statystyki

Dpa: Udział NATO w walce z IS wymaga cięć na wschodniej flance Sojuszu

28 sierpnia 2016, 07:20 | Aktualizacja: 28.08.2016, 07:22
Źródło:PAP
NATO

NATOźródło: ShutterStock

Planowane wsparcie przez NATO walki z Państwem Islamskim (IS) odbędzie się zapewne kosztem kontroli obszaru powietrznego w Europie Wschodniej i Środkowej - podała w sobotę z Brukseli niemiecka agencja prasowa dpa.

Reklama

Reklama

Według informacji, którymi dysponuje dpa, NATO nie ma wystarczającej liczby samolotów typu AWACS, aby postulowane przez USA zaangażowanie przeciwko IS było możliwe bez cięć na innych obszarach. Propozycje wojskowe przewidują więc wykorzystanie do 720 godzin lotu AWACS-ów z kontyngentu obecnie zaangażowanego w Europie Wschodniej.

Agencja dpa dodaje, że kontrola obszaru powietrznego Estonii, Łotwy, Litwy i Polski, nasilona w czasie kryzysu ukraińskiego i napięć z Rosją, jest obecnie - według tych propozycji - uważana za mniej ważna niż walka z IS. Poza tym, częściowo może ona być realizowana przez stacje naziemne - wskazują koła wojskowe.

Według informacji dpa Stany Zjednoczone zwróciły się łącznie o 1080 godzin lotu AWACS-ów w celu wsparcia operacji przeciwko IS. Agencja pisze, że plany NATO przewidują wykorzystanie AWACS-ów do kontroli obszaru powietrznego nad Syrią i Irakiem. Na razie maszyny te nie byłyby jednak wykorzystywane jako latające ośrodki dowodzenia.

Reklama

Reklama

  • Piotr34(2016-08-28 13:42) Odpowiedz 21

    NIe zgadzamy sie. @ludzik Ich czolgi hasaly bo je zaprosiismy-Rosjan tu nikt nie zaprasza.

  • Ludzik(2016-08-28 09:58) Odpowiedz 13

    A niech sobie tną. Póki co zagrożenia nie widzę ani ze strony Litwy, ani ze strony Białorusi, ani ze strony Ukrainy, ani też ze strony mocno już osłabionej Rosji, która jest uwiązana na dwóch teatrach działań (Syria i Ukraina). Większe zagrożenie zaczynam osobiście widzieć z zachodu. To chyba ich czołgi ostatnio hasały po Polsce?

    Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze