statystyki

Sierant: Jaka piękna katastrofa [FELIETON]

29 sierpnia 2016, 09:02 | Aktualizacja: 29.08.2016, 09:03
GPW

GPWźródło: Materiały Prasowe

W piątek dziewiętnastego sierpnia miało miejsce zdarzenie bez precedensu w historii warszawskiej giełdy. Nie zostało odnotowane, ale tak to bywa z działaniami nowatorskimi. Otóż na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariusze jednej z firm podjęli uchwałę o jej... likwidacji.

W historii rynku tylko raz, no, może dwa razy, do projektu uchwał walnego zgromadzenia dodano punkt o likwidacji spółki. Udziałowcy dwóch narodowych funduszy inwestycyjnych (NFI Fortuna SA i NFI Victora SA) podjęli taką decyzję we wrześniu 2006 r. Motywy były proste... optymalizacja podatkowa przy podziale majątku. Uchwały zostały podjęte, ale rok później w grudniu likwidację uchylono. Akcjonariusze doszli do wniosku, że majątek można podzielić inaczej, a status spółki giełdowej notowanej na rynku regulowanym ma wartość samą w sobie. Pisanie i zatwierdzanie prospektu, wprowadzanie akcji do obrotu, oferta publiczna, procedury, doradcy, audytorzy i tak dalej. To wszystko kosztuje i zajmuje czas. Dlatego przejęcie pustej spółki jest zjawiskiem znanym. W literaturze nazywane jest to odwrotnym przejęciem, ale potocznie mówimy o kupnie „wydmuszki”.

Do annałów rynku przeszły opowieści o producencie butów (Ariel SA), który został firmą informatyczną (Internet Group SA), a jest teraz firmą inwestycyjną (W Investments SA) oraz o zakładach mięsnych (Pekpol SA), które zaczęły handel stalą (Arksteel SA), aby stać się na koniec wydawnictwem prasowym (Point Group SA). Teraz inne wydawnictwo prasowe wchodzi na giełdę, jeszcze bardziej pokrętną drogą. Ale o tym pisać nie powinienem.

Wracając do transformacji. Tę opisaną na wstępie nietypową decyzję podjęli akcjonariusze Zakładów Mięsnych Mysław SA. W protokole walnego zgromadzenia jest to jedna krótka uchwała: w pierwszym punkcie postanawia się o likwidacji spółki, a w drugim powierza funkcję likwidatora dotychczasowemu prezesowi zarządu. To wszystko. Koniec – dosłownie i w przenośni. W tym miejscu każdy zastanawia się, jakie były motywy takiego nietypowego postępowania. Z analizy wcześniejszych komunikatów spółki wynika, że głównym motywem są czas i niechęć do dzielenia się aktywami.


Pozostało jeszcze 64% treści

Pełny tekst artykułu dostępny w wydaniu
cyfrowym Dziennika Gazety Prawnej.

Miesiąc już od 33 zł.
Kup dostęp.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze