statystyki

Polska jako pierwszy kraj w Europie wyemitowała "pandy". Inwestorzy rzucili się na obligacje

25 sierpnia 2016, 12:59 | Aktualizacja: 25.08.2016, 13:04
Źródło:ISBnews
Mao Zedong widoczny na chińskim banknocie o nominale 10 juanów.

Mao Zedong widoczny na chińskim banknocie o nominale 10 juanów.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Andrew Harrer

Ministerstwo Finansów dokona sprzedaży 3-letnich obligacji nominowanych w juanach chińskich, o wartości nominalnej 3 mld juanów. Rentowność obligacji wyniosła 3,4 proc. w skali roku, a transakcja zostanie rozliczona 26 sierpnia tego roku.

Reklama

Reklama

Ostateczna rentowność emisji po przeswapowaniu na euro ukształtowała się na ujemnym poziomie -0,173% w skali roku.

"Po uzyskaniu niezbędnych zgód chińskiego regulatora, jako pierwszy kraj z Europy, przeprowadziliśmy emisję polskich obligacji na rynku chińskim, a tym samym otworzyliśmy sobie tamtejszy rynek obligacji. Emisja obligacji na rynku chińskim miała na celu przede wszystkim zwiększenie dywersyfikacji bazy inwestorskiej oraz pozyskanie środków na finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Mamy nadzieję, że dzięki tej emisji znacząco poszerzy się baza inwestorów zainteresowanych zakupem polskich obligacji skarbowych w różnych walutach" - napisał Nowak w komentarzu do informacji o emisji obligacji. 

"Na przełomie maja i czerwca odbyliśmy w Chinach szereg spotkań z inwestorami, których duże zainteresowanie polskimi obligacjami stanowiło również jedną z przesłanek do przeprowadzenia dzisiejszej emisji" - dodał Nowak. 

Dodał, że wejście Polski z obligacjami na rynek chiński to również wsparcie współpracy gospodarczej między firmami polskimi i chińskimi, współpracy, na której obu krajom zależy. "Zainteresowanie eksportem do Chin wśród polskich przedsiębiorców stale się zwiększa" - dodał wiceminister.

W osobnym komunikacie MF podał, że jednocześnie zawarta została zabezpieczająca transakcja swapowa, w której dokonano wymiany pozyskanych środków na euro oraz zabezpieczono przyszłe przepływy związane z obsługą i wykupem obligacji. Ostateczna rentowność emisji po przeswapowaniu na euro ukształtowała się na ujemnym poziomie -0,173% w skali roku.

Emisja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem inwestorów, popyt przekroczył dwukrotnie kwotę wyemitowanych obligacji. Obligacje uplasowano wśród chińskich inwestorów instytucjonalnych, podano także. 

"Emisję przeprowadzono na chińskim wewnętrznym rynku międzybankowym na podstawie programu emisyjnego zarejestrowanego przez NAFMII (National Association of Financial Market Institutional Investors). Funkcję kierownika konsorcjum emisyjnego pełniły banki Bank of China i HSBC" - podsumował resort. 

>>> Czytaj też: Ta bańka musi pęknąć. Co dalej z gigantycznymi zyskami na obligacjach?

Reklama

Reklama

 • kb2b(2016-08-25 16:01) Odpowiedz 189

  Wow....Czyżby Polska wchodziła na nowy poziom Finansowego Świata ? Wchodzimy w polityce, gospodarce i rozwoju społecznym na nowe głębokie wody... To daje nowe możliwości ale nie wolno tracić zagrożeń... i codziennie je analizować.... Trzymam za Was kciuki chłopaki....Polsce potrzebni są wizjonerzy i stratedzy a nie postkomunistyczna hołota wymieszana z karierowiczami i aferzystami jak w minionych 8 latach. Polacy nie przebaczą tych afer PO i Swetru jakie dopiero zaczynają wychodzić na wierzch....

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • finansista (2016-08-25 14:02) Odpowiedz 172

  Jeśli dobrze rozumiem to nabywca obligacji dołoży do interesu zamiast na nim zarobić, a MF zarobi na pandach. Wszystkie obligacje trzeba wypuszczać w juanach, wtedy nie zabraknie kasy na 500+, a nawet będzie można pomyśleć o 1000+

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • nx(2016-08-25 14:20) Odpowiedz 153

  No właśnie, nie ma sensu wypuszczać innych obligacji poza "pandami" w takim razie :)

 • Avanti(2016-08-25 22:57) Odpowiedz 53

  Polska się zadłuża w Chinach, a głupi ludzie się cieszą. Teraz to już Polska po całym świecie szuka okazji do zaciągnięcia kredytu. Czym to się może skończyć, nie trzeba tłumaczyć.

 • jakiś bełkot....(2016-08-25 22:21) Odpowiedz 21

  Rentowność obligacji wyniosła 3,4 proc. w skali roku, a transakcja zostanie rozliczona 26 sierpnia tego roku. Ostateczna rentowność emisji po przeswapowaniu na euro ukształtowała się na ujemnym poziomie -0,173% w skali roku. MOŻE KTOŚ TO WYTŁUMACZYĆ???

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze