statystyki

Przywrócenie poboru do wojska i apele o gromadzenie żywności. Niemcy szykują się na najgorsze

24 sierpnia 2016, 16:15 | Aktualizacja: 24.08.2016, 22:24
Źródło:PAP
Angela Merkel podczas spotkania z niemieckimi żołnierzami

Angela Merkel podczas spotkania z niemieckimi żołnierzamiźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: JOCHEN ECKEL

Uchwalony w środę przez niemiecki rząd nowy model cywilnej obrony państwa przewiduje w razie sytuacji zagrożenia gromadzenie przez obywateli zapasów wody i żywności oraz nie wyklucza przywrócenia powszechnego obowiązku służby wojskowej.

Reklama

Reklama

Dotychczasowe zasady niemieckiej obrony cywilnej obowiązywały od 1995 roku. 70-stronicowy plan zmian w tej dziedzinie rząd kanclerz Angeli Merkel przyjął w sytuacji, gdy Niemcy poruszeni są dwoma dokonanymi w lipcu w ich kraju zamachami islamistycznymi oraz kilkoma podobnymi atakami na większą skalę, jakie miały miejsce w ciągu ostatniego roku we Francji i w Belgii.

Nowa strategia ukierunkowana jest na przedsięwzięcia prewencyjne na wypadek konfrontacji z takimi zjawiskami jak terroryzm, użycie broni chemicznej czy cyberataki. Jak zaznaczyło niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych, nie jest to związane z jakimkolwiek bezpośrednim zagrożeniem.

>>> Czytaj też: Zmiana prawa za Odrą. Niemcy znowu pójdą w kamasze?

"Plan wyznacza ramy dostosowań niezbędnych w zmieniającym się klimacie bezpieczeństwa oraz wymogi obrony cywilnej i doraźnych działań interwencyjnych" - czytamy w rządowym dokumencie. Zaleca on obywatelom, by w razie ogólnopaństwowej sytuacji kryzysowej zaopatrywali się w zapas wody pitnej na pięć dni i żywności na dziesięć dni. Wskazuje również na potrzebę rozbudowania systemu alarmowego do informowania ludności o wystąpieniu zagrożenia oraz usprawnień w ochronie budynków i doraźnej pomocy medycznej.

Sugeruje ponadto przywrócenie w razie potrzeby zniesionego w 2011 roku powszechnego obowiązku służby wojskowej, co stanowi w polityce wewnętrznej Niemiec kwestię kontrowersyjną. Dokument zaznacza, że cywile powinni być gotowi do wspierania wojska w takich dziedzinach jak kierowanie ruchem drogowym, wyszukiwanie kwater i zaopatrywanie w paliwo.

>>> Czytaj też: Egzotyczna koalicja Turcji, Rosji i Iranu. Oto prawdziwe powody ofensywy Ankary w Syrii

Reklama

Reklama

 • Toja(2016-08-24 22:13) Odpowiedz 253

  Czy Niemcy szykują się na wojnę domową?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • pl(2016-08-25 10:31) Odpowiedz 95

  a u nas z Pana Macierewicza robią niezrównoważonego...

 • Basenik(2016-08-24 19:35) Odpowiedz 71

  2 litry na osobę x 10 dni x 4 osoby = 80 litrów wody..... czyli 16 pięciolitrowych butelek...... taaaa

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Terminator(2016-08-25 11:36) Odpowiedz 30

  Przywrócenie poboru do wojska i apele o gromadzenie żywności. Niemcy szykują się na najgorsze.Zbierają się czarne chmury nad Europą!Znowu ktoś chce się dorobić na zamieszkach i nowej wojnie. Sterowany przez polityków baby boom na zachodzie, ekstremistyczni imigranci, bezrobocie chowane w różnych statystykach, nierówności ekonomiczne. To wszystko są negatywne sygnały i to nie tylko w Niemczech!

 • @@@(2016-08-26 00:27) Odpowiedz 10

  " Niemcy szykują się na najgorsze. " -------- Najgorsze to już mają, od kiedy rządzi Merkel. Ciekawe co będą robić przyjezdni mężczyżni, znudzeni i wypoczęci, gdy rodowici Niemcy pójdą w kamasze ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze