Indeks S&P 500 traci 0,2 proc. Indeks Dow Jones jest na 0,2-proc. minusie. Nasdaq traci 0,1 proc.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najsilniejszy spadek notują akcje IBM oraz Home Depot.

Silnie traci na wartości kurs sieci detalicznej Express po publikacji przez spółkę rozczarowujących wyników kwartalnych, które były gorsze od oczekiwań zarówno na poziomie zysku netto, jak i przychodów.

Lepsze od oczekiwań były natomiast wyniki kwartalne banku RBC. Bank zanotował 17 proc. wzrost zysku w ujęciu rdr oraz poinformował o podniesieniu dywidendy.

Nieznacznie rośnie kurs koncernu farmaceutycznego Pfizer. Spółka poinformowała że kupi od AstraZeneca dział tej firmy zajmujący się antybiotykami. Pfizer zapłaci za to 725 milionów dolarów. To już druga duża transakcja Pfizera ogłoszona w tym tygodniu. We wtorek spółka podała, że przejmie firmę Medivation za 14 miliardów dolarów.

Rozczarowały środowe dane z gospodarki USA. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych spadła w lipcu 3,2 proc. w ujęciu mdm, podczas gdy oczekiwano mniejszego spadku, o 1,1 proc. Słabe dane w środę następują po bardzo dobrym odczycie sprzedaży nowych domów we wtorek. Wskaźnik sprzedaży domów wzrósł do najwyższego poziomu od blisko 9 lat w lipcu.

Wzrostami kończą sesję giełdy w Europie. Indeks Euro Stoxx rośnie 0,4 proc. Niemiecki DAX jest na 0,2 proc. plusie. Francuski CAC 40 rośnie o 0,3 proc.

W ujęciu sektorowym w Europie na wartości w trakcie sesji zyskiwały banki, a zwyżkom przewodziły włoskie spółki z tej branży. Kolejną sesję silny wzrost notował włoski Unicredit na fali spekulacji, że bank sprzeda swój polski oddział. Kurs akcji Unicredit rósł o około 5 proc. po wzroście w podobnej skali na poprzedniej sesji we wtorek.

Traciły natomiast spółki z branży wydobywczej po tym, jak wyniki kwartalne podał gigant z tej branży Glencore. Brytyjsko-szwajcarska spółka zanotowała w pierwszej połowie tego roku spadek zysku operacyjnego. Glencore poinformował też o sprzedaży udziałów w australijskiej kopalni miedzi Ernest Henry, wartość tej transakcji to 670 mln dolarów.

Na rynku walutowym umacnia się dolar. Kurs EUR/USD spada do 1,125. Na tej parze walutowej panuje w tym tygodniu podwyższona zmienność, a kurs EUR/USD waha się w przedziale 1,125 - 1,135 w oczekiwaniu na piątkowe wystąpienie prezes Fed Janet Yellen.

Rynek liczy, że przemówienie szefowej Fed w trakcie dorocznego sympozjum dla bankierów centralnych z całego świata organizowanego przez amerykański bank centralny w Jackson Hole, dostarczy informacji na temat planów Fed dotyczących podwyżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

Z notowań kontraktów terminowych wynika, że wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo podwyżki na kolejnym posiedzeniu Fed we wrześniu wynosi obecnie 28 proc. Wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo podwyżki do końca roku jest obecnie szacowane na około 51 proc.

Po danych wskazujących na wzrost zapasów ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu tracą ceny ropy naftowej. Cena Brent idzie w dół o ponad 2 proc. i spadła poniżej poziomu 49 dolarów z baryłkę.

SPADŁA SPRZEDAŻ DOMÓW NA RYNKU WTÓRNYM W USA

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w lipcu spadła do 5,39 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Analitycy z Wall Street spodziewali się, że sprzedaż domów na rynku wtórnym spadnie do 5,51 mln. W czerwcu liczba ta wyniosła 5,57 mln.

W USA INDEKS WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY SPADŁ O 2,1 PROC. - MBA

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował w tygodniu zakończonym 19 sierpnia o 2,1 proc. - podało Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA). Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 4,0 proc. Wskaźnik jest teraz o 28,1 proc. powyżej wartości sprzed roku

PKB NIEMIEC W II KW. WZRÓSŁ O 0,4 PROC. KDK

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w drugim kwartale 2016 r. o 0,4 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w końcowych wyliczeniach. Wstępnie spodziewano się wzrostu PKB kdk o 0,4 proc.

W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w drugim kwartale o 1,8 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,8 proc. Urząd statystyczny podał, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w drugim kwartale o 3,1 proc. rdr. Tu oczekiwano 3,1 proc.

YELLEN MOŻE ROZCZAROWAĆ RYNEK W PIĄTEK - JPMORGAN

Rynek może być rozczarowany treścią piątkowego wystąpienia Janet Yellen w Jackson Hole – ocenia Priscilla Hancock, dyrektor zarządzająca JPMorgan Asset Management. Jej zdaniem nie będzie ono zawierało jasnych wskazówek co do terminu kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA. Analitycy JPMorgan oczekują obecnie podwyżki stóp procentowych w USA we wrześniu – poinformowała Hancock w CNBC.

ZAPASY ROPY W USA WZROSŁY O 2,5 MLN BARYŁEK - DOE

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,5 mln baryłek, czyli 0,5 proc., do 523,59 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych wzrosły o 0,12 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 0,04 mln baryłek.

BREXIT NIE ZASZKODZIŁ BRYTYJSKIM PRACODAWCOM, ALE OPTYMIZM TROCHĘ PRZYGASA

Czerwcowe głosowanie Brytyjczyków, którzy zdecydowali o Brexicie na razie nie zaszkodziło brytyjskim pracodawcom. Jak wynika z najnowszych danych Recruitment and Employment Confederation (REC), 24 procent brytyjskich pracodawców chce zatrudnić w ciągu najbliższych 3 miesięcy w swoich firmach więcej stałych pracowników. 64 procent badanych pracodawców zamierza utrzymać zatrudnienie w swoich firmach na obecnym poziomie, a tylko 3 procent spodziewa się, że ograniczy liczbę stałych pracowników.

Jednak mniej jest obecnie optymistów wśród pracodawców niż jeszcze w czerwcu czy maju. W lipcu tylko 21 procent pracodawców optymistycznie postrzegało warunki gospodarcze w Wielkiej Brytanii, podczas gdy w czerwcu optymistów było 45 proc., a w maju aż 51 procent - wynika z danych REC.

UE MUSI JESZCZE PRZEKAZAĆ TURCJI OBIECANE 3 MLD EURO - ERDOGAN

Unia Europejska musi przekazać 3 miliardy euro obiecane Turcji w ramach porozumienia o odsyłaniu migrantów - oświadczył w środę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Wielokrotnie powtarzał on, że unijni przywódcy nie dotrzymują swoich zobowiązań.

W marcu szefowie państw i rządów krajów unijnych zatwierdzili porozumienie z Turcją przewidujące, że wszyscy imigranci, którzy nielegalnie przedostaną się do Grecji, będą odsyłani z powrotem do Turcji. W zamian za ich przyjmowanie UE zgodziła się na odmrożenie rozmów akcesyjnych z Turcją i przekazanie 3 mld euro (w pierwszej fazie) na pomoc dla Syryjczyków mieszkających w Turcji; łączna pomoc obiecana Ankarze to 6 mld euro. Umowa praktycznie całkowicie zahamowała niekontrolowany napływ uchodźców i migrantów przez wschodnią część basenu Morza Śródziemnego do Europy.

PFIZER PRZEJMUJE DZIAŁ ANTYBIOTYKÓW OD ASTRAZENECA

Koncern farmaceutyczny Pfizer Inc. poinformował, że kupi od AstraZeneca dział tej firmy zajmujący się antybiotykami. Pfizer zapłaci za to 725 milionów dolarów: AstraZeneca dostanie 550 milionów dolarów po finalizacji transakcji, a dodatkowe 175 mln dolarów w styczniu 2019 roku. We wtorek Pfizer podał, że przejmie firmę Medivation Inc. za 14 miliardów dolarów.

TESCO CHCE SPRZEDAĆ SWÓJ BIZNES WE WSCHODNIEJ EUROPIE

Brytyjska sieć supermarketów Tesco czeka na oferty - Brytyjczycy chcą sprzedać swój biznes w regionie środkowo-wschodniej Europy - podał w środę dziennik "Magyar Ildok", który uzyskał takie informacje z centrali Tesco w Londynie. Tesco ogłosiło w ubiegłym roku o reorganizacji swojego biznesu na Węgrzech, w Polsce, na Słowacji i w Czechach, aby zracjonalizować operacje w tym regionie

SŁABSZE OD OCZEKIWAŃ WYNIKI KWARTALNE EXPRESS

Amerykańska sieć detaliczna Express zanotowała w drugim kwartale roku fiskalnego zysk na akcję na poziomie 13 centów przy przychodach wynoszących 505 mln dolarów. Rynek oczekiwał tymczasem zysku 17 centów na akcję oraz przychodów na poziomie 521 mln dolarów. Sprzedaż spółki spadła w drugim kwartale roku fiskalnego o 6 proc. w ujęciu rdr.(PAP)