statystyki

Estonia: Parlament nie zdołał wybrać prezydenta

30 sierpnia 2016, 18:56 | Aktualizacja: 30.08.2016, 19:02
Źródło:PAP
Parlament Estonii nie zdołał we wtorek w dwóch głosowaniach wybrać prezydenta; żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości dwóch trzecich. Po trzech nieudanych próbach (pierwsza odbyła się w poniedziałek) wyborem zajmie się więc Kolegium Elektorskie.

Reklama

Reklama

Zwycięzca ma zastąpić obecnego szefa państwa Toomasa Hendrika Ilvesa, którego druga i zarazem ostatnia kadencja kończy się w październiku.

Trzecia runda była "dogrywką" między byłym unijnym komisarzem Siimem Kallasem z Estońskiej Partii Reform i byłą minister edukacji Mailis Reps; w drugiej rundzie uzyskali oni więcej głosów niż były kanclerz sprawiedliwości (kontrolujący zgodność aktów władzy państwowej i samorządów z konstytucją oraz ustawami) Allar Joks.

Przewodniczący parlamentu Eiki Nestor wycofał się z wyścigu prezydenckiego po poniedziałkowym głosowaniu. Swą kandydaturę zgłosił Siim Kallas, który w pierwszej rundzie nie startował.

W tej sytuacji prezydenta wybierze 335-osobowe Kolegium Elektorskie. Składa się ono z deputowanych (101 osób) i z 234 przedstawicieli organów samorządowych. Do zwycięstwa podczas tego głosowania, które odbędzie się prawdopodobnie 24 września, wystarczy kandydatowi poparcie zwykłej większości.

Kallas i Reps automatycznie pozostają w wyścigu prezydenckim, ale Kolegium Elektorskie może zdecydować o powiększeniu grona kandydatów. Agencja dpa pisze, że możliwa jest kandydatura bezpartyjnej minister spraw zagranicznych Mariny Kaljurand, którą - jak pokazują sondaże - najwięcej Estończyków chętnie widziałoby jako głowę państwa.

Prezydent Estonii jest wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję (możliwe są maksymalnie dwie kolejne kadencje). Szef państwa pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Do jego nielicznych prerogatyw należy mianowanie premiera; jeżeli dwóch kolejnych kandydatów nie uzyska akceptacji parlamentu lub nie zdoła stworzyć rządu, prawo zgłoszenia kandydata przejmuje parlament.(PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze