statystyki

Niemcy: Steinmeier apeluje o nowe porozumienie z Rosją w sprawie kontroli zbrojeń

26 sierpnia 2016, 09:21 | Aktualizacja: 26.08.2016, 10:47
Źródło:PAP
Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaproponował Rosji w piątek na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podjęcie nowej inicjatywy rozbrojeniowej w celu zapobieżenia konfrontacji i odbudowania zaufania w relacjach między Zachodem a Moskwą.

Reklama

Reklama

Steinmeier zaznaczył, że anektując ukraiński Krym Rosja "złamała prawo międzynarodowe i podważyła fundamentalne zasady europejskiego ładu pokojowego".

Szef niemieckiej dyplomacji ostrzegł przed groźbą "nowej niebezpiecznej spirali zbrojeń", która zagraża pokojowi w Europie. Jego zdaniem pomimo głębokich różnic pomiędzy Zachodem a Rosją należy "budować mosty". "Nie możemy organizować na dłuższą metę bezpieczeństwa w Europie przeciwko sobie. (...) Dlatego potrzebne są nowe inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa" - napisał Steinmeier w "FAZ".

Minister przypomniał, że od 1967 roku Zachód stosuje wobec Rosji podwójną strategię opierającej się na zasadzie "deterrence i detente" (odstraszanie i odprężenie). Szczyt NATO w Warszawie potwierdził tę zasadę - zauważa Steinmeier. Jego zdaniem oferta kooperacji złożona Rosji musi być równie konkretna i widoczna jak polityka odstraszania.

Steinmeier wyjaśnił, że nowy program kontroli zbrojeń konwencjonalnych w Europie musi obejmować pięć punktów. Wymienił ustalenie regionalnych górnych limitów broni i wojsk oraz transparentnych metod kontroli, uwzględnienie nowych wojskowych zdolności i strategii, włączenie nowych systemów broni, w tym dronów, stworzenie skutecznych metod weryfikacji przez niezależne organizacje, w tym OBWE, działające także na obszarach, których status terytorialny jest niepewny.

Zdaniem szefa niemieckiej dyplomacji forum dyskusji o tych propozycjach może być OBWE, w której przewodnictwo w tym roku sprawują Niemcy.

Steinmeier ostrzegł, że rozkręcenie spirali zbrojeń będzie porażką wszystkich krajów. "Świat stał się bardziej niebezpieczny. Islamski terroryzm, konflikty na Bliskim Wschodzie, rozpadające się państwa i kryzys uchodźczy zagrażają nam wszystkim" - napisał minister dodając, że zdolność Zachodu i Rosji do rozwiązywania tych kryzysów jest na granicy możliwości. (PAP)

Reklama

Reklama

  • pl.binaroption.com(2016-08-28 08:01) Odpowiedz 01

    to agenci Moskwy

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze