statystyki

Nikt na świecie nie blokuje tak reklam jak Polacy

24 sierpnia 2016, 05:50
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Ad blocking reklama

Ad Block reklama źródło: ShutterStock

Polscy wydawcy i branża reklamowa pracują nad kodeksem dobrych praktyk i poprawą standardów reklamy online. Dziś przed sieciowym marketingiem ucieka co trzeci internauta.

Reklama

Reklama

Reklamowe inwestycje w internet rosną u nas w dwucyfrowym tempie, o takiej dynamice telewizja może tylko pomarzyć. Ale wraz z liczbą reklam w sieci nie zawsze idzie jakość. – Bywa, że reklamy zakrywają 50 proc. powierzchni okna przeglądarki, zasłaniają treść i faktycznie utrudniają korzystanie z serwisu. Ta monetyzacja każdej odsłony za wszelką cenę zniechęca użytkownika. Chciałoby się powiedzieć, że to chciwi „Janusze internetu” psują nam reklamę online, jednak odpowiedź jest bardziej złożona – mówi Bartosz Sikora, digital business development director z Havas Media. Winę rozdziela między wydawców, reklamodawców, którzy chcą, by ich komunikat był widoczny i niezamykany, oraz samych internautów, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że dzięki reklamom mają bezpłatny dostęp do treści.
W efekcie coraz popularniejsze są u nas narzędzia do blokowania reklam.

– Skalę blokowania reklam w Polsce bez cienia przesady można już porównać do skali piractwa komputerowego z lat 90. XX w. – mówi Piotr Prajsnar, prezes Cloud Technologies. Polska firma, która specjalizuje się w big data marketingu, chwali się, że zrobiła pierwsze w Polsce badanie rynkowe, które sprawdziło faktyczną skalę popularności rozwiązań blokowania reklam w sieci. Wynika z niego, że nawet 7 mln użytkowników, czyli co trzeci internauta w Polsce (34,4 proc.), blokuje reklamę online. Pod względem popularności wtyczek do blokowania cyfrowej reklamy zajmujemy pierwsze miejsce na świecie.

– Blokujemy reklamy, bo zakłócają nasz spokój, marnują czas, irytują. Tu wychodzi też nasza powstańczo-konspiracyjna natura. Jedną z naszych cech narodowych zawsze była zaradność, stąd nie dziwi, że stawiamy opór, kiedy ogranicza się naszą suwerenność pod względem tego, co oglądamy – mówi Bartosz Sikora.

Cloud Technologies przy okazji badań promuje własne narzędzie, które ma być odporne na działanie adblocków i umożliwiać wydawcy wyświetlenie reklamy nawet u tych użytkowników, którzy korzystają z rozmaitych wtyczek i rozszerzeń w przeglądarkach. Na tym rynku biznes zrobić można bowiem nie tylko na wyświetlaniu reklam, blokowaniu ich, ale też na omijaniu blokad. Duży krok w tym kierunku kilkanaście dni temu zrobił Facebook. Serwis Marka Zuckerberga pochwalił się, że znalazł sposób na ominięcie adblokerów. Ale na odpowiedź Egeo, producenta Adblock Plus, czyli najpopularniejszego adblokera na świecie (wtyczkę pobrał niemal miliard, a aktywnie korzysta z niej 100 milionów użytkowników), długo nie musiał czekać. Rozszyfrowanie algorytmów Facebooka zajęło im 48 godzin. Teraz podwładni Zuckerberga pracują nad nowym rozwiązaniem.

Gra toczy się dalej. – To zabawa w kotka i myszkę – skomentował Ben Williams z firmy Eyeo. Facebook wytykał z kolei, że dostawcy adblocków to nie altruiści, którzy chcą ułatwić życie internautom. – Raczej zasłaniający się taką motywacją cynicy, budujący specyficzny model biznesowy – tłumaczy Sikora. Bazuje on na sprzedawaniu reklamodawcom możliwości obejścia blokady reklam i dotarcia do użytkownika adblocka. Poza tym część dochodu adblocków, nieznana i raczej pozostająca w cieniu, to monetyzacja danych zbieranych o użytkownikach i ich nawykach przeglądania internetu.

Adblokery są na muszce wydawców i dostawców treści online na całym świecie, bo pozbawiają ich części przychodów. – Jeśli co trzeci internauta blokuje u nas reklamę online, a raptem co piąty decyduje się wesprzeć wydawców niewielką opłatą za dostęp do treści online (mniejszą niż 50 zł w skali roku), to mamy poważny kłopot – mówi Prajsnar i wylicza, że wydawcy powinni rodzimym internautom wystawić rachunek w wysokości 128 zł za roczny dostęp do swoich serwisów. Tyle wychodzi po podzieleniu wartości polskiego rynku reklamy w sieci przez liczbę osób korzystających z serwisów.

Ale eksperci do takich wyliczeń podchodzą z dystansem. – Firmy robią takie szacunki, uznając, że rynek mógłby być większy o taki procent, jaki obecnie stanowią adblokerzy, a różnicę nazywają stratą. Jak oszacował MEC, stosując taką metodę, można by dojść do wniosku, że polski rynek reklamy online traci wskutek adblocków pół miliarda złotych. Ale tak nie jest i jasno to pokazuje m.in. dynamika wzrostu – Polska, będąc jednym z najbardziej „adblockowych” rynków (według badania MEC z maja br. – 36 proc. internautów ma zainstalowany adblock), jednocześnie była trzecim pod względem dynamiki wzrostu rynkiem online w Europie – zwraca uwagę Izabela Albrychiewicz, prezes MEC. Jej zdaniem blokowanie reklam sprzyjało rozwojowi alternatywnych, mniej inwazyjnych form dotarcia do internautów – tj. poprzez social media, poprzez content marketing, wideo w internecie czy w kanale mobilnym, gdzie popularność adblocków jest o połowę mniejsza.

LICZBY:

22 mld dolarów – tyle, wedle szacunków, stracili wydawcy na świecie w 2015 r. przez programy blokujące reklamy
18 proc. – odsetek polskich internautów, którzy korzystają z adblocków na smartfonach

>>> Polecamy: 80 proc. Polaków korzysta z programów przynoszących korzyści z zakupów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • popa(2016-08-24 10:40) Odpowiedz 490

  Bo w Polskim internecie tak jak w Polskiej przestrzeni publicznej - Śmietnik. Jeśli mamy każdy budynek, okno róg ulicy oblepiony naklejkami, reklamami, szmatami napisami i numerami telefonów sprawiając że polskie miasta wyglądają jak wysypiska śmieci, czemu ździwienie że Polski internet wygląda tak samo ????? Pzdr.

 • Misiek (2016-08-24 12:25) Odpowiedz 430

  Ilość reklam na polskich serwisach jest CHORA. Mieszkam w Norwegii i dopiero tutaj zobaczyłem jak przyjemne może być przeglądanie stron internetowych, szczególnie newsowych. Nie ma jakichkolwiek filmów odtwarzanych automatycznie, jakiejkolwiek muzyki w tle, maksymalnie jedna reklama. W Polsce dokładnie na odwrót. Jeden wielki bazar.

 • Legwan(2016-08-24 09:10) Odpowiedz 381

  A ileż można oglądać w kółko to samo? Puszczam jakiś filmik - reklama maści na ból d... Dobra - przeżyję 10 sekund, ale nie pół minuty! Cierpię... Film się kończy, znajduję coś z nim powiązanego, klikam: najpierw reklama maści na ból d...: irytowacja. Filmik w sumie nie na temat, zmieniam artykuł - w tle po chwili leci dźwięk reklamy na ból d... Szukam po zakładkach,gdzie to nap... z głośników. Włączam inny serwis - z fanfarami na pełnym ekranie reklama maści na ból d... z przyciskiem zamknięcia wymagającym lupy, żeby go znaleźć - do tego w nietypowym miejscu. I tak w ciągle. To jak mamy nie używać ad-blockerów?

 • piniusz(2016-08-24 08:16) Odpowiedz 321

  Po co nam reklamy-by końcowy odbiorca skorzystał z zakupu jak obniżki,promocje a co ma ten klient zrobić gdy nic kupić nie potrzebuje i reklamy go nie interesują-włącza blokowanie, bo ile można oglądać tabletki na porost,zaparcia i wypadanie włosów.Czy rynek traci,na pewno lecz nie kasę a klienta,mającego nachalności po dziurki w nosie.Polska to Ameryka

 • Stały czytelnik(2016-08-24 08:40) Odpowiedz 272

  Jeżeli serwis zawierał by jedną, dwie reklamy, które nie biją od razu w oczy, to na pewno mało kto korzystałbym z blokerów. Na chwilę obecną ilość reklam na serwisach, w moich oczach, oznacza pazerność właścicieli portali. Rozumie, że utrzymanie kosztuje. Czy nie warto zatem podnieść ceny na reklamy i ograniczyć ich ilość?

 • Komnetujee(2016-08-24 09:18) Odpowiedz 253

  Może czas wprowadzić ograniczenia i zakazy reklamy w internecie. Wyskakujące reklamy na cały ekran - OUT Filmiki otwierające się bez mojej woli - OUT Przesuwające się banery ze schowanym "X" - OUT i wiele, wiele innych reklam. Podziękujcie Januszą internetu za mojego ad blocka. W komórce też zaraz będe miał z tego samego powodu, dlaczego mam na lapku.

 • kycvky(2016-08-24 12:30) Odpowiedz 150

  Wchodze na strone i od razu 10 reklam sie odwiera i 5 nowych kart wiec jak nie korzystac z adblokera ?

 • Piotr34(2016-08-24 15:19) Odpowiedz 150

  Jedna strona i od razu 10 reklam-no to chyba jest przesada nieprawdaz?Za chciwosc i glupote tak sie wlasnie placi.

 • bubuu(2016-08-24 08:30) Odpowiedz 120

  Jeżeli na jakimś odwiedzanym przeze mnie portalu pojawią się zbyt nachalne dla mnie reklamy, po prostu przestanę na niego wchodzić. I co wtedy powiedzą wydawcy?

 • Tomek(2016-08-24 15:11) Odpowiedz 70

  A na forsalu jest ok. Muszę Was pochwalić- Wasze reklamy mnie nie gwałcą, są w miarę dyskretne, nie ma muzyczek, filmików i okien, których nie da się zamknąć nie wchodząc na stronę reklamowanego produktu. Mam AdBlocka ale u Was wyłączyłem. W końcu serwis darmowy. Można? Można.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze