statystyki

Jakie języki obce najbardziej przydają się w pracy? Oto najnowszy raport

25 sierpnia 2016, 11:59 | Aktualizacja: 25.08.2016, 12:03
Źródło:ISBnews
Jakich języków obcych wymagają pracodawcy?

Jakich języków obcych wymagają pracodawcy?źródło: Materiały Prasowe

Wymóg znajomości języka angielskiego znalazł się w 70 proc. ofert pracy w pierwszym półroczu 2016 roku, wynika z analizy Pracuj.pl. W I półroczu 2015 roku 47 proc. ogłoszeń zawierało wymóg znajomości tego języka. Jakie inne języki są potrzebne w pracy?

Reklama

Reklama

"Znajomość języka obcego to bardzo istotny aspekt dla pracodawców. Język angielski jest już standardem, najczęściej firmy wymagają znajomości komunikatywnej lub bardzo dobrej. To na naukę tego języka powinniśmy więc postawić w pierwszej kolejności. Niestety, często zdarza się, że kandydaci deklarują w CV komunikatywną znajomość języka angielskiego, a już podczas rozmowy telefonicznej rekruter przekonuje się, że jest to deklaracja zdecydowanie na wyrost. Nie warto więc ubarwiać swojego CV, a realnie zadbać o znajomość języka angielskiego" - powiedziała koordynator zespołu ds. rekrutacji Konstancja Zyzik, cytowana w komunikacie,

Najwięcej ofert pracy, w których pojawia się wymóg znajomości języka angielskiego, skierowanych jest do osób odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania – aż 92% ogłoszeń zawiera takie wymaganie. Pracownicy odpowiedzialni za badania i rozwój także nie powinni zapominać o nauce języka angielskiego. W I półroczu 2016 roku 85% ogłoszeń skierowanych do pracowników odpowiedzialnych za badania i rozwój posiadało wymóg znajomości tego języka. Podobne oczekiwanie zawierało też 85% ofert pracy dla osób odpowiedzialnych za marketing, podano również.

"W obszarze hotelarstwa, gastronomii i turystyki 82% ogłoszeń dla pracowników zawierało wymóg posługiwania się językiem angielskim" - czytamy w komunikacie.

Drugim najczęściej pojawiającym się w ogłoszeniach o pracę językiem, jest język niemiecki. W pierwszym półroczu 2016 roku oferty zawierające wymóg znajomości tego języka stanowiły 14% wszystkich ogłoszeń – to wzrost o 5 pkt proc. w stosunku do danych z pierwszego półroczna 2015 r., podano również.

"Z analizy ogłoszeń, które zostały opublikowane na portalu Pracuj.pl w I kwartale 2016 r. wynika, że wymóg znajomości języka niemieckiego pojawiał się najczęściej wśród ogłoszeń skierowanych do osób odpowiedzialnych za transport, spedycję, logistykę (25% z wszystkich ofert dla tych specjalistów zawiera wymóg znajomości języka niemieckiego), budownictwo (22%) oraz pracowników łańcucha dostaw (20%)" - czytamy w komunikacie.

W I półroczu 2016 r. poszukiwano także osób ze znajomością języka francuskiego (4% wszystkich ogłoszeń zawierało wymóg znajomości tego języka), podano również.

Pracuj.pl to polski serwis rekrutacyjny. Portal powstał w 2000 r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. 

>>> Czytaj więcej: Rynek informatyków, a nie budowlańców. Zobacz, jak w Polsce zmieniają się zarobki

Reklama

Reklama

 • :)(2016-08-25 13:06) Odpowiedz 133

  Java i C++

 • k(2016-08-25 22:02) Odpowiedz 21

  c--

 • kp(2016-08-26 16:51) Odpowiedz 21

  We Francji nie znajdziesz pracy jak nie znasz fracuskiego. Czy to dziwne. To się nazywa ochrona języka rodzimego,

 • corny(2016-08-26 06:54) Odpowiedz 01

  Jezyk ciala...w tym taniec brzucha :)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze