuje 88 Boxerów z Niemiec

22 sierpnia 2016, 12:11 | Aktualizacja: 22.08.2016, 12:16
Źródło:PAP
Transporter  Boxer

Transporter Boxerźródło: Wikimedia Commons

Na mocy podpisanej w poniedziałek w Wilnie umowy niemieckie konsorcjum zbrojeniowe Artec wyprodukuje dla Litwy 88 kołowych transporterów opancerzonych Boxer za 386 mln euro - poinformowało litewskie ministerstwo ochrony kraju.

Reklama

Reklama

Jest to największy pod względem wartości kontrakt w historii sił zbrojnych Litwy. "To długoterminowa inwestycja w obronę kraju oraz oznaka tego, że Litwa troszczy się o własne bezpieczeństwo i inwestuje w nie" - oświadczył dziennikarzom minister ochrony kraju Juozas Olekas. Jak zaznaczył, transportery "zostaną wyprodukowane z uwzględnieniem litewskich wymogów”.

84 z zamówionych maszyn będzie pełnić funkcję bojowych wozów piechoty z uzbrojeniem pokładowym w postaci 30-milimetrowego automatycznego działka, karabinu maszynowego i przeciwpancernych pocisków kierowanych. Pozostałe cztery pojazdy mają służyć jako wozy dowodzenia. Całość pozwoli na wyekwipowanie dwóch batalionów. Pierwsze transportery Boxer mają dotrzeć na Litwę pod koniec 2017 roku, a zakończenie realizacji kontraktu przewiduje się na rok 2021.

Artec to utworzone dla produkcji Boxerów joint-venture niemieckich firm zbrojeniowych Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann, przy czym udział tej pierwszej stanowi 64 proc.

Obecnie siły lądowe wojska litewskiego wyposażone są w gąsienicowe transportery opancerzone M113 produkcji amerykańskiej, których użytkownikiem była wcześniej niemiecka Bundeswehra.

Ze względu na działania Rosji na Ukrainie i aktywizację rosyjskich działań w regionie Morza Bałtyckiego Litwa od 2014 roku corocznie zwiększa swój budżet obronny średnio o jedną trzecią. W przyszłym roku na ochronę kraju zamierza przeznaczyć 725 mln euro czyli 1,8 proc. PKB.

>>> Czytaj też: Gen. Hodges: Amerykański batalion w Polsce od kwietnia 2017 r., brygada pancerna - od lutego

Reklama

Reklama

  • x(2016-08-22 12:47) Odpowiedz 257

    czemu nie rosomak? byl jakis przetarg?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • wala(2016-08-22 12:56) Odpowiedz 2111

    Lech Kaczyński pomógł Litwie kupując nierentowne Możejki bo miał chłopisko gest .A co ? I tak nie za jego kasę A Litwini maja to gdzieś i śmieją się z polaczków robiąc interesy z mądrzejszymi

  • qwa(2016-08-22 12:59) Odpowiedz 1612

    Lech Kaczyński pomógł Litwie kupując nierentowne Możejki bo miał chłopisko gest .A co ? I tak nie za jego kasę A Litwini maja to gdzieś i śmieją się z polaczków robiąc interesy z mądrzejszymi

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • dsf322(2016-08-22 15:09) Odpowiedz 714

    Rosomaki są dobre, ale chyba tylko dla Polaków :( Ktoś poza Polską kupił jakiegoś Rosomaka???

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Andy(2016-08-22 17:38) Odpowiedz 76

    Kiedy w 1920 sowieci szli na Polske to litwini podpisali porozumienie z nimi ze nie zaatakuja ich i mogli sciagnac swoje dywizje pod warszawe. Teraz tez dostana trzy szybkie i pomaluja swoje wozy w gwiazde i pojda na nas z ruskimi.

  • Qłality(2016-08-22 17:13) Odpowiedz 65

    Słowacja się wycofała i kupuje swoje Aligator II. A Emiraty to chyba jakiś szejk do kolekcji w garażu...

  • Qłality(2016-08-22 17:18) Odpowiedz 54

    Litwa myśli, że za 386mln EUR Niemcy będą się bić z Putinem o Litwę. Śmieszne, dopóki sobie nie uświadomimy, że owszem będą, ale polskimi rękami...

  • buhaha(2016-08-22 17:46) Odpowiedz 59

    A kogo obchodzi 2-milionowa Litwa i ich najwieksze w hostorii wpjskowe przetargi na 3 transportery ;).

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • sad(2016-08-22 20:09) Odpowiedz 53

    nie maja mysliwcow, nie maja czolgow a kupuja kolejne transportery opancerzone, samoloty sa drogie, wiec dla biednego i malego kraju najwieksze efekty da obrona przeciwlotnicza oraz czolgi, np leopardy i patrioty? , maja gosienicowe transportery zawsze cos by przewiesc piechote,trzeba myslec ekonomicznie, a boxtery czym sie obronia przed czolgami wroga, pociski kierowane TOW?

  • Antonio(2016-08-23 21:02) Odpowiedz 00

    A swoją drogą czy ta liczba 88 to aby nie hold Litwinów dla najsłynniejszego Niemca wszech czasów ?

  • Luc(2016-08-23 17:42) Odpowiedz 00

    Czy byl jakis przetarg na te transportery, czy tak po prosu Litwini wywalaja kase na sprzet od Niemcow?