statystyki

Tauron wchodzi do gry o kopalnię. Przejmie Krupińskiego?

31 sierpnia 2016, 09:36 | Aktualizacja: 31.08.2016, 09:46
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
kopalnia

kopalniaźródło: ShutterStock

Związkowcy walczą o zmianę decyzji zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej w sprawie zamknięcia kopalni Krupiński. Jedna z propozycji to przekazanie jej do spółki Tauron – wynika z informacji DGP. Tym samym Tauron nabyłby kolejny zakład węglowy. Wcześniej za symboliczną złotówkę kupił m.in. kopalnię Brzeszcze.

Reklama

Reklama

Takie rozwiązanie bardzo mocno zaczęli forsować związkowcy, którzy nie chcą dopuścić do wygaszenia Krupińskiego (ma koncesję wydobywczą do 2021 r.). Nieoficjalnie wiemy, że Tauron rozważa przejęcie kopalni. Może zresztą nie mieć innego wyjścia, jeśli decyzja zapadłaby w rządzie. Zdaniem analityków byłby to jednak pomysł z piekła rodem.

– Plan zaangażowania Tauronu jest nierealny, bo nie ma tam pieniędzy na kolejne akwizycje – mówi DGP Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK.

Wczoraj spółka nie udzieliła nam komentarza w tej sprawie. Ministerstwo Energii oficjalnie podtrzymuje plan związany z przeniesieniem zakładu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Decyzja zarządu JSW o przekazaniu kopalni Krupiński do końca stycznia 2017 r. do SRK zapadła 8 sierpnia, a 26 sierpnia zatwierdziła ją rada nadzorcza. Największy producent węgla koksowego – bazy do produkcji stali – po ogromnych spadkach cen tego surowca ma od dwóch lat problemy. Dlatego wyprzedaje aktywa, tnie przywileje i zamyka kopalnie. A związkowcy walczą, by zakład do SRK ostatecznie nie trafił. Chcą, by Krupiński został dłużej w JSW albo trafił właśnie do Tauronu, który ma już trzy kopalnie.

Krupiński ma mieć w tym roku 200 mln zł straty, a niezbędne inwestycje w tej kopalni są szacowane na minimum 300 mln zł. Gdyby Tauron przejął zakład, zapewne musiałby je pokryć.

>>> Czytaj też: Na ratunek kopalniom. Kłopotliwe starania o zgodę Brukseli na pomoc publiczną

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

  • dst(2016-08-31 10:00) Odpowiedz 10

    Amerykańska Black Thunder Mine rocznie wydobywa 115 mln ton węgla i zatrudnia 6 000 ludzi. Kompania Węglowa wydobywa tylko 27 mln ton węgla ale zatrudnia 36 000 ludzi. To taka informacja dla myślących logicznie.

  • Karol(2016-08-31 10:06) Odpowiedz 00

    Wystarczy spojrzec na wycene akcji spolek z udzialem skarbu panstwa, azeby ocenic ten sposob na rozwiazywanie problemow nierentownych branz. Polityka rzadu doprowadzi do bankructwa calych branz. Spolki zmuszane do przejmowania bankrutow same sa zagrozone bankructwem. Jest to oczywiscie niezgodne z prawem i ladem korporacyjnym tych spolek, ale dobra zmiana nastapic musi i tyle.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze