Nowak z MF: Sfinansowano ok. 82% całorocznych potrzeb pożyczkowychWarszawa, 30.08.2016 (ISBnews) - Po przeprowadzeniu emisji papierów skarbowych w mijającym miesiącu sfinansowanych zostało ok. 82% całorocznych potrzeb pożyczkowych państwa, poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak.

"Po sierpniu mamy sfinansowane ok. 82% całorocznych potrzeb pożyczkowych" - napisał Nowak w komentarzu do podaży obligacji skarbowych na wrzesień br.

W dniu 1 września zostanie przeprowadzony przetarg sprzedaży, na którym zaoferujemy obligacje OK1018, WZ1122 i DS0726 z podażą w przedziale 4 – 7 mld zł. "Będzie to ostatni przetarg, na którym zostanie wystawiony obecny benchmark dziesięcioletni (DS0726)" - podkreślił wiceminister.

"We wrześniu zorganizowany zostanie też przetarg zamiany, na którym pojawią się do odkupu obligacje zapadające w 2017 r., tym samym rozpoczniemy proces prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych. Rodzaje oferowanych papierów zostaną określone bliżej terminu przetargu w zależności od sytuacji rynkowej" - poinformował Nowak.

Dodał, że w najbliższej przyszłości nie jest planowana emisji bonów skarbowych.

"W lipcu portfel złotowych papierów skarbowych inwestorów zagranicznych zmniejszył się o 3,7 mld zł, co wynikało głównie z wykupu obligacji zapadających 25 lipca br. (2,2 mld zł). Znaczna część tych środków została reinwestowana na przetargu 28 lipca, co z uwagi na przypadający na sierpień termin rozliczenia tego przetargu, będzie widoczne w danych za kolejny miesiąc. W bieżącym miesiącu obserwowaliśmy wzrost zaangażowania nierezydentów w obligacje średnio- i długoterminowe, przy redukcji ich portfela obligacji krótkoterminowych" - wskazał wiceminister.

Przypomniał, że w sierpniu resort wyemitował 3-letnie obligacje nominowane w juanach chińskich (obligacje Panda), o wartości nominalnej 3 mld juanów. "Emisja ta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony chińskich inwestorów, popyt przekroczył dwukrotnie kwotę wyemitowanych obligacji. Cały program obejmuje 6 mld juanów, więc w tym lub przyszłym roku możliwa jest kolejna emisja" - podsumował Nowak.

(ISBnews)