Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,29 proc. i wyniósł 18.395,40 pkt.

S&P 500 spadł o 0,16 proc. i wyniósł 2.169,04 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,13 proc. do 5.218,92 pkt.

W centrum uwagi rynków znalazło się w piątek długo wyczekiwane wystąpienie prezes Fed Janet Yellen, która przemawiała w trakcie sympozjum dla bankierów centralnych z całego świata organizowanego przez amerykański bank centralny w Jackson Hole.

Yellen w trakcie swojego wystąpienia stwierdziła, że w ostatnich miesiącach wzrosły argumenty za podwyżkami stóp procentowych w USA, jednocześnie jednak szefowa Fed powiedziała, że amerykański bank centralny wciąż zakłada ich „stopniowe” podwyżki. Yellen powstrzymała się też od sugestii, że podwyżka stóp procentowych może mieć miejsce już na kolejnym posiedzeniu w przyszłym miesiącu.

Bardziej jastrzębi wydźwięk miała jednak późniejsza wypowiedź jej zastępcy Stanleya Fishera, który powiedział, że wystąpienie Yellen nie wyklucza możliwości podwyżki stóp procentowych przez Fed we wrześniu.

Mieszane sygnały ze strony kierownictwa Fed znalazły odzwierciedlenie w podwyższonej zmienności na rynkach finansowych w piątek. Rynek akcji na słowa prezes Fed zareagował początkowo wzrostami, intepretując je jako sygnał, że zmiana w polityce monetarnej w USA we wrześniu jest mało prawdopodobna.

Po wypowiedziach Fishera indeksy giełdowe oddały jednak wcześniejsze wzrosty i zeszły pod kreskę. Podwyżka stóp procentowych w USA we wrześniu stanowi czynnik mogący stanowić zagrożenie dla koniunktury na amerykańskiej giełdzie akcji, która ustanowiła nowe historyczne rekordy wcześniej w tym miesiącu. Notowania indeksów wspierały między innymi oczekiwania, że przed końcem roku Fed nie będzie się decydował na podwyższenie kosztu kredytu.

Piątkowe wypowiedzi członków Fed znalazły odzwierciedlenie w notowaniach kontraktów terminowych wyceniających wysokość stóp procentowych w USA. Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA we wrześniu po słowach Stanleya Fishera było wyceniane na 40 proc. Natomiast w grudniu na 63 proc.

Podwyższona zmienność zapanowała w reakcji na słowa Yellen i Fishera na rynku walutowym. Kurs EUR/USD początkowo spadł do poziomu 1,125, aby jednak szybko podskoczyć w pobliże poziomu 1,134. Później dolar zaczął się ponownie umacniać. W reakcji na wystąpienia Fishera kurs EUR/USD spadł poniżej poziomu 1,125.

Bez większych zmian w piątek po południu utrzymywały się ceny ropy naftowej. Cena Brent oscylowała wokół poziomu 49,5 dolarów za baryłkę. Rano ceny ropy były na minusie, a spadkami reagowały one na słowa ministra ds. ropy naftowej Arabii Saudyjskiej, który powiedział w czwartek wieczorem agencji Reuters, że nie ma konieczności dużej interwencji na rynku ropy naftowej.

Na plusie znalazły się w piątek giełdy w Europie. Niemiecki DAX zwyżkował o 0,55 proc., francuski CAC 40 wzrósł o 0,80 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 0,31 proc.

W OSTATNICH MIESIĄCACH WZROSŁY ARGUMENTY ZA PODWYŻKAMI STÓP PROCENTOWYCH W USA – YELLEN

Rosną argumenty za podwyżkami stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, ponieważ gospodarka USA jest bliska osiągnięcia celów wyznaczonych jej przez Fed – oceniła w piątek przewodnicząca Fed Janet Yellen w trakcie przemówienia na sympozjum w Jackson Hole.

„W świetle dobrego zachowania się rynku pracy oraz biorąc pod uwagę nasze oczekiwania dotyczące aktywności gospodarczej oraz inflacji, uważam, że argumenty za tym, aby podwyższyć stopy procentowe wzrosły w ostatnich miesiącach” – powiedziała Yellen

„Wzrost gospodarczy nie był szybki, był jednak wystarczająco szybki, aby doprowadzić do dalszej poprawy na rynku pracy” – dodała.

Szefowa Fed w trakcie przemówienia oceniła, że gospodarka USA jest bliska pełnego zatrudnienia oraz osiągnięcia celu inflacyjnego, co uzasadnia „stopniowe” podwyżki stóp procentowych w USA.

„Bazując na tych ekonomicznych prognozach FOMC dalej oczekuje, że stopniowe podwyżki stóp procentowych będą z biegiem czasu wskazane, aby osiągnąć i potem utrzymać zatrudnienie oraz inflację na poziomach bliskich naszych statutowych celów” – dodała.

SŁOWA YELLEN NIE WYKLUCZAJĄ PODWYŻKI STÓP FED WE WRZEŚNIU - FISHER

Wystąpienie prezes Fed Janet Yellen nie wyklucza możliwości podwyżki stóp procentowych przez Fed we wrześniu - powiedział wiceprezes Fed Stanley Fisher.

W wywiadzie dla telewizji CNBC, Fisher, zapytany czy inwestorzy powinni zastanawiać się czy istnieje możliwość podwyżki we wrześniu oraz dwóch podwyżek stóp procentowych w USA do końca roku, na oba pytania odpowiedział: „tak”.

Fisher dodał, że amerykańska gospodarka jest blisko pełnego zatrudnienia i stwierdził, że chociaż inflacja nie jest na poziomie 2 proc. celu, to jednak do niego zmierza.

PKB USA W II KW. '16 WZRÓSŁ O 1,1 PROC. W UJĘCIU ZANUALIZOWANYM KDK

Produkt Krajowy Brutto USA w drugim kwartale 2016 r. wzrósł o 1,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu. Analitycy spodziewali się właśnie wzrostu PKB USA o 1,1 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście w drugim kwartale o 1,2 proc. W pierwszym kwartale 2016 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 0,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

ZAPASY HURTOWNIKÓW W USA W VII BEZ ZMIAN MDM

Zapasy amerykańskich hurtowników w lipcu pozostały bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika zapasów w lipcu o 0,1 proc. W poprzednim miesiącu zapasy wzrosły o 0,2 proc. po korekcie mdm wobec wzrostu o 0,3 proc. przed korektą.

INDEKS OPTYMIZMU KONSUMENTÓW W USA W SIERPNIU PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w sierpniu 89,8 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 90,8 pkt., zaś wstępny odczyt wyniósł 90,4 pkt. W lipcu wskaźnik wyniósł 90,0 pkt

PODWYŻKA STÓP PROCENTOWYCH W TYM ROKU W USA JEST MOŻLIWA – BULLARD

Przewodniczący oddziału Fed z St. Louis w wywiadzie dla telewizji CNBC stwierdził, że w tym roku w USA jest możliwa podwyżka stóp procentowych. Bullard dodał, że ciężko jest jednak określić dokładnie kiedy ona nastąpi. Szef Fed z St. Louis ocenił również, że inflacja w USA jest obecnie „nieco niska”, jednak nie jest ona daleko od celu amerykańskiego banku centralnego.

NIE MA KONIECZNOŚCI DUŻEJ INTERWENCJI NA RYNKU ROPY NAFTOWEJ – ARABIA SAUDYJSKA

Nie ma konieczności dużej interwencji na rynku ropy naftowej – stwierdził minister ds. ropy naftowej Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih. Jego zdaniem, należy umożliwić dostosowania cen za pomocą mechanizmów rynkowych. Al-Falih dodał, że obecnie rynek ropy naftowej zmierza we właściwym kierunku.

IRAN DEKLARUJE GOTOWOŚĆ DO WSPÓŁPRACY Z OPEC

Irański minister do spraw ropy naftowej Bijan Namdar Zanganeh oświadczył, że jego kraj podejmie współpracę z OPEC w celu stabilizacji światowego rynku ropy naftowej - podała agencja informacyjna SHANA. Irański minister dodał jednocześnie, że Teheran oczekuje, że inne kraje będą respektowały „jego prawa”.

PKB W.BRYTANII W II KW. WZRÓSŁ O 0,6 PROC. KDK, O 2,2 PROC. RDR - II WYLICZENIE

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w drugim kwartale o 0,6 proc. kdk - podano w drugim wyliczeniu urzędu statystycznego. Wstępnie szacowano, że PKB w drugim kwartale wzrósł właśnie o 0,6 proc. kdk, po wzroście w I kw. o 0,4 proc. W ujęciu rdr brytyjski PKB wzrósł o 2,2 proc. w drugim kwartale - podali statystycy w danych. Tu szacowano, że PKB wzrósł też o 2,2 proc. po wzroście w I kw. o 2,0 proc.

PKB FRANCJI W DRUGIM KWARTALE BEZ ZMIAN KDK, A RDR WZRÓSŁ O 1,4 PROC.

Produkt Krajowy Brutto Francji pozostał bez zmian w II kwartale 2016 r. kdk, podczas gdy w I kw. wzrósł o 0,7 proc. - poinformował urząd statystyczny Insee we wstępnym wyliczeniu. Spodziewano się, że PKB kdk zostanie bez zmian.

W ujęciu rdr PKB Francji wzrósł w II kwartale o 1,4 proc., po wzroście w I kwartale również o 1,4 proc. Tu oceniano, że PKB wzrośnie w II kw. właśnie o 1,4 proc.

NASTROJE KONSUMENTÓW WE FRANCJI W SIERPNIU NIEOCZEKIWANIE SIĘ POPRAWIŁY

We Francji nastroje konsumentów poprawiły się. Indeks zaufania wyniósł w sierpniu 97 pkt. wobec 96 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się stabilizacji nastrojów i wskaźnika na poziomie 96 pkt.

INDEKS NASTROJÓW KONSUMENTÓW W NIEMCZECH NA IX: 10,2 PKT., PROGNOZA 10,0 PKT.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na wrzesień wyniósł 10,2 pkt. wobec 10,0 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 10,0 pkt., bez zmian. Wskaźnik oczekiwań biznesowych spadł jednak do 8,6 pkt. z 9,4 pkt. Indeks oczekiwań co do dochodów zwyżkował do 58,3 pkt. z 49,7 pkt. poprzednio. Wskaźnik gotowości do wydawania pieniędzy przez konsumentów wyniósł zaś 57,3 pkt. wobec 55,4 pkt.

SPADEK INFLACJI BAZOWEJ W JAPONII

Japońska inflacja bazowa spadła w lipcu piąty miesiąc z rzędu i znalazła się na najniższym poziomie w ujęciu rdr od ponad trzech lat. Bazowy CPI w Japonii spadł do poziomu minus 0,5 proc. rdr wobec minus 0,4 proc. w lipcu. (PAP)