statystyki

MSW: Turcja oczekuje szybkiego wyeliminowania zagrożenia ze strony IS

24 sierpnia 2016, 10:20 | Aktualizacja: 24.08.2016, 10:20
Źródło:PAP

Turcja spodziewa się szybkiego wyeliminowania zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego (IS) po rozpoczęciu operacji prowadzonej ze wsparciem dowodzonej przez USA koalicji w celu wyparcia dżihadystów z przygranicznego miasta Dżarabulus w Syrii - podało MSW.

Reklama

Reklama

Szef resortu Efkan Ala oświadczył w środę, że tureckie władze ewakuowały mieszkańców z miasta Karkamis po tureckiej stronie granicy i sześciu innych miejscowości. To środki ostrożności po rozpoczęciu w środę rano operacji z udziałem czołgów, samolotów, artylerii i sił specjalnych.

Ala podkreślił, że Turcja nie pozwoli, by krajowi zagrażały ugrupowania rebelianckie. Zastrzegł, że zagrożenie pochodzi nie tylko od dżihadystycznego Państwa Islamskiego, ale także innych "organizacji terrorystycznych".

Biuro premiera Turcji poinformowało wcześniej o rozpoczęciu operacji przez tureckie siły specjalne, wspierane przez samoloty międzynarodowej koalicji.

Według agencji prasowej Anatolia celem operacji jest oczyszczenie pogranicza turecko-syryjskiego z "organizacji terrorystycznych" oraz zwiększenie bezpieczeństwa na tym obszarze, a także zapewnienie terytorialnej integralności Syrii, zapobieżenie kolejnej fali uchodźców i dostarczenie mieszkańcom regionu pomocy humanitarnej.

Minister Ala powiedział także, że do ataku bombowego w czasie przyjęcia weselnego w mieście Gaziantep w południowo-wschodniej Turcji użyto profesjonalnej klasy plastikowych ładunków wybuchowych. W sobotnim ataku przeprowadzonym przez zamachowca samobójcę podczas kurdyjskiego wesela zginęło ponad 50 osób.

Turcja o przeprowadzenie zamachu oskarżyła Państwo Islamskie, ale dotychczas ta wersja nie została zweryfikowana.

Reklama

Tagi:IS

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze