statystyki

Koncerny naftowe przestały szukać ropy. To oznacza kłopoty

4 września 2016, 07:01
Źródło:Bloomberg
Ilość ropy z nowych wierceń na świecie

Ilość ropy z nowych wierceń na świecieźródło: Bloomberg

Firmy wydobywcze odkrywają coraz mniej nowych złóż ropy. W 2015 roku z otworów poszukiwawczych wypłynęła zaledwie jedna dziesiąta tego, co średnio w poprzednich latach licząc od 1960 roku. W tym roku ropy będzie jeszcze mniej. Wszystko to sprawia, że na rynku rodzą się obawy o możliwości zaspokojenia przyszłego zapotrzebowania na ten surowiec.

Reklama

Reklama

W ciągu ostatnich dwóch lat ceny ropy naftowej spadły o ponad połowę. Z powodu globalnej wyprzedaży surowca, firmy naftowe drastycznie ograniczały swoje budżety na wiercenia poszukiwacze. Skutek? Zaledwie 2,7 mld baryłek ropy z nowo odkrytych złóż w 2015 roku. Tak małej ilości surowca z nowych wierceń nie notowano od 1947 roku – wynika z danych firmy konsultingowej Wood Mackenzie z Edynburga. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie jeszcze gorzej. Do tej pory znaleziono tylko 736 mln baryłek ropy.

Marne wyniki poszukiwań to zły znak dla całej branży, bo z wyliczeń amerykańskiej rządowej agencji Energy Information Administration wynika, że globalne zapotrzebowanie na ropę naftową wzrośnie z 94,8 mln baryłek dziennie w tym roku do 105,3 mln baryłek w 2026 roku. Co prawda łupkowy boom w USA mógłby sprostać takim wyzwaniom, ale ceny ropy oscylujące wokół poziomu 50 dol. za baryłkę będą skutecznie ograniczać wzrost wydobycia.

Liczba wierceń poszukiwawczych

Liczba wierceń poszukiwawczych

źródło: Bloomberg

>>> Czytaj też: Sektor naftowy za Wielką Wodą czy może pod wodą?

W przypadku surowców pochodzących z konwencjonalnych wierceń, poszukiwania „sięgnęły dna” – uważa Nils-Henrik Bjurstroem, analityk firmy Rystad Energy z Oslo. „Z pewnością będzie to miało silny wpływ na podaż ropy i gazu. Szczególnie ropy” – mówi.

Globalnych zapasów ropy na razie nie brakuje, bo mimo niskich cen na giełdach, rynek zalewany był ropą z Rosji i krajów OPEC. Najwięksi producenci ropy robili wszystko co w ich mocy, by obronić swoją pozycję i udział w rynku. Lata niedoinwestowania zaczną być jednak odczuwalne już w 2025 roku - uważa Bjurstroem. Producentom uda się dostarczyć zaledwie jedną na 20 baryłek ropy zużywanych dzisiaj.

Jak wynika z danych zebranych przez Wood Mackenzie, globalne wydatki na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej spadły w tym roku do 40 mld dol. ze 100 mld dol. w 2014 roku. Inwestycje te nie wzrosną jeszcze co najmniej do 2018 roku. Choć spadek cen ropy wpłynął też na zmniejszenie kosztów nowych wierceń, w tym roku wykonano zaledwie 209 odwiertów naftowych. W całym 2015 roku było to 680 odwiertów, a jeszcze w 2014 – 1 167. Średnio od 1960 roku wykonywano ok. 1500 wierceń rocznie.

Za dziesięć lat, kiedy dzisiejsza niska aktywność poszukiwawcza zacznie mieć wpływ na mniejszą produkcję, ceny ropy będą iść w górę – ocenia Bjurstroem.

Zdaniem szefa Royal Dutch Shell Bena Van Beurdena, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na ropę w przyszłości, koncerny naftowe powinny inwestować ok. 1 bln dol. rocznie.

>>> Czytaj też: Co się dzieje z rynkiem ropy? Zobacz prognozy analityków

Reklama

Reklama

 • Piotr34(2016-09-05 12:24) Odpowiedz 81

  Za 20 lat to nikomu zadna ropa do niczego nie bedzie potrzebna.

 • Peak(2016-09-04 08:36) Odpowiedz 55

  Peak oil

 • Peak(2016-09-04 18:52) Odpowiedz 42

  Firmy nie poszukuja juz ropy poniewaz nieodkrytych zloz jest tak malo ze to sie juz nie oplaca. W 2008 roku ropa kosztowala 147$ za barylke. Z powyzszego wykresu widac jak to wplynelo na odkrycia. Ropa sie konczy. Wchodzimy w epoke slonca i gazu.

 • vito(2016-09-08 18:50) Odpowiedz 00

  Pzreciez to s akompletne brednie !!!! Firmy nie zaprzestalty wcale poszukiwan,wlasnei nadeszla wiadomość o odkryciu nowych,kolosalnych zloz w teksasie i w Norwegii. Swiat się zmienia,coraz szybciej przybywa aut elektrycznych.W roku 203 maja być tylko takie już w wielu krajach ,w tym w Niemczech i wlasnei Norwegii.NIE będzie jzu potrzeba tyle ropy.Poz atym wiele krajów stawia na energioe odnawialna i już dziś prawie cala Skandynawia jest zasilana z takich zrodel.Zloz aropy nigdy nei zostaną wyczerpane do końca,bo przemysl chemiczny sam tego nie zuzyje.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze