statystyki

Zachodniopomorskie: 288 mln zł wypłacono z programu "Rodzina 500 plus"

31 sierpnia 2016, 13:19 | Aktualizacja: 31.08.2016, 13:36
Źródło:PAP
Ponad 288 mln zł wypłaciły zachodniopomorskie gminy w ramach programu "Rodzina 500 plus". Jego wsparciem na Pomorzu Zachodnim objęto 144,3 tys. dzieci - poinformował w środę wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz.

Reklama

Reklama

"Na koniec lipca w województwie zachodniopomorskim rozpatrzono 95 proc. wniosków" - powiedział dziennikarzom w Szczecinie wicewojewoda. "Łączna kwota, która została przekazana poszczególnym gminom, i którą gminy wypłaciły, to nieco ponad 288 mln zł" - dodał.

Środki z programu "Rodzina 500 plus" pozwalają na zmniejszenie ubóstwa i wyrównanie szans rodzin z dużych miast i mniejszych miejscowości - powiedział Subocz. Jak dodał, dzięki pieniądzom ze świadczenia w wielu rodzinach pojawiła się szansa wspólnych wakacji i łatwiej będzie ponieść koszty związane ze zbliżającym się rokiem szkolnym.

Na Pomorzu Zachodnim wydano 101 tys. decyzji przyznających prawo do świadczenia wychowawczego. Wsparciem w ramach programu objęte jest 144,3 tys. dzieci W gminach przyjęto ponad 111 tys. wniosków w tym 88,5 tys. w formie papierowej i 23 tys. w formie elektronicznej.

Poza wypłatą 288 mln zł świadczenia gminy przekazały 168 świadczeń w formie rzeczowej, m.in. w Golczewie, Świdwinie, Bielicach, Pełczycach i Dobrzanach.

"Pieniądze ze świadczenia dały nam ogromne poczucie bezpieczeństwa" - powiedziała dziennikarzom matka sześciorga dzieci Anna Zaśko z Polic. "Kiedyś było tak, że musieliśmy z listy rzeczy potrzebnych wybierać bardzo potrzebne i tylko to mogliśmy kupić. Teraz wystarcza na to, co jest potrzebne, a czasami nawet na coś dodatkowego. Po raz pierwszy w życiu byliśmy z dziećmi na obiedzie w restauracji, żeby pokazać, jak jest w prawdziwej restauracji, i że możemy razem usiąść i poświętować" - dodała.

Według Zaśko pieniądze ze świadczenia pozwalają także na wyjazdy do parku wodnego czy do kina, co wcześniej było sporadyczne. "To są rzeczy konkretne, może małe, ale dla nas ogromne" - dodała Zaśko.

W ramach działającego od 1 kwietnia programu "Rodzina 500 plus" świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu, a w rodzinach o niskich dochodach (przy spełnieniu kryterium 800 zł netto na osobę lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego) także na pierwsze lub jedyne dziecko. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze