statystyki

Korea Płd.: Odszkodowania dla niewolnic seksualnych z lat japońskiej okupacji

25 sierpnia 2016, 10:01 | Aktualizacja: 25.08.2016, 11:02
Źródło:PAP
Koreanki, które podczas II wojny światowej były zmuszane do prostytucji przez japońskie władze okupacyjne, będą mogły ubiegać się o wypłatę odszkodowania ze specjalnego funduszu finansowanego przez rząd Japonii - ogłosiło w czwartek południowokoreańskie MSZ.

Reklama

Reklama

W grudniu ubiegłego roku rząd w Seulu poinformował, że żyje 46 spośród 242 kobiet zmuszanych w latach 1940-1945 do świadczenia usług seksualnych japońskim żołnierzom.

Żyjącym jeszcze kobietom przysługuje odszkodowanie w wysokości 100 mln wonów (ok. 90 tys. dolarów), a rodzinom zmarłych ofiar - 20 mln wonów (18 tys. dolarów) z funduszu pomocowego, do którego sfinansowania zobowiązały się władze Japonii.

Południowokoreańskie MSZ oświadczyło, że oczekuje, iż władze japońskie zgodnie z obietnicą przekażą wkrótce 1 mld jenów (8,3 mln dolarów) na rzecz funduszu, który został utworzony w lipcu i działa w Seulu.

W grudniu 2015 roku władze Japonii i Korei Południowej zawarły porozumienie w sprawie tzw. kobiet do towarzystwa (ang. comfort women). Na porozumienie składają się przeprosiny premiera Japonii oraz wynoszący 1 mld jenów fundusz dla wykorzystywanych seksualnie kobiet.

Spór o tzw. kobiety do towarzystwa, zmuszane do pracy w domach publicznych w czasie II wojny światowej, od wielu lat pozostawał przyczyną napięć i animozji w relacjach obu krajów, podobnie jak japońska okupacja Korei w latach 1910-1945.

Władze południowokoreańskie ogłosiły w grudniu, że kraj uzna sprawę za ostatecznie załatwioną, jeśli Japonia w pełni wykona swoje zobowiązania. (PAP)

akl/ ap/

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze