Haitong Bank obniżył rekomendację Comarchu do 'sprzedaj', wycena 159,5 złWarszawa, 30.08.2016 (ISBnews) - Haitong Bank obniżył rekomendację dla Comarchu do "sprzedaj" z "neutralnie", ale podniósł cenę docelową akcji do 159,5 zł ze 136,9 zł, wynika z raportu z 29 sierpnia.

"Skorygowano w górę prognozy EBITDA na lata 2016/17/18 odpowiednio o 7%, 10% i 11%. To z kolei jest efektem wyższej od oczekiwanej rentowności (wynik lepszej struktury przychodów). Rekomendacja została uaktualniona po silnym wzroście kursu od początku roku o 56%, podczas gdy indeks WIG wzrósł w tym czasie o 2%" - czytamy w komunikacie.

Analitycy spodziewają się, że okres przejściowy w unijnej perspektywie budżetowej i wysoka baza porównawcza z ubiegłego roku będą spowalniać dynamikę przychodów i EBITDA przynajmniej do pierwszego kwartału 2017 roku. Natomiast po tym okresie, powinno nastąpić pewne przyśpieszenie. Haitong szacuje, że marża z kontraktów dla sektora publicznego będzie niższa niż w przypadku branży TMT oraz handlu, co powinno zmniejszyć dźwignie operacyjną.

"Wolne przepływy gotówkowe (FCF) w 2016 roku są obciążone za sprawą wysokiego capeksu. Jednak, biorąc pod uwagę rosnącą popularność kontraktów IaaS/SaaS i wzrost zasobów gruntowych do 3 hektarów, wydatki kapitałowe Comarchu powinny pozostać wysokie na tle rodzimych konkurentów. Zdaniem analityków ogranicza to szanse na atrakcyjną dywidendę w przyszłości" - czytamy dalej.

Haitong Bank przeanalizował nakłady na badania i rozwój (B+R ) oraz koszty wynajmu, które wyróżniają Comarch na tle rodzimych i międzynarodowych konkurentów. Taka analiza jest istotna przy porównaniu bezpośrednim. EBITDA po uwzględnieniu nakładów na B+R, ale również kosztów wynajmu jest o ok. 15%/17% niższa niż zakładano na lata 2016/17 i podnosi skorygowany współczynnik EV/EBITDA na ten okres do odpowiednio 11,6x i 10,6x. Implikuje to 24- i 43-procentową premię w stosunku do konkurentów krajowych i 8- i 10-procentową w stosunku do zagranicznych. Zdaniem analityków, jest ona zbyt wygórowana, podsumowano w informacji.

(ISBnews)