Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,18 proc. i wyniósł 18.448,41 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 0,14 proc. i wyniósł 2.172,47 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,11 proc. do 5.212,20 pkt. Po raz pierwszy od dwóch miesięcy Nasdaq zanotował dwie spadkowe sesje z rzędu.

Ze spółek wchodzących skład indeksu Dow Jones największy negatywny wpływ na jego notowania miał Apple.

Na niedużym, około 1 proc., minusie był sektor ochrony zdrowia. W środę branża ta zanotowała duże straty, po tym jak kandydująca na stanowisko prezydenta USA kandydatka Partii Demokratycznej Hilary Clinton skrytykowała na Twitterze podwyżki cen leku przeciwalergicznego przez firmę farmaceutyczną Mylan.

Ponad 6 proc. zyskały akcje Tiffany po publikacji lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych.

Sieci dyskontowe Dollar General i Dollar Tree traciły na wartości po słabych wynikach sprzedaży i gorszym od oczekiwań zyskach.

Dwa ostatnie miesiące na amerykańskiej giełdzie były bardzo udane. Od lokalnego dołka z końca czerwca indeks S&P 500 zyskał blisko 10 proc., co pozwoliło mu na kilkakrotne ustanowienie nowych historycznych rekordów wysokości. Po raz ostatni S&P 500 był na historycznym maksimum w ubiegłym tygodniu.

Na ostatnich sesjach wzrosty w USA wytraciły jednak tempo, a przyczyniło się do tego między innymi klika jastrzębich wypowiedzi amerykańskich bankierów centralnych. Gotowość do podwyżek stóp procentowych w USA w najbliższym czasie wyrazili między innymi wiceprezesi Fed Stanley Fisher oraz William Dudely.

W czwartek na możliwość podwyżek stóp procentowych wskazała również prezes oddziału Fed z Kansas City Esther George. W kwestii przyszłości stóp procentowych najważniejsze będą jednak słowa prezes Fed Janet Yellen. Szefowa Fed będzie miała szansę zaprezentować swoje stanowisko już w piątek, kiedy wystąpi w trakcie dorocznego sympozjum dla bankierów centralnych z całego świata organizowanego przez amerykański bank centralny w Jackson Hole.

Ostatnie jastrzębie wypowiedzi członków Fed znalazły odzwierciedlenie w notowaniach kontraktów terminowych. Z ich wyceny wynika, że szacowane przez rynek prawdopodobieństwo podwyżki na kolejnym posiedzeniu Fed we wrześniu wynosi obecnie 32 proc. Na początku tego tygodnia było to około 20 proc. Wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo podwyżki do końca roku jest obecnie szacowane na około 55 proc. – wskazują wyliczenia Bloomberga.

Podwyżki stóp procentowych w USA stanowią potencjalnie negatywną informację dla światowych rynków akcji w krótkim terminie. Indeksy zachodnich giełd po słabym początku roku później odbiły, a jednym z głównych czynników wspierającym te wzrosty była rezygnacja z wcześniej zapowiadanych podwyżek stóp procentowych przez Fed, czym amerykański bank centralny zareagował na oznaki spowolnienia wzrostu w światowej gospodarce.

Na minusie znalazły się w czwartek giełdy w Europie. Niemiecki DAX zniżkował o 0,88 proc., francuski CAC 40 spadł o 0,65 proc., a brytyjski FTSE 100 stracił 0,28 proc.

Spadkom w Europie w trakcie sesji przewodził sektor wydobywczy, któremu zaszkodziły zniżkujące ceny surowców. Taniały między innymi ceny miedzi, aluminium i niklu. O około 4 proc. spadały ceny rudy żelaza.

Słabsze od oczekiwań były dane makro z Niemic. Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, spadł w sierpniu, podczas gdy oczekiwano jego wzrostu.

Na rynku walutowym w oczekiwaniu na wystąpienie Yellen osłabia się dolar. Kurs EUR/USD wzrósł w trakcie sesji do 1,129. Na tej parze walutowej panuje w tym tygodniu podwyższona zmienność, a kurs EUR/USD waha się w przedziale 1,125-1,135.

Osłabiał się japoński jen. Kurs USD/JPY wzrósł w pobliże poziomu 100,5. Z opublikowanej w czwartek ankiety przeprowadzonej wśród analityków przez agencję Reuters wynika, że większość obserwatorów oczekuje, że japoński bank centralny zdecyduje się na zwiększenie stymulacji monetarnej na kolejnym posiedzeniu we wrześniu.

FED POWINIEN STOPNIOWO PODNOSIĆ STOPY PROCENTOWE - GEORGE

Prezes oddziału Fed z Kansas City Esther George oceniła, że amerykański bank centralny powinien podnieść stopy procentowe, proces ten powinien być jednak stopniowy. George w wywiadzie dla CNBC powiedziała również, że powodem dla którego Fed nie podnosił do tej pory stóp procentowych były niektóre ostatnie dane makroekonomiczne z gospodarki USA. Zdaniem szefowej Fed z Kansas City, pomimo spowolnienia wzrostu gospodarczego w pierwszej połowie roku, w całym roku gospodarka USA może wzrosnąć w tempie 2 proc.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA SPADŁA O 1 TYS.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 261 tys. z 262 tys. tydzień wcześniej - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 265 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,145 mln w tygodniu, który skończył się 20 sierpnia - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,155 mln osób.

ZAMÓWIENIA NA DOBRA TRWAŁE W USA WZROSŁY W LIPCU O 4,4 PROC. MDM

Zamówienia na dobra trwałe w USA w lipcu wzrosły mdm o 4,4 proc., po tym jak w czerwcu spadły o 4,2 proc. mdm po korekcie - poinformował Departament Handlu USA we wstępnym wyliczeniu. Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu wzrosły o 1,5 proc. mdm wobec spadku o 0,3 proc. miesiąc wcześniej po korekcie oraz spadku o 0,4 proc. przed korektą.

INDEKS PMI COMPOSITE W USA WYNIÓSŁ W SIERPNIU 51,5 PKT.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 51,5 pkt. - podano w wstępnym wyliczeniu. Miesiąc wcześniej indeks był na poziomie 51,8 pkt.

INDEKS PMI W SEKTORZE USŁUG USA WYNIÓSŁ W SIERPNIU 50,9 PKT.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 50,9 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 51,8 pkt. W lipcu indeks wyniósł 51,4 pkt.

SŁABSZY OD OCZEKIWAŃ ODCZYT INDEKSU IFO W NIEMCZECH

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w sierpniu 106,2 pkt. wobec 108,3 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 108,5 pkt. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji wyniósł 112,8 pkt. wobec 114,8 pkt. poprzednio, po korekcie ze 114,7 pkt. Tu analitycy spodziewali się 114,9 pkt. Indeks oczekiwań wyniósł natomiast 100,1 pkt. wobec 102,1 pkt. poprzednio, po korekcie ze 102,2 pkt. Oczekiwano 102,4 pkt.

WIĘKSZOŚĆ ANALITYKÓW SPODZIEWA SIĘ, ŻE BOJ ZWIĘKSZY STYMULACJĘ WE WRZEŚNIU

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters wśród analityków wynika, że 60 proc. z nich spodziewa się ogłoszenia zwiększania stymulacji na wrześniowym posiedzeniu banku centralnego Japonii. Reszta, a więc 40 proc. badanych spodziewa się, że BoJ pozostawi na kolejnym posiedzeniu politykę monetarną bez zmian. Posiedzenie BoJ zaplanowane jest na 21 września.

NAJWIĘKSZY BANK W ROSJI Z REKORDOWYM ZYSKIEM

Sbierbank PJSC, największy bank w Rosji, zanotował rekordowy zysk za drugi kwartał 2016 r. Zysk netto banku wzrósł w tym czasie do rekordowych 145 mld rubli, czyli do 2,2 mld dolarów, z 54,2 mld rubli w II kw. 2015 r. Wzrost zysku w drugim kwartale 2016 roku wyniósł w ujęciu rok do roku aż 167 procent. A tymczasem analitycy prognozowali dla Sbierbanku zysk w drugim kwartale na poziomie 126 mld rubli.

NASTROJE W BIZNESIE FRANCJI W SIERPNIU POGORSZYŁY SIĘ

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w sierpniu 101 pkt. wobec 102 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się stabilizacji i wskaźnika na poziomie 102 pkt.

HISZPAŃSKA GOSPODARKA ROŚNIE MOCNIEJ NIŻ SIĘ SPODZIEWANO

Produkt Krajowy Brutto Hiszpanii wzrósł w drugim kwartale 2016 roku o 0,8 proc. w ujęciu kwartał do kwartału - podano w końcowych wyliczeniach. To wynik lepszy od szacowanego wstępnie wzrostu PKB w drugim kwartale o 0,7 proc. Również analitycy spodziewali się, że w drugim kwartale gospodarka Hiszpanii będzie się rozwijać w tempie 0,7 proc. W ujęciu rok do roku PKB Hiszpanii wzrósł zaś w drugim kwartale o 3,2 proc. (PAP)

wst/ pr/