statystyki

Polacy tłoczą się w mieszkaniach. Gorzej jest tylko w Serbii, Rumunii i Macedonii

4 września 2016, 10:01
Źródło:Metrohouse

źródło: Inne

Statystyki Eurostatu wskazują, że Polska zajmuje jedną z ostatnich pozycji pod względem liczby pokoi przypadających na 1 osobę.

Reklama

Reklama

Na końcu stawki

Dane Eurostatu dotyczą mieszkań własnościowych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych, a więc w popularnych blokach i kamienicach (bez mieszkań wynajmowanych). Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi 1,5 pokoju na osobę. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Belgii, gdzie na jedną osobę przypada 2,4 pokoju. Bardzo dobre warunki mieszkaniowe są także na Cyprze (2,1) i w Finlandii (2). Na samym końcu europejskich statystyk znajduje się Macedonia (0,8), Serbia i Rumunia (po 0,9). Polska ex aequo z Bułgarią i Słowacją zajmuje kolejne od końca miejsce. Na jednego mieszkańca tych państw przypada 1 pokój w mieszkaniu.

Jeśli kawalerka, to raczej na wynajem

Według agencji Metrohouse obecnie na rynku mieszkaniowym przeciętny metraż nabywanych mieszkań wynosi od 50 m kw. (Łódź) do 60 m kw. (Poznań). Są to zwykle albo mieszkania dwupokojowe, alb niewielkie lokale trzypokojowe. Popyt na tego typu mieszkania nie zmienia się od kilku lat. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że zwykle dwupokojowe mieszkania nabywane są przez pary/małżeństwa, to średnia liczba pokoi na mieszkańca podawana przez Eurostat pokrywa się z obecną sytuacją rynkową.

źródło: Inne

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w przeciwieństwie do krajów Europy zachodniej, w Polsce pokoje w istniejących mieszkaniach są zwykle nieco większe, co wynika z rozporządzenia zawierającego minimalną wielkość pomieszczeń w lokalu mieszkalnym. Może to w pewnym sensie tłumaczyć odległą pozycję Polski w statystykach. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych latach miejsce na liście może ulec poprawie. Wszystko to m.in. dzięki wzrostowi popularności tzw. mieszkań kompaktowych. – Dziś singiel poszukujący mieszkania ma do wyboru popularne kawalerki lub nieznacznie droższe, dobrze zaprojektowane mieszkania dwupokojowe, których atutem jest możliwość urządzenia sypialni. Dlatego kupując mieszkania na własne potrzeby coraz częściej decydujemy się na dwa pokoje, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Potwierdzają to statystyki sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. 44 proc. sprzedawanych za pośrednictwem Metrohouse lokali to mieszkania dwupokojowe, a co trzecie – trzypokojowe. Tylko 15 proc. sprzedaży stanowią kawalerki. Duża ich część nie jest jednak nabywana na własne cele, ale pod wynajem.

>>> Czytaj też: Polskich singli nie stać na samodzielne mieszkanie. Jak wypadamy na tle UE?

Reklama

Reklama

  • nfksdgfksd(2016-09-04 15:16) Odpowiedz 41

    I tak mieszkanie to tylko mieszkanie. Co z tego, że na zachodzie mają pół pokoju więcej na głowę, skoro po primo to nie jest mieszkanie własnościowe (wynajem 700EUR/miesięcznie do końca życia), a po drugie nie ma perspektyw na dom. Pod takim Wiedniem czy Monachium stara rudera z mikrodziałką to koszt 400 000EUR. A potem na emeryturę do Indonezji, bo się taki emeryt nie utrzyma za swoje 800EUR emerytury.

  • Piotr34(2016-09-04 19:45) Odpowiedz 12

    NO chyba ze odliczymy 2 miliony emigrantow-wtedy statystyka znaczacos ie poprawia.

  • ghjlm(2016-09-05 09:26) Odpowiedz 00

    Propaganda deweloperki jak za Gierka. Polska znajduje sie w SRODKU stawki, a nie na koncu. Po drugie: nie widze wielkiej roznicy miedzy jednym pokojem, a "jednym pokojem i 1/3 pokoju" na glowe jak w wiekszosci panstw Unii. Zaledwie w kilku panstwach Europy na jednego mieszkanca przypadaja "prawie dwa pokoje", a tylko w jednym jednynym naprawde dwa pelne pokoje na jedna osobe. //////////// Gdy dodamy do tego fakt, ze UTRZYMANIE mieszkania, takze wlasnosciowego!, w Polsce nalezy do NAJDROZSZYCH w Unii Europejskiej, to cud ze ludzie maja az tak duze mieszkania.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze