Inwestycja ma zostać sfinansowana z kilku źródeł, m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, środków centralnych i budżetu szpitala wojewódzkiego w Gorzowie.

Zgodnie ze znowelizowaną Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych od lipca br. każda inwestycja, której wartość przekracza 3 mln zł musi uzyskać ocenę wojewody, który decyzję podejmuje na podstawie opinii Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pozytywna opinia wojewody oznacza, że nie ma już formalno-prawnych przeszkód, by rozpocząć inwestycję - podkreśliła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak. Gorzowska lecznica jest spółką ze 100 proc. udziałem samorządu regionu.

Z opublikowanych przez ministra zdrowia map potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa lubuskiego wynika, że istnieje potrzeba zwiększenia liczby akceleratorów w tym regionie. Zgodnie z wynikami modelu optymalizacyjnego w Gorzowie powinien powstać ośrodek radioterapii wyposażony w dwa przyspieszacze liniowe.

Realizacja projektu ma na celu zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w obszarze chorób nowotworowych. Marszałek Polak przekazała, że pieniądze na jej realizację mają pochodzić z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych oraz RPO Lubuskie 2020.

„Pieniądze chcemy pozyskać z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Natomiast rozbudowa – myślę tutaj o tej części infrastrukturalnej, pokryta zostanie z Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą ok. 25 mln. Taki montaż finansowy chcemy zrealizować. Wkład własny częściowo w kwocie ok. 5 mln zł pokryje również szpitalna spółka w Gorzowie" – wyjaśniła Polak.

Rzecznik Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp. Agnieszka Wiśniewska poinformowała, że Ośrodek Radioterapii ma być budynkiem jednopiętrowym, połączonym z istniejącym już kompleksem szpitalnym. Jego częściami składowymi mają być: 25-łóżkowy Oddział Radioterapii oraz Zakład Radioterapii z dwoma akceleratorami.

Ośrodek ma być wyposażony m.in. w niezbędną aparaturę medyczną, łóżka i szafki przyłóżkowe, a oprócz wspomnianych dwóch akceleratorów również w tomograf komputerowy z opcją wirtualnej symulacji, systemy planowania leczenia oraz system weryfikacji i zarządzania w radioterapii. Budowa Ośrodka to jedna z kluczowych inwestycji gorzowskiego szpitala.

"Dzięki szybkiej decyzji wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka budowa Ośrodka Radioterapii w Gorzowie będzie mogła się rozpocząć już w grudniu 2016 r. Pierwsi pacjenci mają być w nim leczeni już w grudniu 2018 r." - dodała Wiśniewska.

22 sierpnia br. wojewoda wydał również pozytywną decyzję w sprawie budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze. Szacunkowy koszt tej inwestycji to 92 mln zł. Obok gorzowskiej radioterapii to druga najważniejsza dla samorządu lubuskiego inwestycja w ochronie zdrowia. (PAP)