statystyki

GIS: kleszcze zagrażają dzieciom i dorosłym; w lesie, parku i ogrodzie

27 sierpnia 2016, 08:35
Źródło:PAP

Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla dzieci i dorosłych; na ich ukąszenie narażeni jesteśmy nie tylko w lesie, ale także w przydomowym ogródku i miejskim parku – przypomina GIS i rysunkowym filmem edukuje, co należy, a czego nie można robić, w przypadku ukąszenia.

Reklama

Reklama

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że kleszcze wywołują groźne dla zdrowia choroby, m.in. boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu.

GIS podkreśla, że ukąszenie kleszcza często nie zostaje zauważone przez człowieka z powodu znieczulających właściwości jego śliny. Dlatego tak ważne są działania profilaktyczne.

Inspekcja przygotowało krótki, trwający niewiele ponad minutę, rysunkowy filmik, który pokazuje co należy robić, w przypadku ukąszenia.

Zalecenia przekazano w formie hip-hopowej melorecytacji. "Kleszcz czuje się lepiej, gdy jest ładna pogoda, letnia aura, miejsca w parkach, zwabia go woda, łatwa droga. Odsłaniasz ciało – to kusi kleszcza więc na wszelkich wyprawach nogawka i długi rękaw. (...) Legenda krąży. Ktoś błędnie podpowie, co zrobić jak ukąsi. Uświadom to sobie. Tłuszcz, alkohol, dezynfekcja – tłum namawia. Stop! Tak tylko wkurzasz kleszcza. (…)Nie bądź kozak, pęseta albo kontakt z lekarzem - damy taką radę" – słychać zza rysunkowego kadru.

Produkcję zobaczyć można stronie Głównego Inspektora pod adresem www.gis.gov.pl

Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni. Przyciąga je biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach kwasu masłowego obecnego w pocie.

Zaleca się, aby przed wyjściem do lasu czy parku założyć obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę kapelusz. Po powrocie do domu dokładnie należy się obejrzeć, sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie kleszcze - pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych, za uszami. Jeśli już dojdzie do ukąszenia kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała.

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze