statystyki

"Sueddeutsche Zeitung": Słowacja chce zniesienia sankcji wobec Rosji

30 sierpnia 2016, 10:27 | Aktualizacja: 30.08.2016, 10:48
Źródło:PAP
Robert Fico

Robert Ficoźródło: newspix.pl
autor zdjęcia: AA

Sprawująca przewodnictwo w Unii Europejskiej Słowacja domaga się zniesienia sankcji wobec Rosji - pisze we wtorek niemiecki "Sueddeutsche Zeitung". Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa natomiast, że nie ma obecnie warunków do złagodzenia restrykcji.

Reklama

Reklama

"Spór o unijne sankcje wobec Rosji wchodzi w kolejną rundę" - konstatuje brukselski korespondent gazety Daniel Broessler. Niemiecki dziennikarz zaznacza, że Słowacja jest przeciwko kontynuacji wprowadzonych w 2014 roku restrykcji.

"Osobiście uważam, że nadszedł czas, by spojrzeć racjonalnie na sankcje i by powiedzieć, że szkodzą one zarówno UE jak i Rosji" - cytuje premiera Słowacji Roberta Fico wydawana w Monachium gazeta.

Broessler przypomina, że Fico spotkał się w zeszłym tygodniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Dziennikarz zwraca uwagę, że Fico po wizycie w Moskwie napisał na Facebooku, iż sankcje nie przyczyniły się "w żaden sposób" do rozwiązania "newralgicznych kwestii" i że zgadza się z Putinem, iż należy ożywić wymianę handlową.

"SZ" pisze, że do krajów sceptycznych wobec sankcji należą, oprócz Słowacji, Węgry, Włochy i Grecja. Dotychczas udawało się przeforsować jednomyślną decyzję o utrzymaniu sankcji, jednak głos Słowacji, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Unii, "ma znaczenie" - ocenia Broessler.

Jak czytamy w "SZ", kanclerz Merkel nie widzi obecnie pola manewru do poluzowania sankcji. W wywiadzie dla telewizji ARD w niedzielę mówiła, że realizacja porozumienia z Mińska "pozostawia wiele do życzenia". Merkel zaznaczyła, że "nie widzi" szans na zmianę polityki sankcji, zastrzegając że "jeżeli dojdzie do postępu w realizacji Mińska, to (złagodzenie sankcji) stanie na porządku dnia".

Broessler pisze, że Merkel pozostawia sobie w ten sposób furtkę do stopniowego znoszenia restrykcji, tak jak proponował to wielokrotnie minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier. Obecnie Bruksela uzależnia zniesienie sankcji od realizacji wszystkich punktów porozumienia z Mińska.

W oddzielnym komentarzu Broessler krytykuje Fico i zbija jako "podwójnie błędne" argumenty słowackiego premiera, który twierdzi, że sankcje są nieskuteczne i szkodzą tak samo Rosji jak UE.

"Ten kto twierdzi, że sankcje są nieskuteczne, zapomina, że zaciężne oddziały Rosji chciały początkowo oddzielić od Ukrainy znacznie większe terytorium" - pisze publicysta. "Nikt nie wie, jak daleko posunęłaby się Rosja, gdyby Zachód nie zareagował wysyłając zwarty ekonomiczny sygnał" - dodaje. Zniesienie sankcji bez ustępstw ze strony Rosji zostanie odczytane jako danie jej wolnej ręki - ostrzega niemiecki dziennikarz.

Chybiony jest też jego zdaniem argument, że UE ucierpiała w wyniku sankcji tak samo jak Rosja. Unia poradziła sobie z rosyjskimi restrykcjami na rynku owoców i warzyw - ocenia dziennikarz "SZ". "Działając tak, jakby była słabsza niż jest w rzeczywistości, UE raczej podsyca konflikt niż łagodzi go" - zauważa Broessler. (PAP)

>>> Polecamy: Antymonopolowe problemy projektu Nord Stream 2. Co dalej z gazociągiem?

Reklama

Reklama

 • ałdd 30.08.2016(2016-08-30 11:31) Odpowiedz 88

  jak podają niemieckie źródła rok 2016 będzie jednym z największych inwestycji niemieckich w Rosji. Dlatego są "sankcje", aby się mali nie pałętali.

 • zagłoba(2016-08-30 11:32) Odpowiedz 72

  A co z Gupą Wychechradzką? Znowu nasza polityka zagraniczna legła w gruzach?

 • Gość(2016-08-30 11:34) Odpowiedz 48

  Za Słowacją ktoś stoi ,ktoś kto oficjalnie nie chce się narazić USA. Zastanawiam się czy aby to nie były Niemcy. To przedsięwzięcie polityczne niema szans powodzenia ,wiadomo że USA na to się nie zgodzą. Nasuwa się druga refleksja , czy drugim dnem w tej sprawie jest zasianie niezgody w grupie V-4. Dziwię się Słowacji do znaczących krajów Unii się nie zalicza i bierze na siebie coś co może odbić się negatywnie na tym kraju.

 • Piotr34(2016-08-30 13:02) Odpowiedz 44

  1.No i co z tego? 2.Jak Slowacja jest przeciw migrantom to Slowacja nie am zadnego znaczenia wedlug Niemcow.Ale jak juz Slowacja jest za zniesieniem sankcji to glos Slowacji "ma znaczenie"-zalosni sa ci Niemcy w probach narzucania swojej bezsensownej wizji wszytskim dookola.

 • plutarch(2016-08-31 00:58) Odpowiedz 21

  Fico, Putina klon.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze