statystyki

Dlaczego Irlandia nie chce od Apple’a 14,5 mld dol. zaległych podatków?

1 września 2016, 06:01
Źródło:Bloomberg
Konferencja Apple. 09.09.2015

Konferencja Apple. 09.09.2015źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: David Paul Morris

Kwota jaką miałoby zapłacić Apple Irlandii mogłaby pokryć jej całkowite potrzeby budżetowe w zakresie służby zdrowia, pozwoliłaby wybudować 100 tys. domów dla ubogich albo spłacić część długu narodowego. Dlaczego więc tamtejszy rząd nie chce tych pieniędzy?

Reklama

Reklama

Irlandzki minister finansów Michael Noonan obiecał walkę z orzeczeniem Komisji Europejskiej, która zmusza najbogatszą firmę na świecie do zapłaty Wyspiarzom co najmniej 13 mld euro. Kwota ta jest ponad dwukrotnie wyższa od całkowitej wartości pobranego w 2015 roku w tym kraju podatku korporacyjnego, a po jej podziale na wszystkich obywateli, na osobę przypadłoby 3000 dolarów.

Opozycja zagrzmiała. Jej zdaniem rząd powinien przyjąć pieniądze. Dla polityków jednak stawka jest znacznie wyższa. Polityka podatkowa Irlandii jest podstawą jej gospodarki. Pozwoliła przyciągnąć do kraju między innymi Google’a i Facebooka. Chociaż Irlandia skorzystała 6 lat temu z powodu problemów finansowych z międzynarodowego programu pomocowego, nie ugięła się pod naciskiem regulatorów i nie zmieniła sposobu postępowania z wielkimi korporacjami.

Apple i wyspiarskie państwo nie poczuwają się do winy i utrzymują, że nie podpisywały żadnych tajemnych porozumień. Producent iphone’a jest jednym z ponad 700 amerykańskich firm z siedzibą w Irlandii, które łącznie zatrudniają 140 tys. osób – wynika z danych irlandzkiego oddziału American Chamber of Commerce.

Opór Apple’a przed uiszczeniem podatku może być niezrozumiały, jeśli przyjrzymy się kwotom, jakimi obraca na co dzień ta firma: w zeszłym roku generowała około 4,45 mld dol. zysku miesięcznie.

- Chodzi przede wszystkim o naszą reputację – mówi Peter Vale, partner ds. podatkowych w Grant Thornton Ireland. – To nie jest kwota, która jest problemem samym w sobie, konsekwencją jej zapłaty byłoby jednak posądzenie kraju o prowadzenie dziwnych podatkowych działań, podejrzenie o oferowanie firmom specjalnych warunków i tym podobne – dodaje.

Irlandzki rząd utrzymuje, że przyjęcie pieniędzy nie pozwoliłoby mu na dokonanie inwestycji, bowiem nie pozwolą na to unijne przepisy. Kwota zaległego podatku zostałaby zapewne przeznaczona na spłatę długu publicznego.

>>> Polecamy: 30-godzinny tydzień pracy, podwyżki pensji. Zwrot w polityce Amazona?

Reklama

Reklama

 • Antoni (2016-09-01 10:38) Odpowiedz 142

  Dokładnie to samo dotyczy Polski . Ile podatku zapłaciły podobne firmy w Polsce ? Nic. Co z afera łapówkowa Hewlett Packard . Wzmianka w prasie i cisza . Co z procesem jaki HP wytoczyła polskiemu producentowi tuszu ? Wzmianka w prasie i cisza. Znowu robimy laskę. www.pap.pl/aktualnosci/news,478846,wicepremier-morawiecki-polska-popiera-ttip-bo-da-on-nam-impuls-rozwojowy.html

 • sa(2016-09-01 14:44) Odpowiedz 90

  Teraz jeszcze potrzeba tylko podpisać TTIP z USA ,to już zupełnie nic UE nie będzie znaczyła .Lud UE będzie gnębiony finansowo przez monopolistyczne korpo USA, ich dziwne manewry handlowe (to zmienią jakiś programik , aby zmuszać ludzi do kupowania ich nowych towarów, produktów,Aple, HP,Google, MS Word -zamiast aktualizować z urzędu dobrego XP, Vista).Ogłaszają -zrywają umowy jednostronnie , monopoliści ,że dalej nie aktualizują .Widać ,że Prezydent Francji przewidział skutki -jako jedyny ,broni mocno swoich ludzi ,przed takimi praktykami i głosi ,że nie podpisze TTIP z USA i bardzo słusznie. UE Bruksela tym powinna się zajmować , chronić przed takimi pokrętnymi zakusami swoich Obywateli , od tych monopolistów korpo. To jest temat ważny dla UE ,niech wreście słucha ludu UE.Ostatnio oderwała się od tych mas wyborców,dryfuje na uboczu, idzie swoim życiem.

 • lech2011(2016-09-01 18:18) Odpowiedz 40

  oj, z tym niechceniem wygłupili się .... No ale to konsekwencja tego, że wcześniej przyznali im takie bliskie zera podatki. Głupio wziąć, głupio nie wziąć...

 • Pompon(2016-09-01 17:44) Odpowiedz 40

  No i wszystko jasne- lichwiarze odzyskują w ten sposób swoja kasę z zyskiem ;)

 • jan(2016-09-01 12:11) Odpowiedz 44

  irlandia podpislala traktat lisbonski z zasrzezeniem-zadnego wtracania sie w system podatkowy ze strony brukseli rzad irlandi przedzej wystapi z ue niz podporzadkuje sie bolszewikom

 • Piotr34(2016-09-01 16:26) Odpowiedz 32

  Bo to przybudowka wielkich korporacji.Nalzey ich z UE wykopac bo przewodza w wyscigu dajacym big corpo nieuczciwe preferencje.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze