GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym wzrósł do +4 pkt w sierpniuWarszawa, 23.08.2016 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w sierpniu na poziomie plus 4 pkt wobec 3,6 pkt w lipcu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,4% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 11,4% (przed miesiącem odpowiednio: 15,5% i 12,0%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Diagnozy sprzedaży są ostrożniejsze niż w ubiegłym miesiącu, a jej prognozy - korzystne, najlepsze od dwóch miesięcy, podał Urząd.

"W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W sierpniu koniunktura oceniana jest optymistycznie przez dyrektorów następujących branż: tekstylia, odzież, obuwie (plus 21,3 w sierpniu, plus 18,6 przed miesiącem), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 10,5 w sierpniu, plus 10,7 w lipcu) oraz pojazdy samochodowe (plus 5,4 w sierpniu, plus 6,4 miesiąc wcześniej). Jedynie przedstawiciele branży żywnościowej zgłaszają negatywne oceny w tym zakresie (minus 5,2 w sierpniu, minus 3,5 w lipcu)" - czytamy w komunikacie.

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w sierpniu br. na poziomie plus 8 (wobec 8,3 w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,7% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 9,7% (przed miesiącem odpowiednio 17,7% i 9,5%), podał też GUS.

(ISBNnews)