statystyki

Rosja: Na 7,5 roku skazano oskarżonego o ekstremizm Potkina-Biełowa

24 sierpnia 2016, 16:42 | Aktualizacja: 24.08.2016, 17:06
Źródło:PAP
Na 7,5 roku kolonii karnej ogólnego rygoru moskiewski sąd skazał w środę jednego z liderów zdelegalizowanego w Rosji nacjonalistycznego ruchu Russkije (Rosjanie) Aleksandra Potkina (Biełowa) oskarżonego o ekstremizm i defraudację aktywów kazachskiego banku.

Reklama

Reklama

Potkin ma też zapłacić karę w wysokości 600 tysięcy rubli (ok. 35 tys. złotych).

Oskarżenie wnioskowało o wymierzenie podsądnemu kary dziewięciu lat kolonii karnej, uznawszy go za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów przestępczych.

Obrona domagała się uniewinnienia swego klienta, on sam kategorycznie odrzuca oskarżenia i twierdzi, że jest ofiarą oszczerstw.

Potkin został zatrzymany w październiku 2014 roku pod zarzutem prania pieniędzy; chodzi o 5 mld dolarów kazachskiego banku BTA. Głównym oskarżonym w tej sprawie jest kazachski oligarcha Muchtar Ablazow, który został aresztowany we Francji.

Poza nadużyciami finansowymi Potkinowi zarzucano podsycanie nienawiści, dywersję i działalność ekstremistyczną. Rosyjskie agencje przypominają, że skazany jest jednym z liderów ruchu Russkije (Rosjanie), który w ubiegłym roku uznano za ekstremistyczny i objęto zakazem działalności na terenie całej Rosji.

Agencje piszą, że punktem wyjścia do oskarżenia Potkina-Biełowa o nawoływanie do działań ekstremistycznych było nagranie wideo, w którym chciano pokazać działalność tzw. opozycji niesystemowej.(PAP)

mmp/ mc/

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze