"Dzisiaj nie było znaczących wydarzeń w kalendarzu makroekonomicznym. Wstępne odczyty PMI oraz sympozjum w Jackson Hole mogą wpłynąć na notowania w tym tygodniu. Najbardziej prawdopodobny wydaje się krótkoterminowy trend boczny. Patrząc na małe i średnie spółki, to widać, że fala wzrostowa, która była bardzo wyraźna, słabnie. Biorąc to pod uwagę, trend boczny i uspokojenie nastrojów jest możliwe w najbliższym czasie" - powiedział PAP Krajczewski.

W ocenie analityka, poniedziałkowa sesja na GPW miała spokojny przebieg, a wpływ na ostrożność inwestorów mogły mieć ostatnie wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej.

"Dzisiaj obserwujemy spokojną sesję na krajowym rynku. W USA oraz w Europie zauważalne są lekkie spadki po dosyć mocnych wzrostach w ostatnich tygodniach. Widoczne jest lekkie zatrzymanie na rynkach. W Niemczech lekka korekta obecna jest od tygodnia, na indeksie WIG 20 jest podobnie" - powiedział Krajczewski.

"W krótkim terminie możliwe jest lekkie zatrzymanie. Od Brexitu, mimo negatywnego wyniku referendum, wzrosty na rynku były silne, ponieważ wydarzenie to było już w cenach, a rynek dyskontował dalsze kroki banków centralnych w kierunku luzowania polityki monetarnej. W ostatnim tygodniu mieliśmy wypowiedzi członków Fed wskazujące na to, że kolejna podwyżka stóp procentowych jest możliwa i to mógł być jeden z czynników lekkiej ostrożności na rynku. Wpływ miała również realizacja zysków po ponad miesiącu wzrostów" - dodał.

Poniedziałkowe notowania WIG 20 zakończył nieznacznie nad kreską, 0,01-proc. wzrostem, do poziomu 1.800,34 pkt.

Na pozostałych indeksach GPW również niewielkie wzrosty. WIG zyskał 0,17 proc., mWIG 40 wzrósł o 0,74 proc., a sWIG 80 nie zmienił się. Obroty na rynku wyniosły w poniedziałek ok. 582 mln zł.

Największy obrót papierami na GPW, około 92 mln zł, notowany był w poniedziałek na akcjach KGHM, którego kurs spadł najmocniej wśród dużych spółek, o 2,34 proc. Drugą najmocniej handlowaną spółką, o obrotach około 66 mln zł, był bank Pekao, którego akcje zyskały 0,55 proc. Trzecią spółką o największych obrotach, około 59 mln zł, był PKN Orlen, którego kurs zwyżkował o 1,22 proc.

Największy wzrost wśród blue chipów, o 2,02 proc., zanotowały akcje PGE, a wyraźny spadek, o 2,19 proc, zanotowało PGNiG.

1,47 proc. straciły w poniedziałek akcje PZU. Prezes PZU Michał Krupiński w Programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział, że ubezpieczyciel, który kontroluje Alior Bank, aktualnie prowadzi rozmowy w sprawie nabycia kilku innych banków.