Indeks S&P 500 rośnie 0,4 proc. Indeks Dow Jones jest na 0,2-proc. plusie. Nasdaq zyskuje 0,4 proc.

Na plusie są giełdy w Europie. Przed zamknięciem sesji indeks Euro Stoxx rośnie o 0,8 proc. Niemiecki DAX jest na 0,6-proc. plusie. Francuski CAC 40 rośnie o 0,9 proc.

W centrum uwagi rynków znalazło się w piątek długo wyczekiwane wystąpienie prezes Fed Jannet Yellen, która przemawiała w trakcie sympozjum zorganizowanym dla bankierów centralnych z całego świata orgaznizowanego przez amerykański bank centralny w Jackson Hole.

Yellen w trakcie swojego wystąpienia stwierdziła, że w ostatnich miesiącach wzrosły argumenty za podwyżkami stóp procentowych w USA, jednocześnie jednak szefowa Fed powiedziała, że amerykański bank centralny wciąż zakłada ich „stopniowe” podwyżki, Yellen powstrzymała się też od sugestii, że podwyżka stóp procentowych może mieć miejsce już na kolejnym posiedzeniu w przyszłym miesiącu.

Słowa Yellen utwierdziły rynek w dotychczas wycenianym scenariuszu zakładającym małe prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA we wrześniu oraz sporą szansę na ten ruch pod koniec roku w grudniu. Znalazło to odzwierciedlenie w notowaniach kontraktów terminowych wyceniających wysokość stóp procentowych w USA.

Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA we wrześniu jest obecnie wyceniane na 30 proc. Natomiast w grudniu na 58 proc.

Scenariusz ten jest korzystny dla zachodnich rynków akcji zyskujących w reakcji na słowa szefowej Fed. Oznacza to bowiem, że do końca roku powinna utrzymywać się obecna korzystna sytuacja płynnościowa, zapewniania przez luźną politykę monetarną najważniejszych banków centralnych.

Podwyższona zmienność zapanowała w reakcji na słowa Yellen na rynku walutowym. Kurs EUR/USD początkowo spadł do poziomu 1,125, aby jednak szybko podskoczyć w pobliże poziomu 1,134. Później dolar zaczął się ponownie umacniać i około godz. 17:45 kurs EUR/USD kształtuje się w rejonie poziomu 1,126.

Wypowiedzi Yellen pomogły notowaniom cen ropy naftowej. Cena Brent po wystąpieniu prezes Fed przekroczyła poziom 50 dolarów za baryłkę. Wcześniej ceny ropy były na minusie, a spadkami reagowały one na słowa ministra ds. ropy naftowej Arabii Saudyjskiej, który powiedział w czwartek wieczorem agencji Reuters, że nie ma konieczności dużej interwencji na rynku ropy naftowej.

W OSTATNICH MIESIĄCACH WZROSŁY ARGUMENTY ZA PODWYŻKAMI STÓP PROCENTOWYCH W USA – YELLEN

Rosną argumenty za podwyżkami stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, ponieważ gospodarka USA jest bliska osiągnięcia celów wyznaczonych jej przez Fed – oceniła w piątek przewodnicząca Fed Janet Yellen w trakcie przemówienia na sympozjum w Jackson Hole.

„W świetle dobrego zachowania się rynku pracy oraz biorąc pod uwagę nasze oczekiwania dotyczące aktywności gospodarczej oraz inflacji, uważam, że argumenty za tym, aby podwyższyć stopy procentowe wzrosły w ostatnich miesiącach” – powiedziała Yellen

„Wzrost gospodarczy nie był szybki, był jednak wystarczająco szybki, aby doprowadzić do dalszej poprawy na rynku pracy” – dodała.

Szefowa Fed w trakcie przemówienia oceniła, że gospodarka USA jest bliska pełnego zatrudnienia oraz osiągnięcia celu inflacyjnego, co uzasadnia „stopniowe” podwyżki stóp procentowych w USA.

„Bazując na tych ekonomicznych prognozach FOMC dalej oczekuje, że stopniowe podwyżki stóp procentowych będą z biegiem czasu wskazane, aby osiągnąć i potem utrzymać zatrudnienie oraz inflację na poziomach bliskich naszych statutowych celów” – dodała.

NIEDUŻE ZMIANY W OCZEKIWANIACH CO DO STÓP PROCENTOWYCH W USA

Piątkowe słowa Yellen niewiele zmieniły w oczekiwaniach co do wysokości stóp procentowych wycenianych w notowaniach kontraktów terminowych. Z ich wyceny wynika, że szacowane przez rynek prawdopodobieństwo podwyżki stóp na kolejnym posiedzeniu Fed we wrześniu wynosi obecnie 30 proc. wobec również 30 proc. sprzed przemówienia szefowej Fed. Wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo podwyżki do końca roku jest obecnie szacowane na około 58 proc. – wskazują wyliczenia Bloomberga. Przed wystąpieniem Yellen było to 56 proc.

PKB USA W II KW. '16 WZRÓSŁ O 1,1 PROC. W UJĘCIU ZANUALIZOWANYM KDK

Produkt Krajowy Brutto USA w drugim kwartale 2016 r. wzrósł o 1,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu. Analitycy spodziewali się właśnie wzrostu PKB USA o 1,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście w drugim kwartale o 1,2 proc. W pierwszym kwartale 2016 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 0,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

ZAPASY HURTOWNIKÓW W USA W VII BEZ ZMIAN MDM

Zapasy amerykańskich hurtowników w lipcu pozostały bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika zapasów w lipcu o 0,1 proc. W poprzednim miesiącu zapasy wzrosły o 0,2 proc. po korekcie mdm wobec wzrostu o 0,3 proc. przed korektą.

INDEKS OPTYMIZMU KONSUMENTÓW W USA W SIERPNIU PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w sierpniu 89,8 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 90,8 pkt., zaś wstępny odczyt wyniósł 90,4 pkt. W lipcu wskaźnik wyniósł 90,0 pkt

PODWYŻKA STÓP PROCENTOWYCH W TYM ROKU W USA JEST MOŻLIWA – BULLARD

Przewodniczący oddziału Fed z St. Louis w wywiadzie dla telewizji CNBC stwierdził, że w tym roku w USA jest możliwa podwyżka stóp procentowych. Bullard dodał, że ciężko jest jednak określić dokładnie kiedy ona nastąpi. Szef Fed z St. Louis ocenił również, że inflacja w USA jest obecnie „nieco niska”, jednak nie jest ona daleko od celu amerykańskiego banku centralnego.

NIE MA KONIECZNOŚCI DUŻEJ INTERWENCJI NA RYNKU ROPY NAFTOWEJ – ARABIA SAUDYJSKA

Nie ma konieczności dużej interwencji na rynku ropy naftowej – stwierdził minister ds. ropy naftowej Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih. Jego zdaniem, należy umożliwić dostosowania cen za pomocą mechanizmów rynkowych. Al-Falih dodał, że obecnie rynek ropy naftowej zmierza we właściwym kierunku.

IRAN DEKLARUJE GOTOWOŚĆ DO WSPÓŁPRACY Z OPEC

Irański minister do spraw ropy naftowej Bijan Namdar Zanganeh oświadczył, że jego kraj podejmie współpracę z OPEC w celu stabilizacji światowego rynku ropy naftowej - podała agencja informacyjna SHANA. Irański minister dodał jednocześnie, że Teheran oczekuje, że inne kraje będą respektowały „jego prawa”.

PKB W.BRYTANII W II KW. WZRÓSŁ O 0,6 PROC. KDK, O 2,2 PROC. RDR - II WYLICZENIE

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w drugim kwartale o 0,6 proc. kdk - podano w drugim wyliczeniu urzędu statystycznego. Wstępnie szacowano, że PKB w drugim kwartale wzrósł właśnie o 0,6 proc. kdk, po wzroście w I kw. o 0,4 proc. W ujęciu rdr brytyjski PKB wzrósł o 2,2 proc. w drugim kwartale - podali statystycy w danych. Tu szacowano, że PKB wzrósł też o 2,2 proc. po wzroście w I kw. o 2,0 proc.

PKB FRANCJI W DRUGIM KWARTALE BEZ ZMIAN KDK, A RDR WZRÓSŁ O 1,4 PROC.

Produkt Krajowy Brutto Francji pozostał bez zmian w II kwartale 2016 r. kdk, podczas gdy w I kw. wzrósł o 0,7 proc. - poinformował urząd statystyczny Insee we wstępnym wyliczeniu. Spodziewano się, że PKB kdk zostanie bez zmian.

W ujęciu rdr PKB Francji wzrósł w II kwartale o 1,4 proc., po wzroście w I kwartale również o 1,4 proc. Tu oceniano, że PKB wzrośnie w II kw. właśnie o 1,4 proc.

NASTROJE KONSUMENTÓW WE FRANCJI W SIERPNIU NIEOCZEKIWANIE SIĘ POPRAWIŁY

We Francji nastroje konsumentów poprawiły się. Indeks zaufania wyniósł w sierpniu 97 pkt. wobec 96 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się stabilizacji nastrojów i wskaźnika na poziomie 96 pkt.

INDEKS NASTROJÓW KONSUMENTÓW W NIEMCZECH NA IX: 10,2 PKT., PROGNOZA 10,0 PKT.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na wrzesień wyniósł 10,2 pkt. wobec 10,0 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 10,0 pkt., bez zmian. Wskaźnik oczekiwań biznesowych spadł jednak do 8,6 pkt. z 9,4 pkt. Indeks oczekiwań co do dochodów zwyżkował do 58,3 pkt. z 49,7 pkt. poprzednio. Wskaźnik gotowości do wydawania pieniędzy przez konsumentów wyniósł zaś 57,3 pkt. wobec 55,4 pkt.

SPADEK INFLACJI BAZOWEJ W JAPONII

Japońska inflacja bazowa spadła w lipcu piąty miesiąc z rzędu i znalazła się na najniższym poziomie w ujęciu rdr od ponad trzech lat. Bazowy CPI w Japonii spadł do poziomu minus 0,5 proc. rdr wobec minus 0,4 proc. W lipcu. (PAP)