Zdaniem Rafała Sadocha, analityka DM mBank - od minionego piątku znacząco wzrosło prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w dalszej części roku, co oddziałuje w kierunku odpływu kapitału z rynków wschodzących. Podsumował, że dla polskiej waluty "ważny będzie najbliższy piątek, kiedy to opublikowane zostaną dane dotyczące sytuacji na amerykańskim rynku pracy, od których zależy czy Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe we wrześniu".

Zdaniem analityka DM mBank Rafała Sadocha decyzja agencji ratingowej Moody's dot. rewizji ratingu Polski będzie kluczowa, dla notowań polskiej waluty. Moody's ma ogłosić rating 9 września.

Konrad Ryczko z DM BOŚ wskazał, że z jednej strony złotemu szkodzi zachowanie szerokiego rynku, gdzie po sygnałach z piątku inwestorzy znów spekulują pod podwyżki stóp ze strony FED jeszcze przed końcem roku. "Ponadto nastroje wokół PLN uległy widocznemu +schłodzeniu+ w wyniku ostatnich wydarzeń lokalnych – słabsze dane makro w połączeniu z obawami o przyszłoroczny budżet, gdzie istnieje ryzyko naruszenia poziomu 3 proc. w relacji deficyt/PKB" - ocenił analityk DM BOŚ.

Jak wynika z wtorkowych danych PKB za II kw. dynamika inwestycji spadała w II kw. o 4,9 proc. r/r wobec 1,8 proc. r/r w pierwszych trzech miesiącach roku, a konsumpcja indywidualna przyspieszyła jedynie do 3,3 proc. r/r z 3,2 proc. r/r odnotowanych w I kw. "Dodatkowo uwzględniając dalsze osuwanie się pod kreskę inwestycji pojawia się niepewność o przebieg koniunktury gospodarczej w drugiej połowie roku i utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego powyżej 3 proc." - dodał Sadoch.

"Złoty jest trochę słabszy, ale wydaje mi się, że jest to kwestia pozycji. Umacniający się dolar sprzyja osłabianiu się pozostałych walut. Rynek czeka na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy oraz na powrót polityków z wakacji. Myślę, że przedziałem wahań kursu EUR/PLN do końca tygodnia jest przedział 4,32-4,37" - powiedział PAP Marcin Turkiewicz, diler PLN z mBanku.

"W przypadku danych, które wspierałyby możliwe podwyżki stóp procentowych w USA, i przełamaniu przez eurozłoty poziomu 4,37 następnym poziomem jest 4,40 i wyżej, co nie wydaje mi się jakieś nieosiągalne" - dodał.

W piątek o godz. 14.30 w USA opublikowane zostaną dane dotyczące rynku pracy.