statystyki

Bezrobocie i ubóstwo. Alarmujące dane o sytuacji młodych na świecie

1 września 2016, 05:11
Źródło:Bloomberg
Bezrobocie wśród młodych na świecie, źródło: Międzynarodowa Organizacja Pracy

Bezrobocie wśród młodych na świecie, źródło: Międzynarodowa Organizacja Pracyźródło: Materiały Prasowe

Jak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), liczba młodych bezrobotnych na świecie jest już równa wielkości populacji Tajlandii.

Reklama

Reklama

Sytuacja nie wygląda dobrze nawet dla tych, którzy już mają pracę. Na rynkach wschodzących i rozwijających się około 156 mln pracujących osób w wieku 15 do 24 lat musi wyżyć za mniej niż 3,10 dol. na dzień (około 12 zł). Oznacza to, że około 37 proc. pracujących młodych na świecie żyje w ubóstwie. Dla porównania, w przypadku pracujących dorosłych jest to 26 proc. Szukając lepszego życia młodzi bardzo często decydują się więc na emigrację ze swoich krajów.

Problem w tym, że bogatsze państwa, które są celem migracji, same zmagają się bezrobociem wśród młodych. W wysoko rozwiniętych gospodarkach w zeszłym roku bez pracy pozostawało 9,8 mln osób w wieku 15-24 lata, a stopa bezrobocia wśród młodych wynosiła 14,5 proc. i była wyższa niż w grupie państw o średnim i niskim dochodzie – wynika z raportu MOP. Nie oznacza to jednak, że w biedniejszych państwach panują lepsze warunki na rynku pracy.

>>> Czytaj też: Cała prawda o bezrobociu. Mocny rynek pracy to mit, bliżej nam do państw z południa Europy

“W państwach tych młodzi ludzie często muszą pracować - zwykle na najprostszych i nisko opłacanych stanowiskach – by zaspokoić podstawowe potrzeby swoich rodzin” – czytamy w raporcie.

W 2015 roku w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ponad dwóch na dziesięciu młodych bezrobotnych pozostawało bez pracy przez więcej niż rok. W państwach Unii Europejskiej długotrwale bezrobotni stanowili niemal jedną trzecią wszystkich bezrobotnych.

Niepokojące są też prognozy na przyszłość. Z szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że bezrobocie wśród młodych na świecie wzrośnie w 2016 roku po raz pierwszy od trzech lat. Liczba młodych bez pracy zwiększy się w tym roku o pół miliona i sięgnie 71 mln osób.

>>> Polecamy: Polska ma pracę. Bezrobocie niższe od przeciętnego w Unii

Reklama

Reklama

  • ABC(2016-09-01 08:48) Odpowiedz 68

    Wystarczy poczytać artykuły w Łonecie, żeby zrozumieć dlaczego jest bezrobocie wśród młodych ludzi - nie potrafią nawet pisać po polsku.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze