statystyki

Dlaczego to Rumunia będzie nowym technologicznym hubem UE?

28 sierpnia 2016, 12:36
Źródło:Media
Rumunia Północno-Wschodnia, Piatra Neamt - stolica regionu

Rumunia Północno-Wschodnia, Piatra Neamt - stolica regionuźródło: ShutterStock

Chociaż Rumunia jest jednym z najbiedniejszych państw w UE ma spore szanse, by zostać nowym kontynentalnym hubem dla technologicznych startupów.

Reklama

Reklama

Dzięki unikalnej kulturze, historii, edukacyjnemu systemowi oraz telekomunikacyjnej infrastrukturze kraj ten wytworzył generację przedsiębiorców działających w branży technologicznej, którzy mają nadzieję, że Bukareszt stanie się nową europejską stolicą startupu – pisze quartz.com.

Będąca członkiem UE od 2007 roku Rumunia jest obecnie drugą najszybciej rosnącą gospodarką na Starym Kontynencie. Dobrze wyedukowana w zakresie nowych technologii baza talentów, niskie płace oraz koszty operacyjne czynią ją atrakcyjnym miejscem dla międzynarodowych firm planujących korzystać z outsourcingu.

Jednak Rumunia stawia także na własne technologiczne startupy, szczególnie te, których rozwinięcie wydaje się relatywnie tanie. Nisza ta rozwija się dynamicznie od 5 lat i obecnie skupia już około 170 startupów – wynika z danych European Digital City Index.

Jednym z takich startupów jest założona przez Adriana Fako firma Accelerole, która jest gałęzią globalnej co-workingowej platformy TechHub. Rumuńska firma skupia już około 100 technologicznych freelancerów i przedsiębiorców.

Technologicznemu boomowi przysłużyło się paradoksalnie na pewnych polach komunistyczne dziedzictwo. Poprzedni system pozostawił bowiem po sobie między innymi silną sieć telekomunikacyjną oraz system edukacyjny w dużej mierze skoncentrowany na nowych technologiach. Do atutów Rumunii należy także kreatywność obywateli, którzy przywykli do pracy w trudnych i wymagających warunkach.

Innym ważnym czynnikiem, który napędza technologiczny boom w tym kraju jest szybki Internet. Z przygotowanego przez firmę Akamai raportu „State of the Internet” wynika, że przepustowości najlepszych łącz czynią z Rumunii unijnego lidera oraz kraj o 6. najszybszej sieci na świecie. Dla porównania – USA zajmują w tym zestawieniu dopiero 17. pozycję. Z czego wynika tak silna pozycja Rumunii w tym zakresie? Między innymi z tego, że pominęła etap rozwoju sieci szerokopasmowych i od razu postawiła (podobnie jak inne kraje z bloku wschodniego) na światłowody.

Dzięki szybkiemu rozwojowi sieci rumuńscy millenialsi mieli przewagę nad ich europejskimi rówieśnikami. Warto przypomnieć, że pobierali naukę w systemie tradycyjnie kładącym duży nacisk na nauki ścisłe.

Być może największą przewagą Rumunii nad innymi krajami UE jest jednak duży odsetek kobiet pracujących w sektorze technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych. W tej kategorii kraj ten zajmuje w Europie 3. miejsce.

>>> Polecamy: Nowa moda: selfie-fotomontaż. Jak internauci oszukują w sieci?

Reklama

Reklama

 • xgadgdadag(2016-08-28 14:07) Odpowiedz 275

  xd, w Rumunii to już się powoli kończą ludzie, zostali starzy i troszkę młodych, z pewnością będą technologicznym hubem. hehe

 • jaja(2016-08-28 12:53) Odpowiedz 184

  To ma być artykuł, na mniej niż kartka A4? I to na taki temat.

 • Bułgaria. Rumunia. Litwa...Polska(2016-08-28 16:55) Odpowiedz 184

  To Kraje gdzie do UE wyemigrowało najwięcej Młodzieży......zostali starcy i nieletni który jak podrosną też zwieją..

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • kilka liczb(2016-08-28 15:20) Odpowiedz 152

  @xgadgdadag uzupełnię twój wpis o dane. W rekordowym momencie w Rumunii mieszkało 23.48 mln mieszkańców a obecnie 19.3 mln a to i tak dane oficjalne bo wiadomo, że realnie wygląda to tak jak z polskim GUSem który nadal upiera się, że w RP mieszka 38.5 mln Polaków. Jest jeszcze jedna adnotacja Yearly change (roczna zmiana) dla Rumunii -138,590. Migracja też ujemna w każdym roku.

 • Leszek(2016-08-28 21:00) Odpowiedz 157

  ...., dobre :) Wzrosty PKB Rumuni biorą sie z niskiej bazy. Prawda jest taka, ze Polska będąc na poziomie Rumunii, czyli jakies 15 lat temu rozwijała sie w tempie 4-6% rocznie. Dodatkowo młodzi z Rumuni wyjechali, a teraz jest tam 20 % wiecej emerytów niz pracujących., Rumunia jest murowanym kandydatem na bankruta w najbliższych latach.

 • Poziom 0(2016-08-28 23:43) Odpowiedz 121

  Ale pi*doły

 • kissass(2016-08-29 14:38) Odpowiedz 71

  Łacza szybkie, kobiety pracujące... no i będzie outsourcing. Czyli Hi-tech biedaków jak w Indiach czyli wisimy na słuchawce 8 godzin, załatwiając problemy z komputerem Jona w Birmingham. Kto wpada na takie artykuły w waszej redakcji. Biuro prasowe ambasady ociepla wizerunek?

 • Piotr(2016-08-29 21:58) Odpowiedz 10

  Faktem jest ze w Rumunii jest wyjatkowo duzo geniuszy. Wygooglajcie sobie. Nieproporcjanalnie wielki udzial ludzibz iq>140. Nawet The Economist kiedys o tym pisal. Podobno w Googlu jest ich pelno.

 • Bang(2016-08-29 23:50) Odpowiedz 00

  Ukryty sens artykułu - już niedługo Rumunia będzie zagrażała nam jako kraj do którego outsourceuje się IT. A tak serio to żenujący artykuł.

 • JJ(2016-08-29 21:30) Odpowiedz 00

  A sa jakies znane produkty informatyczne, wyprodukowane przez te dziarskie rumunskie informatyczki, w ich preznym hubie? Bo ja nie slyszalem nigdy o zadnych rumunskich programach, chociaz w IT siedze od dziesiecioleci.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze