statystyki

Zamrożone miliardy Polaków. Nie potrafimy pomnażać oszczędności

26 sierpnia 2016, 07:42 | Aktualizacja: 26.08.2016, 07:49
Źródło:PAP
Polski złoty

Polski złotyźródło: ShutterStock

Polacy zgromadzili 1,2 bln zł oszczędności. Problem w tym, że słabo je pomnażają - pisze "Rzeczpospolita".

Reklama

Reklama

Wartość oszczędności wynosi nieco ponad 65 proc. PKB - wynika z szacunków "Rzeczpospolitej" na podstawie Analiz Online. Tylko w ciągu ostatniego półrocza zwiększyły się one o 37 mld zł, czyli o ok. 3 proc. Zbliżamy się do wyników sprzed zawieruchy wokół OFE, kiedy oszczędności rosły w tempie nawet 100 mld zł rocznie.

Daleko nam jednak do rozwiniętych gospodarek europejskich. Dla porównania Hiszpanie zgromadzili równowartość 150 proc. swojego rocznego PKB, a Niemcy niemal jego dwukrotność.

To jednak, co niepokoi, to nie wielkość naszych oszczędności, ale ich struktura. Polacy szerokim łukiem omijają rynek kapitałowy. Niemal 60 proc. oszczędności stanowią depozyty, a co siódma złotówka trzymana jest w gotówce. Albo więc idziemy z pieniędzmi do banku, albo chowamy je w skarpecie. Jeśli już wchodzimy na rynek kapitałowy, to pod przymusem, czyli w formie otwartych funduszy emerytalnych - choć i te zostały mocno zmarginalizowane. Od dwóch lat nie są już tak obowiązkowe, a ich aktywa skurczyły się o ponad połowę.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

  • zygmunt f(2016-08-26 08:59) Odpowiedz 291

    Zaczyna się naganianie na tzw. produkty finansowe i lamęt czemu nie chcemy dać się ograbić. Czyli trzymajamy sie od nich z daleka bo lada chwila wszystko poleci w dół.

  • Trix(2016-08-26 08:14) Odpowiedz 261

    A jak je pomnażać? W banku lokaty po 1%... a może zainwestować w fundusze, które niezależnie czy wypracują zysk czy stratę co rok kilka % biorą jako opłaty za zarządzanie? a może kupić coś w rodzaju AEGON, AXA, które też biorą kilka % od kapitału rocznie a do tego kupują fundusze, KTÓRE TEŻ BIORĄ kilka % rocznie za zarządzanie (tak dobrze kombinujecie- opłat jest kilka) a może kupić akcje jakiegoś pół państwowego molocha, które zmuszone bolszewicką twórczością PiS do "inwestygacji planowo deficytowych" dołują? w tej sytuacji (deflacji) skarpeta wcale nie jest taka głupia...

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • ABC(2016-08-26 08:40) Odpowiedz 2318

    Od kiedy pisuary zaczęły dorywać się do władzy, 200 miliardów złotych wyparowało z giełdy - po co więc inwestować jeżeli oszczędności jedynie słuszny rząd rozda swoim cwaniczkom i nierobom?

  • Adam(2016-08-26 14:26) Odpowiedz 222

    Taaa.. Dałem się nam namówić na tzw. "akcjonariat obywatelski". Teraz mam 492 akcje spółki Energa ... kupowałem za 17. Teraz są za 4 zł. Wolę jednak trzymać pieniądze w skarpecie - w niej tracą o wiele mniej....

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Wkurzony(2016-08-26 12:16) Odpowiedz 170

    Na GPW glownie sie traci. Naganiano na Energe, JSW, Newag itd. Kazdy kto wszedl podczas emisji akcji czyli uwierzyl klamliwym analitykom stracil od 30 do nawet 70%. To o jakim pomnazanu mowa? Zostawcie Polakow w spokoju. Nie chcą byc dawcami kapitalu dla cwaniakow i zwyklych przestepcow!

  • polskie zycie (2016-08-26 10:57) Odpowiedz 135

    Moja rodzina ma az 2 tys zl oszczednosci , co zrobić z taką kasą ? A juz wiem trzeba kupić opał na zimie i po oszczędnosciach :)

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Jubiler z Genewy(2016-08-26 13:29) Odpowiedz 122

    Jeśli piszący ten artykuł zna jakieś sposoby pomnażania kapitału bez narażania się na ekstremalnie wysokie ryzyko (takowe istniej teraz), to niech o tym napisze, a nie dyskutuje jak ślepy o gwiazdach.

  • sce(2016-08-26 09:18) Odpowiedz 114

    Na giełdzie nie ma kapitału po nacjonalizacji OFE, inwestorzy indywidualni są ograbiani z zysków firm (np. KGHM i podatek "miedziowy" zamiast dywidendy itp.), utrata zaufania do Polski poprzez spór o trybunał, rekordy na giełdzie w USA, niepewna sytuacja w związku z uchodźcami, więc nie ma zbyt wielu powodów żeby inwestować na rynkach finansowych. Lokaty lepsze niż przysłowiowa "skarpeta".

  • pol(2016-08-26 09:49) Odpowiedz 911

    Petru wam pomoże inwestować !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • CeZ(2016-08-26 16:37) Odpowiedz 90

    Zainwestował bym parę groszy, ale skoro oferty AmberGold brak to w co inwestować ? Widząc tuzów polityki przeciągających liną samolot nie miałem wątpliwości że to interes wart zainteresowania ,a teraz co , kicha ?

  • sean(2016-08-26 12:04) Odpowiedz 62

    Nie musicie koniecznie inwestować na giełdzie. Dogadać się z sąsiadem i razem wystawić piekarnię, stolarnię, warsztat samochodowy... Skarpeta jest dobra do czasu. Potem to już faktycznie złe zarządzanie kasą.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Lekko-DUCH(2016-08-26 23:00) Odpowiedz 50

    Bo w Polsce jest "zlodzeijstwo". Jak mozna w dluzszym okresie zyskac np na funduszu akcji, ktry podiera pare procent za arzadzanie rocznie + pare procent za nabycie jednostek uczestnictwa (to w ogole w normalnych krajach nie wystepuje, jak wtedy alokowac srodki w zaleznosci od koniunktury jak ci zabiara za karzdym razem np 5%)?

  • Piotr34(2016-08-26 19:42) Odpowiedz 40

    I bardzo dobrze-obecnie na globalnych rynkach powoli trwa dystrybucja akcji w rece tzw.dawcow kapitalu.Jest juz drogo i kto madry to powoli wlasnie do skarpety/lokaty ucieka.Zachodnie spoleczenstwa znowu umocza.

  • marian(2016-08-26 09:38) Odpowiedz 42

    Niestety mało kto wie, że można inwestować na giełdach zagranicznych (Londyn, Nowy Jork) i jakie produkty tam są. Sam na GPW nie inwestuję od dwóch lat, przerzuciłem się tylko na wspomniane wyżej giełdy i fundusze zwane ETFami, pobierające 0.1% - 0.8% rocznie za zarządzanie.

    Pokaż odpowiedzi (2)