statystyki

ABW zawiadamia prokuraturę ws. KGHM. Chodzi o zakup kanadyjskiej spółki

24 sierpnia 2016, 17:48 | Aktualizacja: 24.08.2016, 18:22
Źródło:PAP
Kopalnia KGHM International (d. Quadra FNX Mining) w Chile

Kopalnia KGHM International (d. Quadra FNX Mining) w Chileźródło: Materiały Prasowe

ABW skierowała do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wniosek o wszczęcie śledztwa ws. nieprawidłowości przy zakupie przez KGHM kanadyjskiej spółki będącej właścicielem złóż metali w Chile – podał w środę w komunikacie przesłanym PAP minister koordynator służb specjalnych.

Reklama

Reklama

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby zarządzające KGHM Polska Miedź S.A dotyczy okresu od grudnia 2010 r. do marca 2012 r. - podano w komunikacie. Przestępstwo miałoby polegać na wyrządzeniu szkody „w wielkich rozmiarach” w majątku miedziowej spółki.

"W toku prowadzonych czynności Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we Wrocławiu zgromadziła materiał wskazujący na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa w związku z zakupem kanadyjskiej spółki, będącej właścicielem złoża metali w Chile. Dokumenty wskazują na szereg zaniechań po stronie KGHM, w wyniku których spółka podpisała niekorzystną umowę” - podano w komunikacie.

Za przestępstwo, które ma być przedmiotem śledztwa, grozi do 10 lat więzienia.

>>> Czytaj też: Polska przestała przyciągać zagraniczne inwestycje. Skąd taka zapaść?


Reklama

Reklama

  • Karol(2016-08-24 18:43) Odpowiedz 41

    jezeli kryminalizuje sie decyzje inwestycyjna dlatego, ze nie przynosi spodziewanych korzysci, czego na pewno nie mozna wykluczyc na przyszlosc, to bylby to kolejny przejaw bezprawia, gdyz kazda inwestycja jest swego rodzaju zakladem o zysk z zaangazowanym kapitalem jako stawka. Gdyby inwestor w momencie podejmowania decyzji posiadal pelna wiedze odnosnie jej powodzenia, mielibysmy ekonomie bez ryzyka, czyli czysta rutynowa logistyke. Takie decyzje wymykaja sie kwaifikacji prawnej, chyba ze byly jakies inne razace uchybenia lub zaniedbania.

  • czarny(2016-08-25 08:59) Odpowiedz 10

    Zasadniczo z tym poglądem można by się zgodzić. Ale tylko zasadniczo. (...) kazda inwestycja jest swego rodzaju zakladem o zysk z zaangazowanym kapitalem jako stawka. Otóż nie każda. Dokonana w złej wierze - np. przy chęci kradzieży - jest tylko pozorem inwestycji. Zdaje się, że zarzuty będą dotyczyły celowego przepłacenia za Quadrę w zmowie ze sprzedawcami. Oczywiście bez takiej intencji ocena wymyka się prawnikom.

  • janek(2016-08-25 11:31) Odpowiedz 00

    po co to śledztwo, przecież wiadomo, że winna jest obecna opozycja, a prościej "wina Tuska"

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze