statystyki

Brexit już obniża płace na Wyspach? Firmy boją się zatrudniać

2 września 2016, 05:55
Źródło:Bloomberg
Park Olimpijski w Londynie

Park Olimpijski w Londynieźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Anthony Charlton

Osoby poszukujące pracy na Wyspach zaczynają odczuwać pierwsze skutki decyzji o Brexicie. Widać większą presję na zarobki, a firmy publikują coraz więcej ofert dla pracowników kontraktowych kosztem tradycyjnych umów o pracę. Niepewność związana z przyszłością Wielkiej Brytanii po wyjściu z UE w wielu przypadkach opóźnia decyzje o nowych rekrutacjach.

Reklama

Reklama

W lipcu średnia płaca oferowana przez brytyjskie firmy wynosiła 32 688 funtów. To o 2,4 proc. więcej niż w ubiegłym roku – wynika z raportu wyszukiwarki ofert pracy Adzuna. Po uwzględnieniu inflacji, realne zarobki spadają jeszcze mocniej – o 3 proc.

Choć Bank Anglii prognozuje, że zarobki Brytyjczyków będą stabilnie rosły, słabnący funt może jeszcze bardziej wywindować inflację, a to wpłynie na zmniejszenie siły nabywczej płac.

Zdaniem specjalistów z firmy Adzuna, to właśnie Brexit jest jednym z głównych powodów stagnacji wynagrodzeń na Wyspach, szczególnie w takich branżach jak finanse. Firmy wstrzymują się z zatrudnieniem najlepiej opłacanych specjalistów i czekają na rozstrzygnięcie najważniejszych kwestii dotyczących funkcjonowania Wielkiej Brytanii poza UE.

>>> Czytaj też: Widać już skutki Brexitu. Wzrosty cen domów wyhamowują, mniej fuzji i przejęć

Brytyjski rynek pracy tuż przed referendum w sprawie Brexitu pozostawał relatywnie stabilny, ale pod koniec drugiego kwartału pojawiły się już pierwsze oznaki osłabienia. W ciągu minionych trzech miesięcy firmy utworzyły 172 tys. miejsc pracy. Stopa bezrobocia stanęła w miejscu i wynosi 4,9 proc. „Nie możemy zapominać o odporności rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła do poziomów nienotowanych od 2005 roku, a to jest bardzo obiecujące” – ocenia Doug Monro, współzałożyciel wyszukiwarki ofert pracy Adzuna.

Jak wynika z raportu Adzuny, liczba oferowanych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii wzrosła w lipcu o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, jednak liczba ofert pracy w niepełnym wymiarze godzin zmniejszyła się aż o 58 proc.

>>> Czytaj też: Brytyjczycy nie chcą płacić do budżetu UE. W zamian swoboda przepływu osób z UE

Reklama

Reklama

 • logos(2016-09-02 06:55) Odpowiedz 50

  "To o 2,4 proc. więcej niż w ubiegłym roku "...." Po uwzględnieniu inflacji, realne zarobki spadają jeszcze mocniej – o 3 proc." Do podstawówki jazda......

 • mar(2016-09-02 12:36) Odpowiedz 20

  Obnizyl tez ceny domów...Co to będzie jeśli przeciętna osoba mogłaby kupić mieszkanie za oszczędności zamiast zadłużać się na całe dekady u banków

 • G(2016-09-02 08:20) Odpowiedz 00

  Ha ha madz rację do podstawowki

 • Nie troll(2016-09-03 15:07) Odpowiedz 00

  Na zmywaku, budowie, w domach opieki, supermarketach i do sprzątania, takiej pracy nie brakuje. Kwestia czy wszystkim ona odpowiada...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze