statystyki

Szefowie MSW Francji i W.Brytanii: będziemy współpracować ws. Calais

30 sierpnia 2016, 17:59 | Aktualizacja: 30.08.2016, 19:01
Źródło:PAP

Szefowie MSW Francji i Wielkiej Brytanii Bernard Cazeneuve i Amber Rudd ustalili we wtorek, że Paryż i Londyn będa współpracować w spawie ogromnego obozowiska uchodźców pod Calais, zwanego "Dżunglą" zarówno "teraz, jak i po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE".

Reklama

Reklama

Rudd i Cazeneuve potwierdzili też, że w mocy pozostanie porozumienie dotyczące kontroli granicznej w "Dżungli". "Obydwa kraje zdają sobie sprawę z sytuacji humanitarnej w Calais (...) i uznają, że należy zwiększyć wysiłki na rzecz jej poprawy" - głosi wspólny komunikat ministrów.

Ustalenia Rudd i Cazeneuve'a dotyczą tzw. porozumienia z Le Touqet z 2003 roku, zgodnie z którym brytyjskie służby przeprowadzają kontrole graniczne osób udających się do Wielkiej Brytanii jeszcze na terytorium francuskim. Dzięki temu na Wyspy Brytyjskie nie mogą przedostać się tysiące migrantów z Calais.

Na zasadzie wzajemności francuskie służby kontrolują w Wielkiej Brytanii osoby udające się do Francji. Wielka Brytania nie należy do strefy Schengen, dlatego kontrole na granicy brytyjsko-francuskiej nie zostały zniesione.

Rząd Francji uznał po brytyjskim referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, że porozumienie z Le Touqet będzie dalej przestrzegane. Paryż podkreślał, że chodzi o układ dwustronny z Londynem, a nie zawarty w ramach Unii Europejskiej, więc Brexit nie ma z nim nic wspólnego. (PAP)


Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze