statystyki

Mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety. Wszystkiemu winne dzieci

26 sierpnia 2016, 05:37
Źródło:Bloomberg
pracownik praca

pracownik pracaźródło: ShutterStock

Kobiety w Wielkiej Brytanii zarabiają mniej niż mężczyźni. Różnica w wynagrodzeniu wzrasta w momencie, kiedy kobieta przerywa pracę zawodową decydując się na urodzenie dziecka. Po powrocie na swoje poprzednie stanowisko pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Te dwa czynniki wpływają na jej dochody – wyliczył Instytut Studiów Podatkowych.

Reklama

Reklama

Przeciętne zarobki kobiet na Wyspach są niższe o 18 proc. niż mężczyzn. Różnica zmniejsza się, bo w 2003 roku sięgała 23 proc., a w 1993 roku aż 28 proc. – podał Instytut. Gorsza informacja jest taka, że dla kobiet o średnim i wyższym poziomie wykształcenia różnica się nie zmienia i jest taka sama jak dwadzieścia lat temu.

Przepaść pogłębia się z około 11 proc. tuż przed narodzinami pierwszego dziecko do prawie 35 proc. dwie dekady później – wynika z badań ISP. Rozbieżności mogą być wyjaśnione tym, że kobiety zmniejszają liczbę godzin pracy zajmując się w tym czasie potomstwem. Gromadzą mniejsze doświadczenie na rynku pracy i nie uzyskują awansów.

>>>Czytaj więcej: To gdzie mieszkasz ma większy wpływ na twój portfel, niż sądzisz

Reklama

Reklama

  • yaa(2016-08-26 08:43) Odpowiedz 60

    Nie dzieci, tylko kobiety. Mężczyni sa bardziej wydajni, bo oprócz swojej pracy, muszą jeszcz "pomóc" koleżankom, a to im się komputer zawiesił, a to papier w drukarce, zablokował, a to szafkę trzeba przenieść, a to papier z hurtowni wnieść, itp. Jak przyjedzie pogotowie z dwiema "ratowniczkami" to one stoją i czekają aż ktoś wniesie chorego na noszach do karetki... przykładów można mnożyć...

  • as(2016-08-26 08:01) Odpowiedz 10

    'Wszystkiemu winne dzieci' W takich czasach przystało nam żyć.

  • Piotr(2016-08-26 07:29) Odpowiedz 10

    Dlatego naturalnym wynikiem ewolucji jest rodzina.I wtedy nie ma problemu.

  • "kobieta"(2016-08-26 07:35) Odpowiedz 10

    Ciągle mao kasy...

  • Otto(2016-08-26 09:17) Odpowiedz 00

    Jesli ze wzgledu na dzieci pracuja krocej (co akurat jest ustepstwem ze strony pracodawcy i dobrze) to chyba logiczne jest ze zarabiaja mniej, niz ktos, kto spedza w pracy wiecej czasu. Poza tym na wolnym rynku pracownik zarabia tyle, ile sobie wynegocjuje z pracodawca, zatem jesli ktos zarabia za malo, to moze miec pretensje tylko do siebie.

  • tt(2016-08-26 07:24) Odpowiedz 00

    tylko koniec końców komu te awanse służą? Japonia jest wyznacznikiem tego trendu. Nic nieznaczące tryby pracujące po 12h czasem więcej. Brak czasu na rodzine, na znajomych, chwile spokoju. A PRZEPRASZAM, rodzina to przecież przeżytek. Potem macie choroby cywilizacyjne, na tablicy napiszą był/była menadżerem chapeau bas :)

  • zdrowie wasze w(2016-08-26 09:22) Odpowiedz 00

    Lewatywa wciąż szuka słuchaczy wśród słabo ...myślących .

  • voy(2016-08-26 11:12) Odpowiedz 00

    takie artykuły nie mają sensu, zero refleksji jeśli chodzi o dane które się analizuje. Jaki sens ma porównywanie średnich zarobków wszystkich kobiet z wszystkimi mężczyznami na wszystkich stanowiskach ? Niech ktoś zrobi badania i porówna porównywalne stanowiska. Czy księgowa zarabia mniej od księgowego, sprzątaczka od sprzątacza, informatyczka(jest coś takiego:)?) od informatyka ? Księgowa na 3/4 etatu zarabia mniej niż księgowy na cały etat - ja pierd...le, Eureka!