"Znajomość języka obcego to bardzo istotny aspekt dla pracodawców. Język angielski jest już standardem, najczęściej firmy wymagają znajomości komunikatywnej lub bardzo dobrej. To na naukę tego języka powinniśmy więc postawić w pierwszej kolejności. Niestety, często zdarza się, że kandydaci deklarują w CV komunikatywną znajomość języka angielskiego, a już podczas rozmowy telefonicznej rekruter przekonuje się, że jest to deklaracja zdecydowanie na wyrost. Nie warto więc ubarwiać swojego CV, a realnie zadbać o znajomość języka angielskiego" - powiedziała koordynator zespołu ds. rekrutacji Konstancja Zyzik, cytowana w komunikacie,

Najwięcej ofert pracy, w których pojawia się wymóg znajomości języka angielskiego, skierowanych jest do osób odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania – aż 92% ogłoszeń zawiera takie wymaganie. Pracownicy odpowiedzialni za badania i rozwój także nie powinni zapominać o nauce języka angielskiego. W I półroczu 2016 roku 85% ogłoszeń skierowanych do pracowników odpowiedzialnych za badania i rozwój posiadało wymóg znajomości tego języka. Podobne oczekiwanie zawierało też 85% ofert pracy dla osób odpowiedzialnych za marketing, podano również.

"W obszarze hotelarstwa, gastronomii i turystyki 82% ogłoszeń dla pracowników zawierało wymóg posługiwania się językiem angielskim" - czytamy w komunikacie.

Drugim najczęściej pojawiającym się w ogłoszeniach o pracę językiem, jest język niemiecki. W pierwszym półroczu 2016 roku oferty zawierające wymóg znajomości tego języka stanowiły 14% wszystkich ogłoszeń – to wzrost o 5 pkt proc. w stosunku do danych z pierwszego półroczna 2015 r., podano również.

"Z analizy ogłoszeń, które zostały opublikowane na portalu Pracuj.pl w I kwartale 2016 r. wynika, że wymóg znajomości języka niemieckiego pojawiał się najczęściej wśród ogłoszeń skierowanych do osób odpowiedzialnych za transport, spedycję, logistykę (25% z wszystkich ofert dla tych specjalistów zawiera wymóg znajomości języka niemieckiego), budownictwo (22%) oraz pracowników łańcucha dostaw (20%)" - czytamy w komunikacie.

W I półroczu 2016 r. poszukiwano także osób ze znajomością języka francuskiego (4% wszystkich ogłoszeń zawierało wymóg znajomości tego języka), podano również.

Pracuj.pl to polski serwis rekrutacyjny. Portal powstał w 2000 r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. 

>>> Czytaj więcej: Rynek informatyków, a nie budowlańców. Zobacz, jak w Polsce zmieniają się zarobki