statystyki

Rośnie wartość rynku spożywczego w Polsce. Oto najwięksi gracze

23 sierpnia 2016, 12:09 | Aktualizacja: 23.08.2016, 12:13
Źródło:ISBnews
Rośnie wartość rynku spożywczego w Polsce

Rośnie wartość rynku spożywczego w Polsceźródło: ShutterStock

Wartość rynku artykułów spożywczych w Polsce wzrośnie w bieżącego roku o 4,2 proc. rok do roku do 255 mld zł, prognozuje PMR. W 2015 r. rynek wzrósł o 2,6 proc. rok do roku i osiągnął wartość 244,5 mld zł.

Reklama

Reklama

"W ubiegłym roku wzrost rynku spożywczego w Polsce hamowany był przez deflację cen żywności. Choć trend spadku cen artykułów spożywczych utrzymał się także w pierwszej połowie 2016 r., to prognozy rozwoju rynku są znacznie bardziej optymistyczne i przewidywany jest wzrost na poziomie ponad 4% r/r. Jednym z czynników wspierających wzrost jest start wypłat z rządowego programu Rodzina 500+, który pozytywnie wpłynie na poziom dochodu rozporządzalnego polskich gospodarstw domowych. Przewidujemy, że znacząca część środków z programu przeznaczona zostanie na konsumpcję artykułów spożywczych, a także na zakupy artykułów nieżywnościowych w sklepach wielkopowierzchniowych (odzież, obuwie, zabawki, kosmetyki, sprzęt RTV i AGD)" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi "Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2016 – Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021".

Analitycy zwracają uwagę, że od czasu zakończenia transakcji pomiędzy Auchan i grupą Metro dotyczącej sprzedaży sieci hipermarketów Real, w czołówce listy największych firm na rynku spożywczym nie doszło do większych przetasowań.

"W 2016 r. prawdopodobne jest wzmocnienie pozycji wicelidera rynku, grupy Eurocash, na skutek przejęcia grupy Eko Holding (transakcja oczekuje na zgodę na koncentrację ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów). Eurocash nie wyklucza także przejęcia firmy Żabka Polska, właściciela sieci Żabka i Freshmarket" - czytamy dalej.

Dotychczasowy właściciel Żabki, fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, jest zainteresowany sprzedażą sieci. Jednak nawet po ewentualnym przejęciu Eko Holdingu i Żabki, udział Eurocashu w rynku byłby niższy niż dotychczasowego lidera - Jeronimo Martins, właściciela sieci dyskontów Biedronka, podano również.

W raporcie podkreślono także, że w najbliższych latach należy spodziewać się dalszej konsolidacji rynku i kolejnych przejęć.

"Najszybciej będzie rosnąć sprzedaż w kanałach dyskontowym i convenience, zrzeszającym nowoczesne sklepy o małej powierzchni. Szybko rosnąć będzie także sprzedaż internetowa, w związku z otwieraniem kolejnych e-sklepów przez największych graczy na rynku, rosnącym zasięgiem sklepów, większą skłonnością konsumentów do dokonywania zakupów przez Internet oraz korzystnymi zmianami w prawie (sprzedaż internetowa będzie wyłączona spod ustawy o podatku od obrotów sieci handlowych)" - napisano w materiale.

>>> Czytaj też: Polska branża spożywcza tonie w długach. Rekordzista ma do oddania 7,8 mln zł

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze